Avusturya'da koronavirüs karantinası uzatıldı

Avusturya’da koronavirüs ile mücadele kapsamında uygulanan ve 24 Ocak’ta hafifletilmesi öngörülen karantina 8 Şubat’a kadar uzatıldı.

Avusturya'da koronavirüs karantinası uzatıldı
Avusturya'da koronavirüs karantinası uzatıldı
GİRİŞ 17.01.2021 15:28 GÜNCELLEME 17.01.2021 15:28

Başbakan Sebastian Kurz, salgına karşı yürütülen mücadelede alınan yeni kararları paylaştı.

Kurz, İngiltere’de ortaya çıkan COVID-19’un daha hızlı bulaşan türünün Avusturya’da olduğu gibi bütün Avrupa’da hızla yayıldığını, bu gelişmenin ciddi kaygıya yol açtığını ifade etti.

Aşılama sürecine de değinen Kurz, aşıların üretimi, dağıtımına yönelik işleyişin ağır seyretmesi ve farklı aşıların henüz kullanıma girmemiş olmasının salgınla mücadeleyi yavaşlattığını belirtti.

AYNI EVDE YAŞAMAYANLARA 2 METRE KURALI

Özellikle virüsün daha hızlı bulaşan türünün yayılmasını önlemek için yeni kısıtlamaların hayata geçirilmesinin kararlaştırdığını söyleyen Kurz, aynı çatı altında yaşamayan kişilerle sosyal mesafenin 2 metreye çıkartıldığını ifade etti.

Almanya Başbakanı, "8 Şubat’ta kısıtlamaları kaldırmak için ilk adımları atacağız. İş yerleri, kişisel bakım merkezleri ve müzeler açılacak." dedi.

BELİRLİ YERLERDE FFP2 MASKE ZORUNLULUĞU

Kurz ayrıca, 25 Ocak’tan itibaren toplu taşıma ve kapalı iş yerlerinde FFP2 tipi maskelerin zorunlu hale getirileceğini söyledi.

Son 24 saatte 1267 yeni vakanın görüldüğü Avusturya’da toplam vaka sayısı 393 bin 778’e, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 29 artışla 7 bin 82’ye yükseldi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
AK Parti MYK Toplantısı sona erdi: Barış umutları ötelendi
Macron boğazlı kazak giydi! Önerileri alay konusu oldu