Amerika'dan küstah Türkiye yorumu: Daha sert bir tavır bekleyin!

ABD'de başkanlık seçimlerinin galibi Joe Biden'ın olası Türkiye siyaseti için değerlendirmelerde bulunan Demokrat Parti'nin kıdemli ismi Van Hollen Yunan basınına konuştu. Biden'ın Trump'a kıyasla Ankara'ya çok daha sert çıkacağını söyleyen siyasi, ayrıca Kongre'nin S-400 yaptırımları için çalışacağını belirtti.

Amerika'dan küstah Türkiye yorumu: Daha sert bir tavır bekleyin!
Amerika'dan küstah Türkiye yorumu: Daha sert bir tavır bekleyin!
GİRİŞ 25.11.2020 16:55 GÜNCELLEME 25.11.2020 16:56
Bu Habere 548 Yorum Yapılmış

ABD'de 3 Kasım başkanlık seçimini kazanan Demokrat Partili Joe Biden'ın yönetimine geçiş süreci başlarken, Türkiye ile nasıl bir siyasetin yürütüleceği merak konusu. Özellikle seçim öncesi söylemlerinde pek de dostane bir mesaj barındırmayan Biden'ın yakınındaki isimler, Türkiye'ye karşı Trump'tan daha sert bir tavır takınılacağını ifade etti.

Demokrat Parti'nin bir kıdemli isimlerinden Chris Van Hollen, Yunan gazetesi Kathimerini'ye değerlendirmelerde bulundu. 

 

DAHA SERT TAVIR BEKLENMESİ GEREKİYOR

Van Hollen, Biden yönetiminin Trump yönetimine kıyasla Ankara'ya çok daha sert tavır sergilemesinin beklenmesi gerektiğini söyledi. 

 

"Yunanistan ve diğer Avrupalı müttefiklerimiz Biden yönetiminden son 4 yılda deneyimledikleri kaotik ve güvenilmez dış politikaya son vermesini bekleyebilir" diyen Demokrat Senatör, şöyle devam etti:

"Birinci öncelik, Trump yönetiminde tarihi dip gören Avrupa'daki demokratik müttefiklerimizle ilişkilerin onarılması ve Türkiye'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın otoriter yönetiminin saldırısı altındaki hukukun üstünlüğü, demokratik kurallar ve basın özgürlüğü ilkelerinin tesisine yeniden odaklanmak olacaktır." 

NATO MÜTTEFİKİ MUAMELESİ GÖREMEZ

Van Hollen, Türkiye'nin uluslararası arenada yürüttüğü çalışmalar nedeniyle NATO'dan uzakta bir yapıda bulunduğunu ifade ederken, rotasının değişmediği müddetçe bir NATO üyesi muamelesi göremeyeceğini savundu:

"Türkiye, son 4 yılda sadık bir NATO müttefiki olarak hareket etmekte giderek daha başarısız oldu ve rotasını değiştirmediği müddetçe sadık NATO müttefiki muamelesi göremez."

S-400, DOĞU AKDENİZ VE MARAŞ

ABD'li siyasetçi ayrıca S-400'ler nedeniyle Türkiye'ye yaptırım uygulanması yönünde faaliyetlerin devam ettirileceğini ifade ederken, Doğu Akdeniz ve Maraş meselerinin de mercek altına alınacağını belirtti:

"Kongre, NATO güvenliğini tehdit eden Rusya yapımı S-400 hava savunma sistemini aldığı ve artık aktive ettiği için yasalar uyarınca Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını talep etmeye devam edecek." 

"Buna ilaveten Türkiye'nin Doğu Akdeniz, Suriye'nin kuzeyinde ve diğer yerlerde uluslararası hukuku tekrar tekrar ihlal etmesi, Maraş'la ilgili BM kararlarını ihlali ve iç siyasi muhaliflerine ve basına karşı ciddi insan hakları ihlalleri, demokratik bir müttefikin yönetilme tarzıyla tutarsızdır."

KÜSTAH SÖZLER

Van Hollen sözlerini "Türkiye'ye eylemlerinin hesabını sormak için yeni gelen Biden yönetimiyle çalışmayı dört gözle bekliyorum" diye tamamladı.

YAZDIR
YORUMLAR 548
 • Dadaş 1 ay önce Şikayet Et
  Şangay’a gidelim yönümüzü asyaya çevirelim Avrupa bitmiş zaten
  Cevapla
 • Dadaş 1 ay önce Şikayet Et
  Şangay’a gidelim yönümüzü asyaya çevirelim Avrupa bitmiş zaten
  Cevapla
 • evladiosmanlı 1 ay önce Şikayet Et
  dünya siyasetinin gidişatından bihaber olanların cehalet vari beyanat işte. hoydri meydan....
  Cevapla
 • Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  Sen sadık köpeğin Avrupa ile Japonya ile hareket etmeye devam edersin bize Allah yeter. Sadıklık devri bitmiştir.
  Cevapla
 • Adnan 1 ay önce Şikayet Et
  Batı dan ne zaman bir fayda gördükki.. Doğu ya yüzümüzü dönüp ilişkilerimizi geliştirirken Amerikan ın ve batmakta olan Avrupa nın çırpınmalalarını seyrederiz inşallah... Önemli olan bir yumruk olmak ki Galip olan her zaman Allah tır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Trump hızlı döndü
 6,5 milyon doz aşı daha geldi