Dağlık Karabağ sonrasında Paşinyan ile Aliyev ilk kez bir aradalar!

Dağlık Karabağ'da altı hafta süren ve 9 Kasım'da imzalanan ateşkes anlaşmasıyla sonra eren çatışmaların ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ilk kez bir araya geldi.. Buluşma Moskova'da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in öncülüğünde gerçekleşiyor.

GİRİŞ 11.01.2021 15:11 GÜNCELLEME 11.01.2021 15:35
Bu Habere 65 Yorum Yapılmış

Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen ve Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ ile ilgili anlaşmalar ile bölgedeki durumun ele alınacağı görüşme, Aliyev ve Paşinyan'ın Karabağ'da ateşkes sağlandıktan sonra gerçekleştirdikleri ilk yüz yüze görüşme niteliği taşıyor.

SAVAŞ SONRASI İLK GÖRÜŞME

Kremlin'den konuya ilişkin yapılan açıklamada "Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya'nın Dağlık Karabağ üzerine 9 Kasım 2020'de imzaladığı anlaşmanın uygulaması gözden geçirilecek. Bölgede devam eden sorunların çözümü de masaya yatırılacak." denilirken, savaş sonrası ilk görüşme burada gerçekleştiriliyor.

 

"Askeri operasyonlardan etkilenen bölgelerde yaşayanlara yardım ulaştırılması ve ticari, ekonomik ve ulaşım ağlarının açılması, gelişmesi konularına özel önem verilecek."

Üçlü görüşmenin yanı sıra liderlerin Moskova'da ikili görüşmeler de yapması planlanıyor.

 

"TİCARET GÜNDEME GELEMEZ"

10 Kasım gecesi yerel saatle 01.00'de anlaşmayı imzaladığını duyuran Paşinyan'a büyük tepki gelmiş; günler süren protestolarda Başkent Erivan'daki meclis binası da basılmıştı.

Moskova'da üçlü görüşmenin gündeme gelmesi, son günlerde Ermenistan'da tepkiyle karşılandı. Ermenistan basını, sosyal medyada yer alan Azerbaycan ve Rusya'yla farklı anlaşmalar yapılabileceği iddialarına haberlerine yer verdi. 

Görüşmenin Kremlin tarafından resmen duyurulmasından önce açıklama yapan Paşinyan, yeni anlaşmaların gündemde olmadığını; 9 Kasım'daki ateşkes anlaşmasının detaylarının görüşüleceğini söyledi. Paşinyan, "Ermenistan için önceliğin esirlerin, tutukluların ve cenazelerin teslimi olduğunu; ancak bunun gerçekleşmesinin ardından ulaşım ve ticaret yollarının yeniden açılmasının gündeme gelebileceğini" de açıklamasına ekledi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 65
 • Omer 8 ay önce Şikayet Et
  Rezillik azerbeycani rusya kendi uşagi gibi karsisina almis hesab soruyor mafyacilik karbağ rusyanin rusya her iki sinede diyorki ben ne dersem o olur
  Cevapla
 • Elçibey 8 ay önce Şikayet Et
  Disiplin kurulu. İfade alıyo
  Cevapla
 • Türkiye’m Nerede? 8 ay önce Şikayet Et
  İkiside ellerini bağlamış Putin’nin ağzına bakıyorlar. Tıpış tıpış gelse ne olacak. Putin ne derse o olacak. Hani o masada Türkiyem? Bu savaşta kim savaştı ve bu savaşı şimdi kim kazandı.
  Cevapla
 • Bumin 8 ay önce Şikayet Et
  normaldir adamlar ikisinede aynı uzaklıkta bizim gibi değil , bizde ermeni de milletin gözü dönüyor
  Cevapla
 • misafir 8 ay önce Şikayet Et
  putin istedi boğuştular putin istedi oturdular putin istesin yatarlar
  Cevapla
 • Emirhan 8 ay önce Şikayet Et
  Evet bircok yorumcu arkadasim hakli. Bu fotografta icimize sinmeyen bir gariplik var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Doğan Kuban hocayı kaybettik
Beşiktaş'a şok üstüne şok! Bir sakat daha