İngiltere, Uygur Türklerine yönelik muamelesi nedeniyle Çin'e ithalat yasağı getiriyor!

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Çin'in Uygur Türklerine yönelik muamelesinin barbarlık düzeyinde olduğunu belirterek zorla çalıştırılarak elde edilen ürünlerin ithaline yasak getirileceğini söyledi.

İngiltere, Uygur Türklerine yönelik muamelesi nedeniyle Çin'e ithalat yasağı getiriyor!
İngiltere, Uygur Türklerine yönelik muamelesi nedeniyle Çin'e ithalat yasağı getiriyor!
GİRİŞ 12.01.2021 22:10 GÜNCELLEME 12.01.2021 23:10
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Raab, Avam Kamarası'nda yaptığı açıklamada, Uygur Türklerine karşı işlenen insan hakları ihlallerinin boyutu ve ciddiyetine dair kanıtların artık çok geniş kapsamlı olduğunu bildirdi. 

İhlaller arasında bir milyondan fazla Uygur Türkü ve diğer azınlıkların "yeniden eğitim kampları" diye tanımlanan yerlerde yargısız şekilde tutuklanmaları, azınlıkları hedef alan kapsamlı takip, Uygur kültürü ve İslam'ın uygulanmasına karşı sistematik kısıtlamalar ve zorla çalıştırmanın bulunduğunu kaydeden Raab, ayrıca kadınların zorla kısırlaştırılması, işkence, insanlık dışı ve aşağılayıcı muamelelerin de görüldüğünü aktardı.

Dışişleri Bakanı, bu iddiaların bölgeden kaçan kurbanların ifadeleri, bölgeyi ziyaret eden diplomatların raporları ile camilerin yıkılışını gösteren uydu görüntüleriyle desteklendiğini vurguladı.

Çin hükümetinin halka açık ve basına sızan gizli raporlarının da iddiaları desteklediğini söyleyen Raab, "Gözaltı kampları, keyfi gözaltı, yeniden eğitim, zorla çalıştırma, işkence ve zorla kısırlaştırma, hepsi endüstriyel boyutta. Bu gerçekten korkunç. Yok olduğunu sandığımız barbarlık, bugün uluslararası toplumun önde gelen bir üyesi tarafından yeniden uygulanıyor." ifadesini kullandı. 

Raab, bunlardan dolayı İngiliz kamu veya özel sektör kuruluşlarının, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki insan hakları ihlallerinde suç ortağı olmamaları veya bundan kazanç sağlamamalarını temin için yeni bir paket hazırladıklarını anlattı. 

Bu kapsamda Modern Kölelik Yasası'nın kapsamını genişleteceklerini belirten İngiliz Dışişleri Bakanı, tedarik zincirinin herhangi bir aşamasında insan hakları ihlali bulunması halinde ticarete izin verilmeyeceğini ve buna uymayan şirketlere ceza kesileceğini açıkladı.

Raab, zorla çalıştırarak kar elde eden herhangi bir şirketin devletin açtığı ihalelerden men edileceğini de dile getirdi. 

 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 10
 • asiyanci 1 yıl önce Şikayet Et
  olamaz bunda bı iş var gözümle görsem inanmam bu kâfirlere
  Cevapla
 • metinn 1 yıl önce Şikayet Et
  Sonunda helak olacagız sesimizi. Ularmadığımız mazlumların ahı bize bela olarak dönecek Müslümanı savunan yahudi ve hiristiyan olmamalı Müslüman susmamalı gücü ne olursa olsun zulme dur demek biz müslümanların yapması gereken bir konu
  Cevapla
 • neden biz degil? 1 yıl önce Şikayet Et
  millet ve ülke olarak bizim göstermemiz gereken tepkiyi amerika ve ingiltere gösteriyor. sonucta cin'in zulm ettigi, iskence yaptigi insanlar bizim soydaslarimiz, irkdaslarimiz, kardeslerimiz. cin mallarini boykot etmemiz lazim. dogu türkistanin cin isgalinden kurtarilmasi lazim..
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Aşıda dahil tüm ithalat durdurulmalı ve Zulme karşı direnmelidir.İnsan olarak zulme sessiz kalınmaz.Türk hiç kalmaz...
  Cevapla
 • mütefik 1 yıl önce Şikayet Et
  sakin ol şampiyon karşımızdaki kimdir biliyormusun çin rusya iran üçüde beraber hareket ediyorlar çünkü artık ben natoya güvenmiyorum ve abd mütefigimizede güvenmiyorum birde çinden başka kimse bize aşı vermiyor çünkü hepsi satınalınmış
  Cevapla
 • hacı 1 yıl önce Şikayet Et
  herkes tepki gösteriyor ama bizden bir tepki gelmiyor enteresan
  Cevapla
 • Burhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Tepki verebilmek için kuvvet lazım. Kuvet varmı ki vermiyoruz. siz ve biz yorum yazmaktan başka bu ülkeye ne katmışız olmuşki ki konuşabilelim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
"Rusya Türkiye'nin harekatı öncesi Tel Rıfat ve Ayn el Arab'a askeri güç gönderdi" iddiası
Kurtulmuş'tan asgari ücret ve EYT açıklaması: 'İyi oldu' denecek bir ücret olacak