Dünyayı kurtaran Türk profesörden yeni müjde: Kanseri de yeneceğiz

Kovid-19 aşısında yüzde 95 başarı oranı sağlayan aşının geliştiricilerinden doktor Uğur Şahin ve doktor Özlem Türeci, Telegraph gazetesine konuştu. Uğur Şahin yaptığı açıklamada, "Kovid-19 aşısında yer alan mRNA (mesajcı RNA) teknolojisi başlangıçta kanserle savaşmak için geliştirildi. Ben Kovid aşısının geliştirilmesiyle önümüzdeki 20 yıl içinde kanserle mücadele konusunda bir devrim göreceğimizi düşünüyorum" dedi.

Dünyayı kurtaran Türk profesörden yeni müjde: Kanseri de yeneceğiz
Dünyayı kurtaran Türk profesörden yeni müjde: Kanseri de yeneceğiz
GİRİŞ 08.12.2020 08:33 GÜNCELLEME 08.12.2020 10:00
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Dünyayı yaklaşık 10 aydır etkisi altına alan ve yaklaşık 1,6 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Kovid-19 aşıları ile çalışmalar son sürat devam ediyor. Son aşamaya giren ve her an kullanım izni çıkma durumunda olan iki aşı bulunuyor. Pfizer-Biontech aşısı yüzde 95 başarı gösterirken, Moderna'nın aşısı 94,5 başarı göstermiş durumda.

 

BIONTECH'E İLK ONAY İNGİLTERE'DEN

Kovid-19 ile mücadele için üçüncü faz sonuçlarını ilk olarak açıklayan ve muhtemelen ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nden ilk onayı alacak Pfizer-Biontech'a 2 Aralık'ta İngiltere'de Ulusal İlaç ve Sağlık Ürünleri Denetleme Kurumu (MHRA), tarafından uygulanma izni verilmişti.

 

TÜRK DOKTORLAR KOVİD AŞISINI BULAN İLK İSİMLER OLDU

Bazı çevrelerde, Alexander Fleming'in 1928'de geliştirdiği penisilin aşısından bu yana bilim adına en önemli gelişmelerden kabul edilen Kovid-19 aşısının geliştiricilerinden Türk bilim insanları doktor Uğur Şahin ve doktor Özlem Türeci, "Aşıyı geliştirmek harika bir duygu" ifadeleriyle hislerini belirtirken -70 derecede taşınmasıyla ilgili soruya Şahin, "Doğru planlama ile hiçbir zorluk olmaz" ifadelerini kullandı.

"20 YIL İÇİNDE KANSERLE MÜCADELEDE DEVRİM GÖRECEĞİZ"

Telegraph'a konuşan çiftten Uğur Şahin, "İnsan vücudu en basit anlatımla, hücrelerine belirli proteinleri üretmeleri talimatını vererek çalışır ve bu proteinler daha sonra bir antikor tepkisi oluşturur. Kovid-19 aşısında yer alan mRNA (mesajcı RNA) teknolojisi başlangıçta kanserle savaşmak için geliştirildi. Ben Kovid aşısının geliştirilmesiyle önümüzdeki 20 yıl içinde kanserle mücadele konusunda bir devrim göreceğimizi düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

"KANSER TEDAVİSİNİN KADERİ DEĞİŞECEK"

Uğur Şahin, "Ben kanseri yenmenin kanser hastası birinin vücudundaki belirli bir tümörü hedefleyecek kişiselleştirilmiş tedaviler geliştirmede yattığına inanıyorum. Bu geliştirilen bireysel tedavilerin kanser tedavisinin kaderini önemli ölçüde değiştirmemize yardımcı olabileceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR 9
 • Ibrahim 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu aşı olayı bana aşırı şüpheli geliyor..40 yıldır var olan aids virüsüne kansere gribe aşı geliştirememiş Dünya daha bir yillik corona virüse hemde diğer virüslerden daha komplike bir viruse nasıl oluyorda aşı geliştire biliyor...şu türk doktorlara bakın suratlarında sanki bir suçluluk duygusu var..niye kansere karşı asi hala gelişmemiş.. hikaye hepsi kardeşim bunlar aşı felan geliştirmedi maksat türk ve müslümanları bu isimleri kullanarak aşıya ikna etmek aşılayip mala baglamak..devletimize sesleniyorum oyuna gelme araştır
  Cevapla
 • Mirkelam 3 yıl önce Şikayet Et
  Aynen katılıyorum. Almanya hangi ırka bir tezgahı olsa, onların isminden bir adamını kullanıyor. Bu oyunları siyaset Arenasındada fazlasıyla görmek mümkün.
  Cevapla
 • Ümit 3 yıl önce Şikayet Et
  Böyle açıklamalar yapma abi. Kanseri yeneceğiz falan. Bir bakmışsın ki öbür taraftasin. Ben kanser ilacının zaten var olduğuna inanıyorum. Allah dermanı olmayan hiçbir hastalığı yaratmamıştır. Sadece kanserin ilacının gün yüzüne çıkmasını istemeyenler var o kadar
  Cevapla
 • halit 3 yıl önce Şikayet Et
  yaptiklari rna asilari kanser yaparsa hic sasmam
  Cevapla
 • Zekir 3 yıl önce Şikayet Et
  Zaten bir şeyler varki, insanları bu numaralarla hazırlıyorlar. Bugün korona ile korkutup yarın verdikleri bu aşılarla kanser ederlerse asla şaşırmam
  Cevapla
 • İstanbullu 3 yıl önce Şikayet Et
  Dünyayı mı kurtarmış. On yıl sonra eleştirecekler mrna yöntemini . Çin aşısı 100 yıldır kullanılan yöntemler ile elde edildi. Neden Çin dünyayı kurtardı denilmiyor? Avrupa işte. Kendileri bulunca ayrı oluyor tabi..Hakikatte ikisi de kurtarmadı da o ayrı mesele. .
  Cevapla
 • Münir 3 yıl önce Şikayet Et
  Doğru, kanserden kurtarmakta kanser yapmakta artık ellerinde.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan İslam dünyasına 'İsrail' çağrısı: En önemli görevlerimiz arasında...
Ailesini ve yakınlarını kaybeden gazeteci konuştu: Mücahitler başarılı bir operasyonu...