Türkiye düşmanlığı yapan Alman vekili Stoltenberg susturdu

NATO Parlamenter Asamblesi'nin 66. Yıllık Oturumu'nda Alman milletvekili Jürgen Trittin'in Türkiye hakkındaki sözlerine NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'den tepki geldi. Turkiye'yi asılsız iddialarla suçlayan Alman vekile Stoltenberg "Türkiye değerli ve önemli bir müttefik. Türkiye uluslararası terörle mücadelede hayati rol oynamaktadır. Türkiye, Irak ve Suriye'de sahada DEAŞ ile savaşan tek müttefik." dedi.

Türkiye düşmanlığı yapan Alman vekili Stoltenberg susturdu
Türkiye düşmanlığı yapan Alman vekili Stoltenberg susturdu
GİRİŞ 24.11.2020 11:54 GÜNCELLEME 24.11.2020 11:54
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Avrupa'daki Türk düşmanlığı uluslararası her platformda kendini gösteriyor. Bunun son örneği NATO Parlamenter Asamblesi'nde yaşandı. Alman milletvekili Jürgen Trittin, NATO Parlamenter Asamblesi 66. Yıllık Oturumu'nda Türkiye hakkında asılsız iddialarla suçlamalar yöneltti.

 

 

Trittin'in hadsiz suçlamalarına NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'den tepki geldi. Stoltenberg verdiği cevap ile Alman vekili adeta susturdu.

ALMAN VEKİLDEN ASILSIZ İDDİALAR

 

 

Oturumda söz alan NATO Parlamenter Asamblesi Almanya Delegasyonu üyesi Jürgen Trittin, Türkiye'nin NATO değerlerini paylaşmadığını iddia ederek, "Türkiye bir hukuk devleti değildir." dedi. 

Türk hükümetini "Erdoğan rejimi" şeklinde nitelendiren Alman milletvekili, Türkiye'nin BM'nin Libya ambargosunu deldiğini, bugün Akdeniz'deki Alman gemilerini tehdit ettiğini ileri sürdü. Trittin, "Türkiye, AB'nin münhasır ekonomik bölgesini ihlal ediyor. Dağlık Karabağ'da Azerbaycan'ı destekleyerek AGİT ateşkesini ihlal etmesini sağlıyor. Türkiye'yi bir ortak olarak değil, NATO'ya bir tehdit veya NATO'yu suistimal eden bir ülke olarak görmemiz gerekmez mi?" ifadesini kullandı.

STOLTENBERG ALMAN VEKİLİ SUSTURDU

Tritten'e yanıt veren NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türkiye değerli ve önemli bir müttefik. Türkiye uluslararası terörle mücadelede hayati rol oynamaktadır. Türkiye, Irak ve Suriye'de sahada DEAŞ ile savaşan tek müttefik." dedi.

"Hiçbir NATO müttefiki Türkiye kadar terör saldırısına maruz kalmadı. Hiçbir NATO müttefiki Türkiye kadar mülteciye ev sahipliği yapmamaktadır." diyen Stoltenberg, Türkiye'nin S-400 satın alması, Doğu Akdeniz'deki durum, Libya gibi konularda bazı endişeleri bulunduğunu, bunları da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara'da yaptığı görüşmelerde dile getirdiğini aktardı.

Stoltenberg, NATO'nun müttefikler arasındaki anlaşmazlıklar için bir platform olduğunu belirterek, "Bu platformu bu tür konuları ele almak, bir birliktelik bulmak için kullanmaya çabalıyoruz. Son olarak Türkiye ve Yunanistan arasında NATO'da kurulan çatışmayı önleme mekanizması örneğinde olduğu gibi." diye konuştu.

BAK'TAN ALMAN MİLLETVEKİLİNE CEVAP

NATO Parlamenter Asamblesi Başkan Yardımcısı ve Türkiye Delegasyonu Başkanı Osman Aşkın Bak da Stoltenberg'den sonra söz alarak Alman milletvekiline tepki gösterdi.

Bak, Stoltenberg'e Türkiye'nin değerli ve önemli bir müttefik olduğu yönündeki değerlendirmesi için teşekkür ettikten sonra şunları söyledi:

"Alman milletvekilinin Türkiye ve Cumhurbaşkanımız hakkındaki sözlerini kınıyorum. Türkiye demokratik bir ülkedir ve birçok NATO misyonunda görev almaktadır. NATO Genel Sekreterinin de söylediği gibi Türkiye DEAŞ ile Suriye'de sahada göğüs göğse çarpışan tek ülkedir. Doğu Akdeniz ve diğer konulardaki anlaşmazlıklar konuşulabilir. Genel Sekreterin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ankara'daki görüşmelerinde bunlar ele alınmıştır. Alman milletvekilinin Türkiye hakkında söylediklerini kabul etmek mümkün değildir."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 24
 • Ayse 2 ay önce Şikayet Et
  Unutmayalim Jürgen Trittin Cem özdemirin cok iyi arkadasidir.
  Cevapla
 • hazal 3 ay önce Şikayet Et
  Evet deaş la savaşan tek müttefik Türkiye neden, deaş ın kurucuları avrupada, ne kadar avrupadan deaş a destek geliyor. biz biliyoruz.
  Cevapla
 • dostt birr 3 ay önce Şikayet Et
  almanlar türkleri çok yakından tanır beş milyon Türk ülkesinde yaşıyor. almanlarin türk düşmanlığı ikinci dünya savaşında turkiye savaşa dahil olmadı onlarla beraber müttefik olmamamızdır yenilgilerini neredeyse bize atfedecekler. kinleri buradan birde ruslarla yakinlasmamiz onları çıldırtıyor. türkiye Büyük devlet kendi kararlarını kendi verir.
  Cevapla
 • Cenk1453 3 ay önce Şikayet Et
  Alman vekil ammada zırvalamış cahil keko
  Cevapla
 • Akıncı Imam 3 ay önce Şikayet Et
  Sayın Bak çok ağır konuşmuşsun ya ellerim titredi resmen...:)))
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
En güzel Erdoğan fotoğrafları
Ziya Selçuk'tan canlı yayında yüz yüze eğitim ve sınav açıklaması!