Çin'in skandal paylaşımına Twitter'dan sansür!

Sosyal paylaşım sitesi Twitter, Çin'in ABD Büyükelçiliği tarafından Çin Devletinin Uygur Türklerinin çocuk yapmasını kısıtlamaya yönelik uygulamayı öven paylaşımı kaldırdı.

Çin'in skandal paylaşımına Twitter'dan sansür!
Çin'in skandal paylaşımına Twitter'dan sansür!
GİRİŞ 10.01.2021 01:48 GÜNCELLEME 10.01.2021 02:02
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Twitter, Çin hükümetinin Uygurlar arasında "Cinsiyet eşitliği ve üreme sağlığını desteklediğini", Uygur kadınlarını "özgürleştirdiğini" ve onları "bebek yapma makineleri" olmaktan kurtardığı yönündeki iddiaları içeren paylaşımı Çin'in Uygur halkına karşı insani niteliklerden yoksun bırakma çabası olarak değerlendirdi.

Çin'in ABD Büyükelçiliği tarafından perşembe sabahı yapılan ve cuma akşamı kaldırılan paylaşımın altında Twitter tarafından, "Bu paylaşım Twitter kurallarını ihlal etmiştir." ibaresi konuldu, paylaşımın daha sonra tamamen ortadan kaybolduğu görüldü.

ÇİN'İN DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ UYGULAMALARI

Çin'de son yıllarda Uygur Türklerinin kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller uluslararası kamuoyu tarafından eleştiriliyor.

Pekin'in "mesleki eğitim merkezleri" olarak adlandırdığı, uluslararası kamuoyunun ise "yeniden eğitim kampları" diye tanımladığı yerlerde, BM verilerine göre en az 1 milyon Uygur Türkü kendi rızası dışında tutuluyor.

BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken, Çin, şu ana kadar kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve gazeteci tarafından kısmen görülmesine izin verdi.

Çin makamları, BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini ise geri çeviriyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • KIYAMET YAKIN 1 yıl önce Şikayet Et
    Zulüm bitmez..... Biterse zaten sonumuz geldi demek...
    Cevapla
  • Kadir 1 yıl önce Şikayet Et
    Çin’in Allah belasını versin.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Yeni Mercedes-AMG S 63 E Performance tanıtıldı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedefimiz 10 milyar dolar!