Japonya'dan Rusya’ya sert tepki: Füze sistemi konuşlandırdılar!

Japonya kuzeyindeki Kuril Adaları'na füze savunma sistemi konuşlandıran Rusya’ya protesto notası gönderdi.

Japonya'dan Rusya’ya sert tepki: Füze sistemi konuşlandırdılar!
Japonya'dan Rusya’ya sert tepki: Füze sistemi konuşlandırdılar!
GİRİŞ 03.12.2020 02:49 GÜNCELLEME 03.12.2020 02:53
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Kabine Baş Sekreteri Kato Katsunobu, düzenlediği basın toplantısında, Hokkaido’nun kuzeyindeki Kuril Takım Adaları'ndan Etorofu adasına S-300V4 savunma sistemi yerleştiren Rusya’ya tepki gösterdi.

Kato, "Konuşlandırma, kuzey bölgelerinde Rusya’nın askeri yığınağına katkı sunuyor. Bu durum adalara yönelik ülkemizin pozisyonuyla bağdaşmıyor ve kabul edilemez." dedi.

Diplomatik yollardan protesto notası çekildiğini kaydeden Kato, Etorofu’ya füze sistemi konuşlandırmaya müsamaha gösterilemeyeceğini belirterek, "Kuzey bölgeleri dahil Uzak Doğu’da Rusya’nın askeri eğilimlerini ve bunun güvenlik açısından sonuçlarını yakından izlemeyi sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

 

 

İHLAL SENARYOLARI

Rusya Savunma Bakanlığı, bölgede Rus hava sahasının ihlal edildiği senaryolarına yönelik, Kuril Adaları'na konuşlandırılan S-300 hava sistemlerinin denetlendiği bilgisine yer vermişti.

Açıklamada, adalara ilk defa konuşlandırılan hava savunma sistemlerinin S-300 modelinin son nesil üretimi olan S-300V4 sistemi olduğu belirtilmişti. Rus üretimi S-300V4, kritik önem taşıyan tesisleri ve kuvvet gruplarını balistik hava saldırılarına karşı korumak amacıyla tasarlanmıştı.

KURİL SORUNU

İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda Sovyetler Birliği, Japonya'nın Pasifik Okyanusu ile Ohotsk Denizi'ni birbirinden ayıran yaklaşık 1300 kilometre boyunca uzanan Kuril Adaları'nı 1945'te ilhak etmişti.

İlhakın ardından Japonya tarafından da “Kuzey Bölgeleri” olarak adlandırılan toprak parçası konusundaki uyuşmazlık nedeniyle Rusya ile Japonya arasında barış antlaşması imzalanması için yapılan görüşmelerde taraflar sonuca ulaşamıyor.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
kuril adası
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Türk 9 ay önce Şikayet Et
    Vaybe helal olsun Japonlara tepelerinde 2 atom bombası patladı ama bir adadan bile vazgeçmiyorlar. bizimkiler savaşı kazanıp komple ege denizini ve yüzlerce adayı verdiler ve yüzlerce ton altın savaş tazminatınıda almadılar yunan seviciler
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Baykar'dan heyecanlandıran paylaşım! İşte Türkiye'nin ilk DİHA'sı
İki genç Çin'de araştırıp Türkiye'de üretti! 43 ülke sıraya girdi