Koronavirüsün merkezinden dünyaya: Alışsanız iyi edersiniz

Koronavirüs salgınını merkezi konumundaki Vuhan'da, yılbaşında dikkat çeken fotoğraflar gelmişti. Özellikle sokaklardaki kutlamalar, partilerin dikkat çektiği kentteki yılbaşı eğlencelerine yönelik dünyaya Çin'den mesaj geldi. Global Times, "Kalabalık kutlamalara alışsanız iyi olur" başlıklı bir haberinde, Çin'in deneyimlerinden faydalanılması gerekildiği ifade edildi.

Koronavirüsün merkezinden dünyaya: Alışsanız iyi edersiniz
Koronavirüsün merkezinden dünyaya: Alışsanız iyi edersiniz
GİRİŞ 05.01.2021 09:39 GÜNCELLEME 05.01.2021 09:40

Tüm dünyanın karantinaya girdiği yeni yıl kutlamaları, koronavirüs salgının merkezi konumundaki Vuhan'da kesintisiz olarak devam etti. Çoğu ülke koronavirüs ile mücadele için tekrar kapanmaya giderken, Vuhan'da yılbaşı partilerinin yapılmasını dünya şaşkınlıkla izledi.

 

 

"BUNA ALIŞSANIZ İYİ EDERSİNİZ"

Global Times'ta ise bu konuya ilişkin, "Vuhan'da kutlamalar yapılmaya devam edecek, Batı buna alışsa iyi olur" başlıklı bir haber paylaşıldı.

 

 

Zhang Hui ve Wan Lin tarafından yazılan haberde, koronavirüsün en sert şekilde vurduğu Vuhan'da 2021 yılında kalabalık kutlamaların, spor etkinliklerin, konserlerin yapılacağı belirtildi. Vuhan sakinleri, Vuhan'daki kalabalık toplanmalara önyargıyla bakmak yerine Çin'in deneyimlerinden faydalanılması çağrısında bulundu.

"VUHAN AŞI OLMADAN BUNU NASIL BAŞARDI?"

Yılbaşı akşamında Times Meydanı'nda kimse yoktu, adeta hayalet şehre dönmüştü ancak Vuhan'da yeni yılın gelişini kutlamak için binlerce kişi sokaklara çıkıp balonlar uçurdu. Haberde buna da değinerek 'Vuhan hakkında alaycı şeyler yazıldı' denildi.

Telegraph köşe yazarı Allison Pearson'ın yılbaşı akşamı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda eleştirildi. Pearson, "Vuhan bunu aşı olmadan nasıl başardı?" ifadelerini kullandı. Kutlamaların gerçekten gerçekleşip gerçekleşmediğini de sorguladı.

Pearson'ın alaycılığının eleştirildiği haberde, Vuhan'da şimdiye kadar salgını önlemek için alınan tedbirlerin görmezden gelindiğini ifade edildi.

Vuhan Üniversitesi Patojen Biyoloji Bölümü yardımcısı Yang Zhanqiu, geçtiğimiz Nisan ayında Vuhan'ın salgının gölgesinden çıktığını belirterek, "76 günlük sert tecritten sonra böyle kutlamaların olması normal" dedi.

Vuhan, Ağustos ayında da kalabalık havuz partilerinin yapıldığı görüntülerle dünya gündemine düşmüştü. Vuhan'da hastanede yatan yurt için kaynaklı son koronavirüs hastasının Nisan ayında taburcu olduğu vurgulandı.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Dünya Gazze'ye odaklanmışken İsrail'den alçak hamle! Kendi toprağı ilan etti
Ünlü şarkıcı Sinan Akçıl'dan büyük sürpriz! Sahneye çıktı oyunu açıkladı