Cumhurbaşkanı Mişel Avn: Suriyeli mültecilerin bize maliyeti 54 milyar doları aştı

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, 2011 yılından beri Suriyeli mültecilerin ülkesine maliyetinin 54 milyar doları aştığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Mişel Avn: Suriyeli mültecilerin bize maliyeti 54 milyar doları aştı
Cumhurbaşkanı Mişel Avn: Suriyeli mültecilerin bize maliyeti 54 milyar doları aştı
GİRİŞ 17.12.2020 22:20 GÜNCELLEME 17.12.2020 22:40
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Avn, ülkesine sürpriz ziyarette bulunan Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Hüsam Zeki'yi başkent Beyrut'un doğusundaki Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti.

Görüşmede, Suriyeli mülteciler konusu başta olmak üzere ülkesinin son yıllarda karşılaştığı zorluklara değinen Avn, "Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) raporlarına göre, 2011 yılından geçen yıla kadar Suriyeli mültecilerin Lübnan'a doğrudan ve dolaylı maliyeti 54 milyar doları aştı." dedi.

ARAP DAVALARINA KARŞI SORUMLULUKLARIMIZI YERİNE GETİRİYORUZ

Lübnan'ın, Filistin meselesi başta olmak üzere Arap davalarına karşı sorumluluklarını yerine getirdiğini dile getiren Avn, Arap ülkelerinin de aynı şekilde Lübnan'ın zorlukları aşmasına yönelik sorumluluklarının bilincinde olduğunu ifade etti.

Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamanın ardından istifa eden hükümetin yerine yenisini kurma konusunda birtakım engeller olduğunu hatırlatan Avn, yeni kurulacak hükümetin yolsuzlukla mücadele ve gerekli reformları hayata geçirmenin yanı sıra ülkeyi bu duruma düşüren hatalara düşmemeye özen göstereceğine dikkati çekti.

Ekonomik krize rağmen siyasi güçlerin yeni hükümeti kurma çalışmalarındaki anlaşmazlıklarını sürdürdüğü Lübnan'a sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Zeki, Cumhurbaşkanı Avn'ın ardından Meclis Başkanı Nebih Berri, hükümeti kurmakla görevli eski Başbakan Saad el-Hariri ile de bir araya geldi.

Lübnan'da ekim ayında hükümeti kurmakla görevlendirilen Hariri, geçen hafta teknokratların oluşturduğu 18 üyeli kabine listesini Cumhurbaşkanı Avn'a sunduğunu duyurmuştu.

Avn ise hükümeti kurma görevi verdiği Hariri'nin, özellikle Hıristiyan bakanların belirlenmesinde tek başına hareket ederek, Cumhurbaşkanlığı ile anlaşmaksızın hareket etmesine itiraz ettiğini açıklamıştı.

İÇ SAVAŞTAN BU YANA EN BÜYÜK EKONOMİK KRİZ

Kamu borcunun 90 milyar doları aştığı Lübnan, 1975-1990 yıllarındaki iç savaştan bu yana en büyük ekonomik krizlerden birini yaşıyor.

Lübnan'ın resmi verilerine göre, 2011'de patlak veren iç savaş nedeniyle yaklaşık 1,5 milyon Suriyeli mülteci Lübnan'a göç etti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Mişel Avn
YAZDIR
YORUMLAR 28
 • Ahmed 3 ay önce Şikayet Et
  Lübnan 100 yıldır yahudiler tarafından yönetiliyor.
  Cevapla
 • Emirhan 7 ay önce Şikayet Et
  Sizde kaç suriyeli var bayııımmm.......selam söyle o yare!
  Cevapla
 • Mümtaz 7 ay önce Şikayet Et
  Sallıyor işte Kendi bütçeleri ne kadar
  Cevapla
 • Muh 7 ay önce Şikayet Et
  Hadi lan ordan. 54 milyar dolar kim, sen kim? Sen daha 54 milyar doların sıfırlarını bile sayamazsın. Yalanlarla para dileniyor namussuz. Bu hıyar zaten Osmanlı' ya da dil uzatmıştı. Lafını bilmez dangalak herif.
  Cevapla
 • Hakikat 7 ay önce Şikayet Et
  1. Her bayram bayramlşmaya topluca gidilen sonrasındada 0 gün tatil yapıln memlekette savaş bitmiştir sdece savaşı kullanan hzır fırsatçılar vardır 2. T.C askeri harcmlrla birlikte 100 milyar usd çoktan bulmultur 3. Ya Türkiyedeki zengin suriyelilerden varlık vwrgisi alınarak tamamen ülkemizdeki suriyeli kendi vatandşlarının ihtiyaxı için kullanılmalı yada eksite düşen haİnemiz sebebiyle artık evlerine geri gönderilsinler 11 yıl her tür toparlanma için kafidir.
  Cevapla
 • Coşkun 7 ay önce Şikayet Et
  Kimin nerede yaşayacağını Allah cc bilir.
  Cevapla
 • Müslüman 7 ay önce Şikayet Et
  Bu dünyanın sahibi Allah herkes istediği yerde yaşayabilir virus bile akıllandırmadı sizin gibileri bir Allah deyin hep isyan
  Cevapla
 • Esra 7 ay önce Şikayet Et
  Çok beklersin sen onlari dönecek diye, 10 sene misafirlikmi olur,
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
İkinci el araç alacaklar dikkat! Sebebi belli oldu