Mısır'dan Hedasi Barajı açıklaması: Yasal olarak bağlayıcı bir anlaşmaya varılmalı

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Etiyopya'nın Nil Nehri üzerinde inşa ettiği ve bölge ülkeleri arasında krize yol açan Hedasi Barajı'nın dolumu ve işletilmesiyle ilgili bağlayıcı bir anlaşmaya varılması gerektiğini belirtti.

Mısır'dan Hedasi Barajı açıklaması: Yasal olarak bağlayıcı bir anlaşmaya varılmalı
Mısır'dan Hedasi Barajı açıklaması: Yasal olarak bağlayıcı bir anlaşmaya varılmalı
GİRİŞ 29.11.2020 00:39 GÜNCELLEME 29.11.2020 00:39
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Ulusal basında çıkan haberlere göre, Güney Sudan'a resmi ziyarette bulunan  Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Güney Sudanlı mevkidaşı Salva Kiir Mayardit ile başkent Cuba'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir araya geldi.

Görüşmede, su kaynakları ve sulama alanında iki ülke arasındaki iş birliğini güçlendirme ve Nil Nehri kaynaklarının kullanımını en üst düzeye çıkarmak için ortak çabalar ele alındı.

Sisi, barajın dolumu ve işletilmesi noktasında yasal olarak bağlayıcı bir anlaşmaya varmak amacıyla Hedasi Barajı konusundaki gelişmeleri ve müzakerelerin seyrini gözden geçirdiklerini ifade etti.

Nil havzasında gerilim: Etriyopta ile Mısır suları paylaşamıyor

- "NEHİR İŞ BİRLİĞİ VE KALKINMA KAYNAĞI OLMALI"

Sisi, Nil Nehri'nin bölge ülkelerinin halkları için can damarı niteliğinde olduğunu belirterek, nehrin iş birliği ve kalkınma kaynağı olması görüşünü savunduklarını  kaydetti.

Güney Sudan'a farklı alanlarda destek sözü veren Sisi, uluslararası topluma yükümlülüklerini yerine getirme çağrısı yaptı. 

Hedasi Barajı'nın inşasına başlanmasıyla bölgedeki ülkeler arasında Nil Nehri'nin suyunun kullanımı konusunda çıkan anlaşmazlık, birçok uluslararası aktörün devreye girmesine rağmen çözüme kavuşturulamadı.

Elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 90'ını hidroelektrik santrallerinden sağlayan Etiyopya, Afrika'nın en büyüğü olacak Hedasi Barajı ile enerji açığını kapatmayı amaçlıyor.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
abdulfettah es-sisi
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Alialiye 1 yıl önce Şikayet Et
    Daha gün gelecek ,kumlar aleminde petrol gazla çalışmadan rahat bir hayat süren Araplar bir varil şu karşılığı 10 varil petrol vermek zorunda kalacaklar...Allah'ın nimetini oturdukları yerde gayri Müslüm alemine dolar euro olarak transfer edenler bir şekilde karşılığını yine cenabı hakdan alacaklar iyi yada kötü...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: 4 Aralık koronavirüs tablosu açıklandı!
Birçok sektörden sonra ikinci elde de ortaya çıktı! 114 bin 500 TL cezası var