BAE Libya’da darbe planlıyor

Libya’da Hafter’i destekleyen Birleşik Arap Emirlikleri’nin darbe hazırlığında olduğu belirtiliyor. 2019’da BAE’ye yerleşen Trablus Devrimci Tugayları’nın komutanı Heysem Tacuri, hakkındaki yakalama kararına rağmen ülkeye dönerek askeri liderlerle temasa başladı. UMH’nin Savunma Bakanı olduğu dönemde katliamdan sorumlu tutulan Mehdi Berğusi’nin de Trablus’a dönmesi kuşkulara neden oldu.

BAE Libya’da darbe planlıyor
BAE Libya’da darbe planlıyor
GİRİŞ 23.12.2020 07:25 GÜNCELLEME 23.12.2020 07:30
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin kontrol ettiği bölgelerde bir süredir yeni çatışma sinyalleri veriliyor. İddialara göre; Libya’da Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) destekli bir darbe hazırlığı var. Gözler ülkeden bir yıl önce ayrılıp Trablus’a geri dönen Hesem Tacuri ve Mehdi El-Berğusi ismine çevrildi. Yetkililerin, tüm hareketlerini markaj altına aldığı iki ismin, bölgede aktif faaliyette olduğu belirtiliyor.

 

 

ÜLKEYE GERİ DÖNDÜLER

Trablus Devrimci Tugaylarının Komutanı Heysam Tacuri, 2019 yılında Libya’yı terk etmiş ve BAE’ye yerleşmişti. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH)’nin Savunma Bakanı olduğu dönemde ‘Barak Sati Karargahı Katliamı’dan sorumlu tutulan Mehdi Berğusi de Trablus’tan ayrılmıştı. Bu iki ismin tekrar Trablus’a dönmesi şüphe uyandırdı. Berğusi, Trablus İstinaf Mahkemesi’nin hakkında verdiği karar istinaden kendisini ‘meşru savunma bakanı’ ilan ederken, Tacuri ,UMH’ye karşı ağır suçlamalar yöneltti.

 

 

ÖZEL TOPLANTILAR YAPIYOR

Hesem Tacuri, İçişleri Bakanlığı’nın hakkında yakalama kararı çıkarmasına rağmen başkent çevresindeki bölgelerde askeri liderlerle görüşmeyi sürdürüyor. Ülkede polis ya da ordu olmadığını öne süren Tacuri, Trablus’ta da güvenliğin olmadığını iddia ediyor. Tacuri, Trablus’un giriş ve çıkışları dahil birçok bölgede silahlı milislerini konumlandırmış durumda. Türk güçlerinin konuşlandığı Vatiye Üssü yakınlarındaki Uceylat’ı ziyaret etmesinin de olası bir çatışmayı üsse sıçratmayı hedeflediğini gösteriyor. Trablus’ta yeni gelişen olaylar BAE’nın desteklediği Hesem Tacuri vasıtasıyla Libya’nın batı tarafını çatışmaya sürükleyeceğe benziyor.

YENİ SAVAŞ BAŞLATACAK

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Libya’da yeni bir savaş başlatmak için harekete geçti. Ortadoğu’da terör trafiğini yöneten Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed’in, yeni nesil bir topçu roket sistemi ile Libya’daki savaş suçlusu Hafter milislerini desteklediği ortaya çıktı. BAE’nin Hafter’e Sırp yapımı “Morava” topçu roket sistemi sağladığı belirtiliyor. 2011’de tasarlanıp geçen Kasım’da Sırp ordusunda servise giren Morova’nın ikinci kullanıcısı ise BAE ordusu. BAE’nin Libya’da silahlı insansız hava araçları kullandığına dair kanıtlar elde eden Uluslararası Af Örgütü, BAE’nin Yemen ve Libya’da sivillere karşı savaş suçu işlediğini açıklamıştı.

YORUMLAR 50
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  LİBYADA NELER OLUYOR???! BU şahıslar Türk üssünün yakınına kadar gelmiş durumdalar libya hükümeti ve türkiye neden birşeyler yapmıyor libyada ilginç bir süreç işliyor sanki, aynı şekilde akdenizde de aynı ve aynı şekilde karabagdada aynı NELER OLUYOR?? libyada türkiyenin sesi yok akdenizde oruç reisin navtex sahasını görünce şok oldum karabağa hala Türk askeri gitmedi türkiyeye neler oluyor
  Cevapla
 • dost 3 yıl önce Şikayet Et
  tam bir fitnecisin, merak etme turkiye isini bilir, karabaga turk askeri nin gitmedigini kim soyledi
  Cevapla
 • Oguz 3 yıl önce Şikayet Et
  Sihalar bekliyorlar gelin KATILLER sürüsü
  Cevapla
 • Yüksel 3 yıl önce Şikayet Et
  Adamlarda insana benzer sıfat kalmamış tam bir iblis olmuşlar şeref yoksunlari
  Cevapla
 • vatandaş51 3 yıl önce Şikayet Et
  O zaman Mursi' nin başına gelenler gibi olmasın ve tedbir alınsın...Bakın Katarı nasıl kurtadıysak Libyaya da sahip çıkalım.
  Cevapla
 • Murat Mert 3 yıl önce Şikayet Et
  Libaya'yı yanlız bırakamayız, aksi takdirde demokratik seçimle gelen yöneticilerin akıbeti şehid Mursi ve arkadaşları gibi olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Köpeklerin öldürdüğü Mahra'nın babası bir kez daha yandı: Öldüğünde hiç üzülmedim
Erdoğan'ın çağrısı sonrası Esed'den yeni 'Türkiye' açıklaması! Dikkat çeken sözler...