F-35 uçaklarında yüzlerce hata tespit edildi

ABD yapımı olan ve yapımında Türkiye'nin de kritik roller üstlendiği 5. nesil savaş uçağı F-35'lerde, 871 adet hata tespit edildi. Hataların muharebe kabiliyetine zarar verecek ve pilotların güvenliğini tehlikeye atabilecek türden oldukları belirtildi.

F-35 uçaklarında yüzlerce hata tespit edildi
F-35 uçaklarında yüzlerce hata tespit edildi
GİRİŞ 14.01.2021 14:05 GÜNCELLEME 14.01.2021 14:05
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Türkiye ile ABD arasındaki ihtilaf konularından biri olan F-35 savaş uçakları hakkında Bloomberg'den sarsıcı bir iddia geldi. Pentagon'a dayandırılan iddiaya göre 5'inci nesil savaş uçaklarında 871 adet aviyonik ve muharebe kabiliyetlerine zarar verebilecek hataların tespit edildiği söylendi.

 

 

2018'DE 941 KUSUR TESPİT EDİLDİ

Bloomberg'in ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Test ve Değerlendirme Ofisi'ndenRobert Behler'e dayandırdığı haberine göre ABD'nin mevcuttaki en pahalı silahı olan F-35'lerde 871 kusur tespit edildi.

 

 

F-35 programı test birimi direktörü Beler, hataların birçoğunun Nisan 2018'de tamamlanan geliştirme ve tanıtım aşamalarından önce tespit edildiğini söyleyerek o dönemde 941 kusur olduğunu kaydetti.

YAZILIM VE DONANIM İLE İLGİLİ CİDDİ SORUNLAR

Bloomberg, şu anda uçakta 871 hata bulunduğunu ve bunun geçen seneye kıyasla sadece 2 hatanın ortadan kaldırıldığı anlamına geldiğini belirterek "Kusurlar, uçağın yazılımı ve donanımıyla alakalı. 10 kusur, pilotların güvenliğini tehlikeye atabilecek ve askeri operasyonların verimliliğini düşürebilecek kusurlar gibi birinci kategorideki potansiyel ciddi sorunlar arasında yer alıyor" ifadelerini kullandı.

Bloomberg, "F-35'lerin Rusya ve Çin'in oluşturduğu sert tehditler karşısında uçağın muharebe kapasitesinin doğrulanması için gereken imitasyon tatbikatlarına katılması gerekiyor. Ancak bunun ardından F-35'lerin seri üretimine geçilebilir" diye ekledi.

GELİŞTİRME SÜRECİNDEN BERİ DEVAM EDİYOR

Kasım 2019'da ABD Savunma Bakanlığı Test ve Değerlendirme Ofisi'nin F-35'e ilişkin raporunda, 873 hata tespit edildiği ve bunların 576'sının uçağı geliştirme sürecinden beri devam ettiği belirtilmişti.

20 yılı aşkın süredir geliştirilmekte olan F-35 uçağı, son birkaç yıldır sınırlı görevler icra edebiliyor.

KAYNAK: BLOOMBERG
ETİKETLER
f35
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Velhasıl-ı Kelam 1 hafta önce Şikayet Et
  Bozuk olanları ziyan etmeyin. Yunistana verin gitsin. Çöp toplamaya alışkınlar.Fransa da baya hurda vermişti bunara.
  Cevapla
 • davut 1 hafta önce Şikayet Et
  birde bizim yazılımlara laf ederler adamlar 10 yılda bir şey ortaya çıkartamıyorlar
  Cevapla
 • iyi yırtmışız 1 hafta önce Şikayet Et
  Bizi bu F-35 belasından kurtardığı için amerikaya teşekkürler. Oldu olmadı, yaptık yapıyoruz derken hem paramızı hem zamanımızı çalacaklardı. Şimdi ne halleri varsa görsünler.
  Cevapla
 • Murat Karaçizmeli 1 hafta önce Şikayet Et
  Ahımızı aldınız ortak olduğumuz meselede bize oyun oynadınız. Ne diyelim hayrını görmeyin. Bu hususta sakladığınız bilgiler inşallah faş olur
  Cevapla
 • Ibrahim 1 hafta önce Şikayet Et
  Biz Türkler bu işe el atmadan bu tabut yığını daha çok arıza çıkarı.Daha iyi günleri bugünler.patır patır düştüklerinide inşaallah görecez.Kapımızda yalvaracak bu haysiyetsiz baronlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Okullar açılacak mı? Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü'den son dakika açıklaması
Havada büyük kriz! Türkiye karşıtı F-35 kararını resmen açıkladı