'Biden'ın ekibi İran'la o konuyu görüşüyor' iddiası!

İsrail Televizyonu Kanal 12, Orta Doğu'da buzları eritecek bir iddiayı gündeme getirdi. İddiaya göre, Trump'ın iktidara gelişi ile birlikte çöpe attığı İran ile nükleer anlaşma Biden tarafından yeniden gündeme alındı. Kanal, Biden ekibinin nükleer anlaşmaya dönüş için müzakerelere başlandığını ileri sürdü.

'Biden'ın ekibi İran'la o konuyu görüşüyor' iddiası!
'Biden'ın ekibi İran'la o konuyu görüşüyor' iddiası!
GİRİŞ 17.01.2021 06:42 GÜNCELLEME 17.01.2021 06:42

ABD'de 20 Ocak'ta başkanlık koltuğuna oturacak Joe Biden'ın ekibinden bazı yetkililerin, Washington'un 2015'te imzalanan nükleer anlaşmaya dönülmesi için İran ile müzakerelere yeniden başladığı ileri sürüldü.

İddiayı gündeme getiren İsrail'in Kanal 12 televizyonunda yer alan haber, herhangi bir kaynağa dayandırılmadı.

Haberde, müzakerelerin detayına ilişkin bilgi verilmedi ama Biden'ın ekibinin görüşmelere ilişkin İsrail yönetimini bilgilendirdiği iddia edildi.

Ayrıca İsrail istihbarat servisi Mossad'ın Başkanı Yossi Cohen'in, ABD Başkanı Donald Trump ve Biden'ın ekibiyle görüşmek için hafta içi Washington'a gittiği de belirtildi.

BİDEN'IN EKİBİ GÖRÜŞMEYİ YALANLADI

Öte yandan, İsrailli gazeteci Barak Ravid’e konuşan ve adı açıklanmayan Biden’ın ekibinden bir yetkili ise Kanal 12’nin İran haberini yalanladı. Yetkili, Biden’ın ekibinden hiç kimsenin İran ile görüşmediğini söyledi.

Tel Aviv yönetimi, Tahran ile yapılacak olası yeni nükleer anlaşmada, İran'ın balistik füze programı ve kendisine yakın gruplara verdiği desteğe sınırlandırılma getirilmesini talep ediyor.

P5+1 ülkeleriyle İran arasında 2015'te nükleer anlaşma imzalanmış, ABD Başkanı Trump 2018'de bu anlaşmayı bozmuştu.

Biden, daha önce yaptığı açıklamalarda, göreve gelmesi halinde İran ile gerçekleştirilen nükleer anlaşmaya dönülmesinden yana olduğunu söylemişti.

İsrail basını, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Biden yönetimiyle İran'ın nükleer programını görüşmek için bir ekip kurduğunu iddia etmişti.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
"Kirvesi İnönü olanlar, haydin CHP’ye!"
Bakan Fidan'dan Gazze için ateşkes açıklaması! 'Ciddi bir çaba var'