ABD'den korkutan açıklama: Biyolojik silah olarak kullanılabilir

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, virüslerin bir devlet veya terör örgütü tarafından biyolojik silah olarak kullanılma ihtimali konusunda kaygılarının olduğunu söyledi.

ABD'den korkutan açıklama: Biyolojik silah olarak kullanılabilir
ABD'den korkutan açıklama: Biyolojik silah olarak kullanılabilir
GİRİŞ 02.12.2020 22:20 GÜNCELLEME 03.12.2020 04:01
Bu Habere 61 Yorum Yapılmış

Orgeneral Milley, Washington merkezli Brookings Enstitüsünde gündemdeki güvenlik konularına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

 

''VİRÜS BİYOLOJİK SİLAH OLARAK KULLANILABİLİR''

Biyolojik silahlarla ilgili bir soruya yanıt veren Milley, "Bu virüs (Kovid-19) veya başka bir tip virüs biyolojik bir sistem olarak kötü emeller için kullanılabilir mi? Elbette ki evet. Bu olabilir ve bu bir kaygıdır." dedi. 

 

 

Ulus devletlerin zaten böyle bir kabiliyet geliştirme kapasitesine sahip olduğuna işaret eden Milley, "Asıl daha büyük kaygı ise bir terör örgütünün veya sorumlu aktör gibi davranmayan birilerinin bunu kullanmasıdır. Bu çok büyük bir kaygıdır. Ayrıca, elinde hiç silah olmayan örgütlerin biyolojik silahlar geliştirip bunları kullanmalarını ve korkunç bir yıkıma neden olmalarını hayal etmek hiç de zor değil." değerlendirmesinde bulundu.

''DERS ALMAMIZ TEDBİRLİ OLMAMIZ GEREKİR''

Henüz örgütlerin elinde böyle bir şey olmadığını ancak bunun bir ihtimal olduğunu belirten Milley şöyle devam etti: 

"Böyle bir kabiliyete müdahale etmek ve onu yok etmek bakımından tedbirli olmamız gerekir. Ama aynı zamanda devam eden salgından da ders almamız gerekir ve bunları kendimizi savunmak için kullanmalıyız. Dolayısıyla gelecekte kişisel koruma malzemelerimizin, böyle bir durum söz konusu olduğuna müdahale edecek ekiplerimizin hazır olmasını temin etmemiz, böyle bir biyolojik saldırının etkisini azaltmak için kendimize uygulayacağımız protokol ve prosedürleri hazır etmemiz gerekir."

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 61
 • Göktürk 1 ay önce Şikayet Et
  sizden başkası kullanmaz dünya üzerindeki bir numaralı terörist abd dir
  Cevapla
 • Keşke 1 ay önce Şikayet Et
  Bırakın biyolojik, nükleer, konvansiyonel, elektromanyetik silahları ... En büyük silah İnsanın kendisi. Hiçbişey kendi kendine oluşmuyor herrr türlü belayı kendimiz icat ediyoruz sonrada sızlanıp duruyoruz. Keşke İcatları hiç yapmamış olsaydık.
  Cevapla
 • dedeoğlu 1 ay önce Şikayet Et
  En büyük biyolojik silah "İnsan beyni..." Gün gelecek kendisi dahil dünyayı da yok edecek
  Cevapla
 • hasan 1 ay önce Şikayet Et
  Dünyada ki en büyük ve en bulaşıcı virüs sizlersiniz .. inşallah en yakın zaman da sonunuzu görürüz..
  Cevapla
 • Yazıcı 1 ay önce Şikayet Et
  Allah 1 gramlık bomba ile bizi mahvetti demiyor da ilerde yapmayı planladığı katliamlara zemin hazırlamaya çalışıyor. Kıt akıllı zavallı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mehmetçik yeni kamuflajlarıyla görev başında!
CHP'de yine tecavüz skandalı!