ABD'nin yaptırım kararı sonrası NATO'dan dikkat çeken Türkiye açıklaması

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD'nin S-400 satın alması nedeniyle Türkiye'ye yaptırım uygulamasından üzüntü duyduğunu belirterek, "Türkiye ve tüm NATO müttefiklerine 'çözüm yollarını arama' çağrısında bulunuyorum." dedi.

ABD'nin yaptırım kararı sonrası NATO'dan dikkat çeken Türkiye açıklaması
ABD'nin yaptırım kararı sonrası NATO'dan dikkat çeken Türkiye açıklaması
GİRİŞ 15.12.2020 19:59 GÜNCELLEME 15.12.2020 20:00
Bu Habere 162 Yorum Yapılmış

Stoltenberg, Karadağ Başbakanı Zdravko Krivokapic ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırım kararı hakkındaki soruyu yanıtladı.

 

 

"NATO müttefiklerinin birbirlerine yaptırım uyguladığı bir durumda olduğumuz için üzüntü duyuyorum" diyen Stoltenberg, Türkiye'nin S-400 sistemlerini satın almasıyla ilgili endişelerini daha önce dile getirdiğini söyledi.

Stoltenberg, şöyle devam etti:

 

 

 "Bu milli bir karardır. Ancak S-400 sistemi, NATO sistemleriyle uyumlu değildir. Bunlar NATO'nun hava ve füze savunma sistemiyle entegre edilemez. Buna yönelik endişemi ifade etmiştim. Aynı zamanda Türkiye ve tüm NATO müttefiklerine çözüm yollarını arama çağrısında bulunuyorum.

Daha önce Patriot ve SAMP-T gibi NATO sistemlerinin teslimatına yönelik görüşmeler olduğunu biliyoruz. Bu sistemler, hem Türkiye'nin hava savunmasını güçlendirebilir hem de NATO ile uyumludur. Şu anda önemli olan Türkiye ve ittifak için zor olan bu duruma nasıl bir olumlu çözüm bulabileceğimize bakmaktır."

ABD'NİN TÜRKİYE'YE YAPTIRIM KARARI

ABD, Rusya'dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye'ye bazı yaptırımlar uygulama kararı almış, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve başkanlık yetkililerinden Mustafa Alper Deniz, Serhat Gençoğlu ve Faruk Yiğit'i yaptırım listesine eklemişti.

Türkiye ise ABD'nin kararını kınamış, Dışişleri Bakanlığı da "Türkiye, bu konuda NATO’nun da katılacağı teknik bir çalışma grubu kurulmasını teklif ederek, meselenin siyasi ön yargılardan uzak bir şekilde, nesnel ve gerçekçi bir zeminde ele alınmasını defaatle önermiştir. Bu itibarla ABD'nin konuyu, iki müttefike yakışır şekilde diyalog ve diplomasi yoluyla çözme yönündeki önerimizi kabul etmeyerek, tek taraflı yaptırımlara başvurması her türlü izandan yoksun bir davranıştır." açıklamasını yapmıştı.

YAZDIR
YORUMLAR 162
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Yalan makinasi hepsi
  Cevapla
 • vedat 1 yıl önce Şikayet Et
  Yahu Stalon sen de masa başı memuru gibisin,hiç bir yetkin yok ona tavsiye,buna tavsiye.
  Cevapla
 • Tibet 1 yıl önce Şikayet Et
  Nato şimdiye kadar türkiyeye düşmanliktan başka ne verdi silahmi verdi abd kendi çikari için bütün devlwtleri kullaniyor abd yi natodan atalim
  Cevapla
 • birisi 1 yıl önce Şikayet Et
  Domuz yunan alıyor ses çıkmıyor, biz alınca mı kötü ?
  Cevapla
 • zafer 1 yıl önce Şikayet Et
  Yahu yunanınki s300 ,bizim SİHA lar onları da paspasa çevirdi. Asıl tırstıkları s400 ler değil,onların radarı. Her gün tepemizden geçen f35 leri ayna gibi görüyor. Bu bir açık ve Amerika bu açığın bilinmesini istemiyor. Yoksa kime satacak f35 leri.
  Cevapla
 • Radamel Falcao 1 yıl önce Şikayet Et
  en büyük düşmanlığı nato ülkeleri yapıyor...yarın birgün savaş çıkarda onlara karşı kullanamazsak neyleyecez patriotu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Onlarca araç yol kenarlarında alınmayı bekliyor!
Kar çilesine İETT çilesi de eklendi: 22 saatte 69 otobüs yolda kaldı