Yunanistan’ın F-35 talebine ABD’den yanıt!

Doğu Akdeniz’de gerilimi tırmandıran Yunanistan’ın F-35 tipi savaş uçağı almaya yönelik resmi talebine ABD’den yanıt geldi. ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Yunanistan’ın talebine olumlu bakıldığını ve desteklendiğini söyledi.

Yunanistan’ın F-35 talebine ABD’den yanıt!
Yunanistan’ın F-35 talebine ABD’den yanıt!
GİRİŞ 30.11.2020 21:46 GÜNCELLEME 01.12.2020 20:06
Bu Habere 240 Yorum Yapılmış

Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye karşı sergilediği eylemlerle gerilimi artıran Yunanistan’ın Lockheed Martin F-35 tipi savaş uçağı satın alma konusundaki resmi talebine ABD yetkilisinden yanıt geldi. 

 

ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, “Tedarik için desteğimizin sinyalini verdik ve Yunanistan'ın savunma yeteneklerini artıracak, ABD silahlı kuvvetleriyle birlikte çalışabilirliği sağlayacak ve bölgesel istikrarı artıracak gelecekteki bir satın alma programı üzerinde birlikte çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. 

"F-35’LER ATİNA’YA MART 2021’DE GELECEK"

Öte yandan Türkiye, üretimde ortak olduğu F-35 programından S-400 Hava Savunma sistemi bahane gösterilerek çıkarılıp, parasını ödediği uçakları ABD'den alamazken, Yunan medyası Washington yönetiminin Atina’ya göndermeyi planladığı F-35 için tarih verdi. Yunan medyası, ABD’nin Yunanistan’a Mart 2021’de 3 adet kullanılmış F-35 savaş uçağı göndereceğini iddia etti. Yunan medyası Yunanistan Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde, ABD’den alınacak söz konusu F-35 savaş uçaklarının "25 Mart Ulusal Bağımsızlık" kutlamaları törenlerinde gösteri geçişi yapması için çalışmaların hızlandırıldığı ileri sürdü.

YUNANİSTAN’DAN GİRİT’TE S-300 DENEMESİ

Yunanistan, Girit Atış Poligonu’nda 23-27 Kasım arasında süren tatbikatta, Rusya’ya ait S-300 hava ve füze savunma sistemlerini test etmişti. Tatbikata, Yunanistan ve Almanya'nın yanı sıra Hollanda ve ABD'den de askeri personel katılmıştı. 

Tatbikatta başta Rus S-300 füzeleri olmak üzere TOR-M1 ve OSA-AK Yönlü Füze (K/B) sertifika atışlarının yanı sıra HAWK, ASRAD ve MANPAD (STINGER) füzeleriyle atışlar yapıldığı belirtilmişti. Öte yandan, tatbikatta uçaksavar füzeleri, Yunan uçaksavar savunma sistemine entegre edilmiş Rus, Amerikan ve Alman yapımı orta ve kısa menzilli füze savunma sistemleri bir hafta boyunca denenerek ateşlenmişti. 

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 240
 • eagle1903 1 yıl önce Şikayet Et
  Sirtakiler birebir bizimle savaşamaz,sadece abd araya girmesin,rusyanın ümüğünü sıkarız boğazlarda,bir şey yapamaz
  Cevapla
 • eagle1903 1 yıl önce Şikayet Et
  Sirtakiler,gelin kıyamete kadar komşunuz Türkiye ile işbirkiği yapın,sen daha Alm anyanın parasını ödememişsin,kalkıp abd ve fransa dan uçak alıyorsun,onu uçuracak paran varmı
  Cevapla
 • İbraam 1 yıl önce Şikayet Et
  Yunanı füze tatbikatı savaşın an meselesi oldugu bir göstergesi aslında hadi bakalım.dün çanakkaleydi bugün Akdeniz.yunan malaka askerlerine verin gazı.türk yunan savaşı sonrasında. Barış Gücü ayagına Akdeniz parselliyecekler başta ABD Avrupa ingingiltere.bizim yunanı karadan vurmamızlazım.
  Cevapla
 • Cenk1453 1 yıl önce Şikayet Et
  F 35 parça üretimi durdurulmalı kendi elimizle düşmana silah vermemeliyiz.
  Cevapla
 • Alp 1 yıl önce Şikayet Et
  ya F 35 çöp çok pahalı çok masraflı 10 yıl sonra insanlı uçak kalmayacak zaten devletimiz isteseydi abd nin suyuna gider alırdı. Uçağa ne gerek var zaten örnek: kasırga füzemiz düştüğü yerde 5 katlı apartman derinliğinde çukur açıyor. Başkanımızın emriyle yunan dan girer soluğu fransa da alırız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul'da karda mahsur kalıp camiye sığınan İsrailli haham yaşadıklarını anlattı
İstanbul'da motokuryelerin yasağı yarın sona eriyor