Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier: Nürnberg'deki savaş suçluları davası bir devrimdi

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarihin en önemli mahkemelerinden biri olarak kabul edilen Nürnberg Mahkemelerinin 75. yıl dönümünde yaptığı konuşmada, “Nürnberg'deki savaş suçluları davası bir devrimdi. Sadece hukuk tarihi yazmakla kalmadı, dünya tarihini de yazdı. Nürnberg'deki başlıca savaş suçluları yargılanmasaydı, Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi bugün var olmayacaktı” dedi.

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier: Nürnberg'deki savaş suçluları davası bir devrimdi
Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier: Nürnberg'deki savaş suçluları davası bir devrimdi
GİRİŞ 21.11.2020 02:52 GÜNCELLEME 21.11.2020 02:52
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarihin en önemli mahkemelerinden biri olarak kabul edilen Nürnberg Mahkemelerinin 75. yıl dönümünde konuşma yaptı. 20 Kasım 1945’te 2. Dünya Savaşından mağlup çıkan Almanya'nın Nazi yöneticilerinin yargılandığı Nürnberg Mahkemelerinin yıl dönümü vesilesiyle Nürnberg kentinde duruşmaların yapıldığı 600 numaralı salonda konuşan Steinmeier, “Nürnberg'de ilk kez bir devletin başkanları bir mahkeme önünde durdu ve dünya tarihinin o zamana kadar gördüğü en ciddi suçlarından olan savaş başlatmaktan, savaş suçlarından ve insanlığa karşı suçlardan yargılanacaklardı" dedi.

Steinmeier, “75 yıl önce süreç açılana kadar uluslararası hukuk bir devlet meselesiydi, bireylerin değil. Modern uluslararası ceza hukuku sisteminin başladığı yer burasıdır” ifadelerini kullandı. Duruşmaların, Almanya'nın ahlaki ve maddi olarak yere yıkıldığı bir zamanda başladığını dile getiren Steinmeier, “Bu suçluluk ve yıkım dağının altında, hukuk çoktan yıkılmıştı" dedi.

Cumhurbaşkanı Steinmeier, “Aynı zamanda, savaş suçlarının ve en ciddi insan hakları suçlarının dünyanın hiçbir yerinde cezasız kalmaması gereken bir dünya hukuku ilkesinin temelini oluşturuyordu. Nürnberg'deki başlıca savaş suçluları yargılanmasaydı, Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi bugün var olmayacaktı, büyük bir atılımdı" ifadelerini kullandı.

Nürnberg Savaş Suçları Mahkemesini çığır açan bir gelişme olarak niteleyen Steinmeier, “Hükümet yetkilileri ve yüksek rütbeli devlet görevlileri artık cezai emirleri için uluslararası hukuk altında dokunulmazlıkların arkasına saklanmamalı" dedi.

NÜRNBERG MAHKEMESİ

Hitler'in yardımcısı Rudolf Hess ve Nazi Havacılık Bakanı Hermann Göring de dahil olmak üzere Nazi rejiminin üst düzey temsilcilerine karşı açılan davalar, 20 Kasım 1945’te başlayıp 1 Ekim 1946'da 218 günlük duruşmanın ardından sona ermişti. İngiltere, Fransa, Sovyetler Birliği ve ABD tarafından atanan yargıçlar, biri gıyaben olmak üzere 12 ölüm, 3 ömür boyu hapis ve 4’ü 10 ile 20 yıl arası değişen hapis cezası vermişti. 3 sanık ise beraat etmişti.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 2
  • Torun 3 yıl önce Şikayet Et
    Almanlar aklı sıra millet olatak kendilerini temize çıkarmaya çalışıyorlar naziler miş sanki kızılderili bunlar aşağılık herifler
    Cevapla
  • Barto 3 yıl önce Şikayet Et
    Milleti öldürün.sonrada yalandan mahkeme yapın.tek dişi kalmış canavarsiniz.hep oyleydiniz şimdide oylesiniz.bizdeki batıperestler de hala size hayranlıkla baksın. Onları anladık da İslamcı geleneğe sahip kişilere ne oluyor?. Bazı dindarların"Deva" yı ya da "gelecek"i batıda görmesi anlaşılır değil. Kendin ol kendin!.Çalış üret ki İslam dünyası kazansın. Yaranmaya çalıştığın batı dünyası müslümanların güç sahibi olmasını ister mi? Bu ne çelişkidir böyle? Erdoğan nefreti aklınızı almış resmen. Yazık!!!
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Zülfü Livaneli haddini aştı! Anadolu halkına skandal sözler
İki zincir marketten indirim ve fiyat sabitleme! Çifte Ramazan kampanyası