ABD resmen duyurdu! Ortadoğu yanıyor! Nükleer bombardıman uçağı gönderildi

ABD'den Orta Doğu'da yeni bir hamle geldi. ABD, muhtemel bir İran tehdidine karşı 2 "B-52H" tipi nükleer kapasiteli bombardıman uçağını Orta Doğu'ya gönderdiğini açıkladı.

ABD resmen duyurdu! Ortadoğu yanıyor! Nükleer bombardıman uçağı gönderildi
ABD resmen duyurdu! Ortadoğu yanıyor! Nükleer bombardıman uçağı gönderildi
GİRİŞ 30.12.2020 20:06 GÜNCELLEME 30.12.2020 20:10
Bu Habere 120 Yorum Yapılmış

Merkez Kuvvetler Komutanlığınca (CENTCOM) yapılan açıklamada, "5. Bombardıman Filosunun ana üssü Minor Hava Üssünden B-52H Stratofortress mürettebatı, ABD'nin bölge güvenliğine olan bağlılığını ortaya koymak ve kısa sürede devasa bir savaş gücünü hızlıca konuşlandırma kabiliyetini göstermek üzere bugün, Orta Doğu'da bulundu." ifadesi kullanıldı.

ABD'nin bölge güvenliğini yakından izlemeye devam ettiğine işaret edilen açıklamada, şu cümleye de yer verildi:

"İki uçaklık konuşlandırma, aynı zamanda Amerikalılara ve Amerikan menfaatlerine zarar verme niyetinde olan herkese açık bir 'caydırma' mesajı göndermektedir."

 

 

ABD'nin bu konuşlandırmayı Amerikan kuvvetlerinin İran Devrim Muhafızları Kudüs Kuvvetleri Komutanı General Kasım Süleymani'yi öldürmesinin birinci yılına 5 gün kala yapmış olması dikkat çekici bulundu.

"SAVAŞ PEŞİNDE DEĞİLİZ"

Açıklamada görüşlerine yer verilen CENTCOM Komutanı Orgeneral Kenneth F. McKenzie de üstü kapalı İran'ı işaret ederek şunları kaydetti:

"ABD herhangi bir muhtemel düşmanı caydırmak, Amerikalılara ve menfaatlerimize yönelik olabilecek herhangi bir saldırıya yanıt vermeye hazır olduğumuzu açıkça ortaya koymak için CENTCOM'un sorumluluk bölgesine harbe hazır kuvvetleri bölgeye sevk etmeye devam ediyor.

Savaş peşinde değiliz ancak hiç kimse, bizim kuvvetlerimizi korumak ve herhangi bir saldırıya güçlü bir yanıt vermek konusundaki kabiliyetimizi azımsamasın."

SÜLEYMANİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİNİN ÜZERİNDEN 1 YIL GEÇTİ

ABD, daha önce de 2 kez Orta Doğu bölgesi üzerinden "B-52H" tipi uçaklarla uçuş yapmıştı.

ABD, 3 Ocak 2019'da İranlı General Kasım Süleymani'yi Bağdat Havalimanı'na indikten sonra hava saldırısıyla öldürmüştü.

Buna karşılık İran ise ABD askerlerinin konuşlu olduğu Irak'taki üslere füze saldırısı düzenlemişti ancak ölen herhangi bir ABD askeri olmamıştı.

İran'ın Süleymani'nin öldürülmesinin birinci yılında ABD kuvvetlerine karşı bir saldırı düzenleme ihtimaline karşı CENTCOM bir süredir bölgede deniz ve havada tedbirler alıyor.

YORUMLAR 120
 • Ömer ünsal 1 yıl önce Şikayet Et
  Amerika Türkiye ye herhangi bişey yapamaz cesaret bile edemez. Eğer öyle bı hata yaparsa Ortadoğu'yu bırakın Afrika'da bile tutunamaz. Heryerde hedef olur. Korkakca yazılar yazmaktan herkes vazgeçsin.
  Cevapla
 • Celal BAŞKAYA 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu adımlar bize karşı.
  Cevapla
 • mısafır 1 yıl önce Şikayet Et
  hedef ıran degıl turkıye dıyen sabah sabah ayranmı ıctınız kafamı yaptı 16 amerıkan ussu bızde ıncırlık te amerıkan ucakları askerlerı yokmu eskı turkıye dedıgınız kıprıs ambargosunda butun ustlerı kapattı sımdı kapatmayı bırak kapatmayı agzına bıle alamıyorlar nerdn nereye
  Cevapla
 • vay be arkadaş 1 yıl önce Şikayet Et
  nükleer savaşı görmedik bakın göreceğiz 2021 de
  Cevapla
 • Nagazakı 1 yıl önce Şikayet Et
  O zaman dunya savasa gıder fazla havalanma abd !
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bayraktar Kızılelma hazımsızlığı! Karalamaya çalıştılar
AK Parti MYK Toplantısı sona erdi: Barış umutları ötelendi