Çin'i korkutan gelişme: Koronavirüsün gizli belgeleri sızdırıldı!

Çin devletinin, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ilk görüldüğü Hubei eyaletinde salgının yayılma aşamalarını yanlış yönettiği iddia edildi. Haberde Wuhan'a komşu diğer şehirler Yichang ve Xianning’ta daha önce hiç açıklanmayan, önceki yıla kıyasla 20 kat daha büyük bir grip salgını meydana geldiğine dikkat çekildi.

GİRİŞ 01.12.2020 03:55 GÜNCELLEME 01.12.2020 10:25
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

CNN'nin ele geçirdiği Hubei eyaleti Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden sızan 117 sayfalık gizli belgelere göre Çinli yetkililerin Kovid-19 salgını hakkında dünyaya, içerideki durumdan çok daha iyimser veriler paylaştığı belirtildi.

 

 

CNN, kendilerine belgeleri ulaştıran kişinin Çin sağlık sistemi içinde çalışan biri olduğunu belirterek, belgelerin 6 ayrı bağımsız uzman tarafından incelendiğini ve özgünlüğünün teyit edildiğini açıkladı.

 

 

Söz konusu belgelerin Kovid-19 salgınının başlangıcından bu yana Çin'in içinden sızan en önemli belgeler olduğu kaydedilerek, salgının başlangıcında yerel makamların içeride ne zaman ve neyi bildiklerine dair önemli bilgiler taşıdığına işaret edildi.

ÇİN'DEKİ KATI BÜROKRATİK YÖNETİM MODELİ SALGINDA ERKEN UYARI SİSTEMİNİ ENGELLEDİ

CNN’nin haberinde, belgelerin Çin’deki sağlık sistemindeki yetersizlikleri ortaya koyduğuna işaret edilerek, ülkedeki salgının ilk dönemlerinde Kovid-19 vakalarının tespit ve teyidinin 23 gün gibi uzun bir süre aldığı ve virüs testlerinde yaşanan başarısızlık sonucu çoğunun negatif geldiği vurgulandı.

Belgelerde iç denetimlerde salgının yayıldığı bölgede sağlık sektöründe yaşanan fonlama ve eleman yetersizliğinin de altının çizildiği kaydedilen haberde, Çin'deki mevcut katı bürokratik yönetim modelinin salgın konusunda erken uyarı sistemini engellediği değerlendirilmesi yapıldı.

Haberde belgelerin, Çin sağlık sisteminin yukarıdan aşağı bürokratik sınırlamalardan dolayı salgının ilk acil aşamalarını doğru yönetemediğini, bu süreçte atılan yanlış adımları ve kurumsal başarısızlık modelini gösterdiği belirtildi.

SALGININ MERKEZİ WUHAN'A KOMŞU ŞEHİRLERDE DAHA FAZLA GRİP VAKALARI GÖRÜLDÜ

Haberde, Çinli yetkililerin Hubei eyaletindeki Wuhan şehrini Kovid-19 salgınının merkezi olarak göstermesine rağmen, aralık başında eyalette Wuhan'a komşu diğer şehirler Yichang ve Xianning’ta daha önce hiç açıklanmayan, önceki yıla kıyasla 20 kat daha büyük bir grip salgını meydana geldiğine dikkat çekildi.

Söz konusu belgelere göre Kovid-19 salgının merkezi Wuhan’da 2 Aralık 2019 itibarıyla 2 bin 32 grip salgını tespit edilirken, 320 km batısındaki Yichang’da 6 bin 135, Xianning’de de 2 bin 148 vakanın kayıtlara geçtiğinin altı çizildi.

Sızan belgelerin, Çin hükümetinin Kovid-19 salgını ile ilgili bulguları gizlemeye yönelik kasıtlı bir girişimi olduğuna dair hiçbir kanıt taşımadığı değerlendirilirken, öte yandan yetkililerin salgının ilk patlak verdiği dönemde erişebildikleri bilgilerle halka açıkladıkları bilgiler arasında çok sayıda tutarsızlığı ortaya koyduğu vurgulandı.

Belgelerde ayrıca, zaman zaman tartışmalara neden olan virüsün laboratuvardan sızdığı yönündeki iddialar üzerine Çinli yetkililer tarafından herhangi bir bilginin dile getirilmediği veya kayıtlara geçirilmediği ifade edildi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Erdalsilo 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu konuda çin yanlız diyil emin olun.Herhangi bir aşı yaptirmayın hepsi sizin ölümünüzü tetikliyor
  Cevapla
 • C.Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Bütün bunları yapan Amerika! Virüsde Çin ve İran,a Yaptıırımda başarılı olamadı kendilerinide vurdu ,şimdide Covid-den 20 kat daha etkili diye Griple Korkutmaya çalışıyorlar Dünyayı!.
  Cevapla
 • Serkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu Virüsün Amerika (ABD) ile hiç bir alakası yok virüsten en fazla zarar gören ülkelerden birisi Amerika ve en çok vefat sayısı olan ükelerden arasında ABD. Bu idialar tamamen bir yalan dolan çin komunist propagandası bu çinlì komunist çinlilerde yalanlar ve propaganda tükenmez. Komunist çin virüsü gizleyip saklayıp bütün dünyaya yayıp milyonlarca insanı ölümünden sorumludur.
  Cevapla
 • İsmail 1 yıl önce Şikayet Et
  Oku be kardeşim!
  Cevapla
 • Abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  Cnn küreselcilerin medya organıdır. O yüzden, yaptıkları haberleri algı yönetimi için yaparlar. Bu haber de yalandır. Salgının doğal olduğu ve hatalar sonucu yayıldığı algısı oluşturuyorlar. Virüsün aslında kasıtlı olarak dışarıya sızdırıldığı haberleri daha gerçekçidir.
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Çine tekrardan bulaşacak.
  Cevapla
 • ferit 1 yıl önce Şikayet Et
  kim ne derse desin. Bu tezgah Çin e kuruldu ama Çin in intikamı çok acı olacak
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Çin tezgah kurmuş olmasın ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
Bahçeli'den Sezen Aksu'ya tepki: Serçeysen serçeliğini bil