Seçim sonrası Joe Biden'dan dikkat çeken 'Türkiye' yorumu!

Son dakika haberine göre; İran'ın 'nükleer babası' olarak anılan Muhsin Fahrizade'nin öldürülmesinin ardından ülkede nükleer faaliyetlerin hızlandırılmasına karar verildi. Bu gelişmelerin gölgesinde 20 Ocak'ta Beyaz Saray'a çıkacak olan Joe Biden, konuya ilişkin Türkiye'nin de adını geçirdiği bir değerlendirmede bulundu.

Seçim sonrası Joe Biden'dan dikkat çeken 'Türkiye' yorumu!
Seçim sonrası Joe Biden'dan dikkat çeken 'Türkiye' yorumu!
GİRİŞ 02.12.2020 22:18 GÜNCELLEME 04.12.2020 15:08
Bu Habere 109 Yorum Yapılmış

3 Kasım'da yapılan seçimlerde ABD Başkanı seçilen Demokrat Joe Biden, New York Times gazetesine telefonla bir mülakat verdi. 

 


Thomas L. Friedman'a konuşan Biden, "Bakın, hassas füzelerden ve bölgeyi istikrarsızlaştıran başkaca tüm her türlü şey hakkında çok fazla konuşuluyor. Fakat bölgede biraz istikrarı sağlamak için en iyi yol, nükleer programla ilgilenmek" ifadelerini kullandı.

Joe Biden, sözlerine şöyle devam etti: 

"İran nükleer bomba elde ederse, bu, Suudiler, Türkiye, Mısır ve diğerleri üzerinde kendi nükleer silahlarını elde etmek için muazzam bir baskı yapacak. Dünyanın o bölümünde ihtiyacımız olan en son kahrolası şey nükleer kapasitenin artırılması."

 


Biden, "Müttefiklerimiz ve ortaklarımızla danışma halinde, füze programına eğilmenin yanı sıra İran'ın nükleer kısıtlamalarını sıkılaştırmak ve uzatmak için müzakerelerle ve sonraki anlaşmalarla ilgileneceğiz" dedi.

RUHANİ'YE RAĞMEN ONAYLANDI

İran Anayasayı Koruyucular Konseyi (AKK), nükleer faaliyetlerin hızlandırılmasını ve nükleer tesislerdeki denetimlerin sınırlandırılmasını zorunlu kılan yasa tasarısını Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve hükümet üyelerinin karşı çıkmasına rağmen bugün onaylamıştı.

İranlı bilim insanı Muhsin Fahrizade'ye yönelik suikastın ardından Meclis'e getirilip onaylanan yasa, İran Atom Enerjisi Kurumu'nun uranyumu en az yüzde 20 zenginleştirmeye başlamasını ve düşük düzeyli zenginleştirilmiş uranyum stoklarını artırmasını zorunlu kılıyor.

Nükleer anlaşma, İran'a uranyumu en fazla yüzde 3,67 zenginleştirebilme izin veriyordu.

YAZDIR
YORUMLAR 109
 • E.T 1 ay önce Şikayet Et
  Hem oyle bir atom bombasi yapmaliyiz ki abd ve avrupa ve çin kendi ülkelerine ulaşıp ,en az ülkelerinin 3 te 1ini yok edebilecek bir teknoloji ye sahip olduğumuz bilgisini bilmelilerki havaya girmesinler.
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 1 ay önce Şikayet Et
  ABD HAYDUTLUĞU ; 11 ülkenin onayı olmadan "F-35 ortaklığından hiçbir ülke çıkarılamaz" hükmüne rağmen hatta ABD'nin CAATS'da yaptırım kararı bile olmadan "BEN TÜRKİYE'Yİ F-35 PROGRAMINDAN ÇIKARDIM" şeklindeki "ABD KEYFİYETİ"!!??? ABD papaz Brunson'u istediği kabadayılıkta hala lakayt tavrına devam ediyor!!??? ("ATASÖZÜ : SESSİZ ATIN ÇİFTESİ SERT OLUR!!)
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 1 ay önce Şikayet Et
  ABD HAYDUTLUĞU : Kağıt üzerinde "ABD VE TÜRKİYE KOORDİNATÖRLÜĞÜNDE SURİYE KUZEYİNDE GÜVENLİ BİR BÖLGE" anlaşması var ama sahada Suriye kuzeyindeki kontrol ABD'nin 80.000 TIR'lık askeri desteği ile PYD=PKK'da !!?? NATO müttefiki Türkiye'ye karşı alenen PYD'nin desteklenmesi, ABD'nin zaman kazanımını amaclayan OYALAMA TAKDİKLERİ !!?? ( sınırımızın karşısında ABD bayrağı altında alenen terörö örgütünün korunması çabaları !!???
  Cevapla
 • Halıl 1 ay önce Şikayet Et
  ulan kıtapsızlar tuüm Avrupa ve Amerıka vede Ingıltere vede İsraılde nukler silahlar yuzlerce var..pekı siz neden yaptınız..Faşistler sizi..yatacak yerınız yok..Hındıstan ve Pakıstandada var..ama hıçbir zaman ınsanları üzreınd ekullanmadılar..Fakat Amerıka bınlerce ınsanı Atom bombası ıle öldürdü..Katılsınız katıl..Dunyanın huzurunu bozan topluluksunuz..Afrıkayı ve dunyayı Avrupa Amerıka sömürmektedie..onların rızıklarını ellerınden almaktadır..Yatacak yerınız yok..Snin yasın kemale ermiş..yakın Ahırette hesap vereceksınız..dunya sıze beddua ediyor..
  Cevapla
 • Kürşat 1 ay önce Şikayet Et
  Olsun bizde de olsun Atom! Ortadoğu istikrarsızlaştıran senden öncekiler değil mi! Madem Türkiye’de olmasın nükleer bombası maymun yavrusu Yahudi İsrail’de ne arıyor!! Yapılmalı öyle bi yapılmalı ki dünyayı sarsacak nükleer bizde olmalı! Atınca kıtaları yıkıp yakmalı! Güçlü olacaksın ki dokunamasınlar!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MİLGEM Projesi'nin 5'inci gemisi İstanbul (F-515) Fırkateyni'nin denize iniş töreni!
Dört büyüklerin korkutan mali tablosu!