Ermenistan savaş tazminatı yerine kritik bölgeyi Azerbaycan'a ceverecek

Azerbaycan'ın 44 günlük bir sürede elde ettiği Karabağ zaferi ile 30 yıldır Ermenistan işgali altında bulunan topraklar yeniden özgürleştirildi. Özellikle 28 yılda köylerin yakıp yıkması, İslami eserlere zarar verilmesi, yakın dönemde yol açılan hasar nedeniyle Bakü, Ermenistan'a 50 milyar dolarlık tazminat davası açmaya hazırlanırken, parası olmayan Paşinyan yönetiminin bunu Zengezur topraklarıyla ödemesi gündemde.

Ermenistan savaş tazminatı yerine kritik bölgeyi Azerbaycan'a ceverecek
Ermenistan savaş tazminatı yerine kritik bölgeyi Azerbaycan'a ceverecek
GİRİŞ 26.11.2020 12:21 GÜNCELLEME 26.11.2020 12:21
Bu Habere 91 Yorum Yapılmış

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki operasyonları neticesinde pek çok bölgeyi işgalden kurtarmasının yankıları sürüyor. Özellikle 44 gün gibi ısa bir sürede büyük bir coğrafyayı düşman işgalinden kurtaran Azerbaycan, şimdi de Ermenistan'dan savaş tazminatı istiyor.

 

Azerbaycan ile girdiği çatışmalarda ağır kayıplar vererek işgal altında tuttuğu Karabağ’dan çekilme kararı alan Ermenistan için rekor tazminat talebi gündeme geldi.

50 MİLYAR DOLARLIK TAZMİNAT

 

28 yıldır işgal altında tutulan bölgelerde verilen zarara ilişkin hesaplamalar yapılmaya başlanırken, uluslarası mahkemelerde çok sayıda tazminat davası açılması da planlanıyor. Bölgedeki yıkım, Türk köylerine verilen zaiyat ve İslam eserlerinin bilerek yok edilmesi girişimleri karşısında ağır hasar alan bölgede incelemeler yürütülüyor. Bu bağlamda Azerbaycan tarafı 50 milyar dolarlık bir tazminat davasına hazırlanıyor.

Ekonomik olarak zorda olan Ermenistan’ın bu rakamı ödeyememesi halinde toprak vermek zorunda kalacağı ifade edilirken dikkat çeken bir açıklama Ermenistan Cumhuriyetçi Partisi resmi temsilcisi Eduard Sharmazanov'dan geldi.

ZENGEZUR'U VERECEK

44 gün süren savaş sırasında hükümetin yalan bilgilerle halkı aldattığını dile getiren Sharmazanov, ''Paşinyan artık Aliyev'e hiçbir şey söyleyemez. Bunu yapacak cesareti yok. Uluslararası mahkemeler zaten Ermenistan'ın Azerbaycan'a ödemek zorunda olduğu 50 milyar dolardan bahsediyor. Paşinyan tekrar görüşmelere gidecek ve size Zengezur'u veriyoruz diyecek çünkü elimizde 50 milyar dolar yok" diye konuştu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 91
 • Ay yıldız 1 ay önce Şikayet Et
  Pişmaniyan her sesini vereceksin yoksa pisan ederiz ha ha ha
  Cevapla
 • Hakan 1 ay önce Şikayet Et
  Akıyor Maaşallah.
  Cevapla
 • bjk56 1 ay önce Şikayet Et
  zengezor çok önemli bir bölge alınmalıııııııııı
  Cevapla
 • neno 1 ay önce Şikayet Et
  Tazminat istenmeden, toprak istenmeden Ermenistanın alelacele bu söylemlerde bulunmasının altında başka oyunlar yatıyor.Mahkeme kararları ile biz Azerbaycan'a(Türklere) yaptıklarımızdan dolayı tazminat olarak toprak verdik diyecekler. Bu durum meşrulaştıktan sonra sözde Ermeni soykırımını mahkemeye taşıyarak Türkiye'den toprak isteyecekler. Planlı bir şekilde hareket ediyorlar. Aynı mahkemenin eli güçlenerek karar vermesini sağlamak için oynanan bir oyundur bu.
  Cevapla
 • MUSTAFA... 1 ay önce Şikayet Et
  DUSUNDUKLERI OLABILIR AMA hayata gecesı ımkansız
  Cevapla
 • Remzi 1 ay önce Şikayet Et
  100 yıldır istiyorlar zaten. babayı alırlar
  Cevapla
 • Gürbüz 1 ay önce Şikayet Et
  Tazminat işine girmişken, Fransa'yı da unutmayın. 20 ila 50 milyar dolarda (belki daha fazla) Fransa'dan istenmelidir. Arka planda yapmadığı kalmamıştır, bu ülkenin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fransız gazeteci 'görülmemiş barbarlık' deyip Fransa'yı eleştirdi: Tek kelimeyle utanç kaynağı
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum