Yunanistan'da yüz yüze eğitime 'açık pencere ve battaniye' formülü

Yunanistan, yaklaşık iki aylık Kovid-19 arasının ardından bugün tekrar yüz yüze eğitime başladı. Uzmanlar, azalış gösteren vaka sayıların, yüz yüze eğitimle tekrar artış gösterebileceği yönünde endişeli. Öte yandan hükümet ise, Kovid-19'un okullarda yayılmasını önlemek amacıyla "açık pencere ve battaniye" formülünü gündeme getirdi.

Yunanistan'da yüz yüze eğitime 'açık pencere ve battaniye' formülü
Yunanistan'da yüz yüze eğitime 'açık pencere ve battaniye' formülü
GİRİŞ 11.01.2021 16:44 GÜNCELLEME 12.01.2021 08:09
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Yunanistan'da en son 13 Kasım'da okul sıralarına oturan kreş, anaokulu ve ilkokul öğrencileri, iki aylık bir aranın ardından bugün tekrar yüz yüze eğitime başladı. Ortaokul ve lise öğrencileri ise Noel tatilinin ardından 8 Ocak'ta uzaktan eğitime başlamıştı.

 

Öğrenciler sosyal mesafe, dezenfektan ve zorunlu maske kullanımı gibi özel tedbirlerle okula giderken uzmanlar endişeli.

Kasım ayında 3 binleri bulan vaka sayıları her ne kadar Ocak ayında binin altına düşse de uzmanlar bu sayıların yaklaşık on milyon nüfusa sahip olan Yunanistan için hala yüksek olduğu görüşünde. Virüsün yayılmasında çocuklardan çok, çocukları okula getirip götüren velilerin oluşturduğu kalabalığın etkin olabileceği görüşü hakim.

 

Önümüzdeki iki haftanın Yunanistan için bir sınav olacağı ve vaka sayılarında ciddi bir artışın görülmesi halinde tekrar uzaktan eğitime geçilebileceği yönünde uyarılar yapılıyor. Uzmanlar Şubat ayı içerisinde 3. dalganın da gelebileceği yönünde öngörülerde bulunuyor.

"AÇIK PENCERE VE BATTANİYE" FORMÜLÜ

Hükümet ise Kovid-19'un okullarda yayılmasını önlemek amacıyla "açık pencere ve battaniye" formülünü gündeme getiriyor. Buna göre, dersler açık pencere ile yapılırken öğrenciler yanlarında getirecekleri battaniyelerin altında ısınmaya çalışacak. Ülke genelinde 20 dereceye yaklaşan hava sıcaklıkları şimdilik "pencere açık eğitim" formülünü mümkün kılsa da önümüzdeki günlerde sıcaklıkların 0 dereceye kadar düşebileceğine ilişkin meteoroloji tahminleri bu konuya ilişkin kaygı ve tartışmaları da beraberinde getiriyor.

Öte yandan, pazartesiden itibaren 85 yaş ve üstü vatandaşlar aşı randevusu için başvuruda bulunabilecek. Başbakan Miçotakis'in açıklamasına göre şimdilik günde 8 bin kişinin aşılanması planlanıyor.

Bu da Atina'da 27 Aralık'ta başlayan aşılama sürecinin beklenenden uzun sürebileceği, hatta tüm nüfusun aşılanmasının sonbahara kadar sarkabileceği endişesine neden oluyor.

KAYNAK: NTV / DERYA ÖZCAN
YORUMLAR 10
 • Serhat 8 ay önce Şikayet Et
  Keske bizdedir yasaklar kalksa artik
  Cevapla
 • Büyük acılar 8 ay önce Şikayet Et
  aptalca bir hata olur. aşı ve ilaç ile garantilenmeden böyle bir uygulamaya geçilmesinin sonucu son derece açıktır. Bunu görebilmek için müneccim veya ileri görüşlü olmaya gerek yok. İnsanların bir kısmı yaşamına devam etse bile başka bir kesim çok büyük acılarla hayata veda eder. Bunun sorumluluğu alınamaz, alınmamalı.
  Cevapla
 • Sivaslı Mehmet 8 ay önce Şikayet Et
  Açık pencere, battaniye ile ders yapılması çok SAÇMA bir öner. , Bizim muhalefetin, kıraathanelerde kağıt oyununda, deste değişimi gibi olmuş .
  Cevapla
 • ertugrul 8 ay önce Şikayet Et
  kardes sacma macma diyonda, bu uygulama almanyada aylardir var zaten. cocuklar soguktan ders calisamiyorlar.
  Cevapla
 • Ak yürek 8 ay önce Şikayet Et
  Aşılamalar yapılmadan okulların açılması büyük risk. Bu uygulama ile durum daha vahim hale gelir. -20 derecede açık pencerede ders mi yapılır? Biz kendi ülkemizden sorumluyuz. Diğer ülkeler kendileri bilir?
  Cevapla
 • Zekapiriltisi 8 ay önce Şikayet Et
  Ddd, o iller sokakta mı ders yapıyor, içerde sıcaklık ne ona bak sen. Bir şeyleri körü körüne savunmaya geçmek yerine biraz mantıklı olmak lazım. Soğuktan çocukların bağışıklığı düşsün daha ağır hastalık geçirsinler diye düşünüyorsan iyi fikir!
  Cevapla
 • Şaşkın 8 ay önce Şikayet Et
  Ddd sen 5 derece de ders yap ozaman.
  Cevapla
 • Ddd 8 ay önce Şikayet Et
  -20 derece kaç ilde var ve b u iller TRnin nüfusunun yüzde kaçı ediyor?
  Cevapla
 • Görkem 8 ay önce Şikayet Et
  Erzurumda pencereyi bırak açmayı aralamaya kalksan zatüresin hayırlı olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Doğan Kuban hocayı kaybettik
ABD'nin Afganistan'daki işkence evi: Bagram Cezaevi