İngilizler Prens Selman'ı kızdıracak gelişmeyi yayımladı

İngiliz The Guardian gazetesi, Suudi Arabistan'da Kasım 2017'de gerçekleştirilen ve aralarında prenslerin, iş adamlarının, bakanların bulunduğu 400 üst düzey isminin bir otelde alıkonduğu olayın üçüncü yıl dönümünde ses getirecek bir habere imza attı.

İngilizler Prens Selman'ı kızdıracak gelişmeyi yayımladı
İngilizler Prens Selman'ı kızdıracak gelişmeyi yayımladı
GİRİŞ 20.11.2020 08:19 GÜNCELLEME 20.11.2020 08:37

Krallığın üst düzey figürlerinin başkent Riyad'daki lüks bir otelde alıkoyulması resmi olarak yolsuzlukla mücadele olarak tanımlanmıştı. Fakat birçokları bu operasyonu Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın iktidarını sağlamlaştırma hamlesi olarak görülmüştü.

 

"STRES POZİSYONUNDA DUVARA BAĞLADILAR"

İngiliz The Guardian gazetesine bu operasyona ilişki bilgi veren bir kaynak, içerideki herkesin gözlerinin bağlandığını ve prenslerin ve iş adamlarının dövülüp duvara bağlandığını anlattı. Haberde adı anılmayan kaynak şunları söyledi: "İlk geceydi, herkesin gözleri bağlıydı ve hemen herkes Mısır istihbaratının 'dayak gecesi' dediği şeye maruz bırakıldı. İnsanlara neden burada olduklarını bilip bilmedikleri soruluyordu. Kimse bilmiyordu. Bazıları çok kötü olmak üzere çoğu dövüldü. 'Stres pozisyonu'nda duvara bağlanmış insanlar vardı. saatler sürdü ve işkenceyi yapanların hepsi Suudi'ydi."

 

"BAZEN ŞANTAJ YAPIYORLARDI"

Tüm bunların onları gevşetmek için yapıldığını anlatan kaynak, bir sonraki gün sorgucuların geldiğini aktardı. Tutukluların odalara ayrıldığını anlatan kaynak, sorguculara ilişkin "Sayfalarca bilgi ve belge ile kapıya dayandıklarına dair bir yanlış kanı var. Çok az şey biliyorlardı. Suudi varlıkları konusunda bilgileri vardı fakat offshore hesaplar konusunda ümitleri yoktu" ifadelerini kullandı.

Söz konusu kaynak, "Ne aradıklarına dair çoğunlukla fikirleri yoktu. Bazı durumlarda şantaj yapıyorlardı, çünkü tutukluların bir kısmı herhangi bir şey imzalamayı reddediyordu" dedi.

KAŞIKÇI CİNAYETİNDE YER ALDILAR

Haberde sözlerine yer verilen başka bir kişi de "Bu, sadece onun (Prens Muhammed bin Selman) iktidarını pekiştirmesi için yapıldı. Kaşıkçı vahşetinden önce yaşandı. Bundan sıyrılması, ikincisini (Kaşıkçı cinayeti) yapmasına izin verdi. Ritz Carlton'daki olayda görev alan gardiyanlar cinayette de görev aldı" dedi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika: 21 Ekim koronavirüs tablosu açıklandı!
Her an patlak verebilir! Yeni salgının ayak izleri (21 Ekim 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)