Dünyada uygulanan ilk Kovid-19 aşısının şişesi ve şırıngası müzede

İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Bilim ve Sanayi Müzesi, dünyada ilk olarak Margaret Keenan'a uygulanan Kovid-19 aşısının şişe ve şırıngasını müzenin eserleri arasına koydu. Ziyaretçiler, aşının şişe ve şırıngasını, 2021'in ilk aylarında müzede görebilecek.

Dünyada uygulanan ilk Kovid-19 aşısının şişesi ve şırıngası müzede
Dünyada uygulanan ilk Kovid-19 aşısının şişesi ve şırıngası müzede
GİRİŞ 19.12.2020 16:11 GÜNCELLEME 19.12.2020 16:11

Kovid-19 aşısını ilk onaylayan ülke olan İngiltere'de, Coventry Üniversite Hastanesi'nde 8 Aralık'ta Pfizer/BioNTech ortaklığından geliştirilen aşı, dünyada ilk kez uygulanarak tarihte yerine aldı.

Kovid-19 aşısını ilk olan kişi Margaret Keenan'a (90) uygulanan aşının şişesi ve şırıngası, Londra'da bulunan Bilim ve Sanayi Müzesi'ne konuldu.

Müzeden yapılan açıklamada, "Bu küçük ama önemli nesneyi koruyarak, gelecek nesillerle paylaşılacak ilk Kovid-19 aşılamasının tarihi durumunu ölümsüzleştiriyoruz. 2021’in başlarında, şişe, tıp tarihine adanmış en büyük galeride sergilenecek" ifadeleri kullanıldı.

Bilim ve Sanayi Müzesi yaptığı açıklamada, geçmişte salgınla ilgili nesnelerin elde edilmesinin zor olduğunu ifade ederek, "Bu eşyalar, geçici nitelikleri nedeniyle yok edildikleri için veya bu travmatik olayları yaşayan insanların unutmaya istekli olması nedeniyle nadiren hayatta kalır" dedi.

KAYNAK: EURONEWS
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İtalyanların Szymanski öngörüsü! Tarihe geçebilir
CHP'de deprem skandalı: Yediler içtiler faturayı belediyeye ödettiler