Çin Uygur Türklerini gelişigüzel gözaltına alıyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Çin'i Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Müslümanlara teknoloji kullanarak baskı yapmak ve büyük bir veri programı ile Uygur Türklerini gelişigüzel gözaltına almakla suçladı.

Çin Uygur Türklerini gelişigüzel gözaltına alıyor
Çin Uygur Türklerini gelişigüzel gözaltına alıyor
GİRİŞ 10.12.2020 00:53 GÜNCELLEME 10.12.2020 00:53
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Sincan'ın Aksu vilayetinden 2 binden fazla tutuklunun listesine ulaşan HRW, yaptığı açıklamada ''Entegre Ortak Operasyonlar Platformu'' (IJOP) adlı büyük veri programının söz konusu listedeki kişileri hedef aldığını ve yetkililerin bu kişileri daha sonra siyasi eğitim kamplarına gönderdiğini bildirdi. 

IJOP veri programının Doğu Türkistan'daki çeşitli duyu sistemlerinden insanlar hakkında veriler topladığı ve potansiyel tehdit olarak düşündüğü kişilerin isimlerini yetkililere gönderdiği belirtilen açıklamada, Çinli yetkililerin ise söz konusu kişileri siyasi eğitim kamplarına götürdü ifade edildi. 

''Gözetleme programı'' olarak nitelendirilen veri programının Karakaş'tan kişilerin gözaltına alınmasında da kullanıldığına dikkat çekilen açıklamada, yurt dışından bir numaradan 4 kez aranan bir kişinin IJOP veri sistemi tarafından ''hassas ülkelerle bağlantılı'' kategorisine alındığına işaret edildi. 

Açıklamada görüşüne yer verilen Çin araştırmacısı Maya Wang ise ''Çin hükümeti listedekilerin ailelerine bir cevap borçlu, neden gözaltındalar ve şimdi neredeler.'' ifadesini kullandı.

HRW, açıklamada ayrıca, çok sayıda Uygur Türkünün günlük yasal ve şiddet içermeyen davranışları nedeniyle Çinli yetkililerce gözaltına alındığına ve bu durumun Çin hükümetinin  Sincan'da ''suçluları hedef aldıkları'' açıklamasıyla çeliştiğine dikkati çekti.  

KAYNAK: AA
YORUMLAR 4
 • Baytinn 1 yıl önce Şikayet Et
  Neden bu insanlarla ilgilenilmiyor. Yazık değil mi.
  Cevapla
 • Orkun 1 yıl önce Şikayet Et
  Almanya haberleri olmadigi icin kimse gelmemis
  Cevapla
 • Hacivat 2 yıl önce Şikayet Et
  Uygurlari türkiyeye getirilmeli
  Cevapla
 • Müslüman türk 2 yıl önce Şikayet Et
  Biride çıkıp şu hayvandanda aşağı olan vahsi canavar,yecuc mecuc kavmi olan çine bir dur desin.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Avrupa Konseyi'nden Türkiye'ye küstah Selahattin Demirtaş çağrısı
AK Partili Çelebi'den TBMM'de salvolar! HDP'liler çılgına döndü