Göçmen teknesi alabora oldu: Çok sayıda ölü!

BM, Akdeniz'de Libya açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu en az 43 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Göçmen teknesi alabora oldu: Çok sayıda ölü!
Göçmen teknesi alabora oldu: Çok sayıda ölü!
GİRİŞ 20.01.2021 17:20 GÜNCELLEME 20.01.2021 17:59
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve BM'ye bağlı Uluslararası Göç Örgütünün (IOM), yaptığı ortak yazılı açıklamada, 19 Ocak'ta Libya açıklarında teknenin batmasından büyük üzüntü duyulduğu vurgulandı.

10 kişi kurtarıldı

Açıklamada, 2021'in Akdeniz'deki "ilk trajik tekne kazasında" en az 43 düzensiz göçmenin yaşamını yitirdiği kaydedildi. Batan tekneden kurtarılan 10 kişinin ise Libya'nın Zuvara kentindeki sahil güvenlik ekiplerince kıyıya çıkarıldığı bilgisi paylaşıldı.

Teknenin dün erken saatlerde Zaviye kentinden yola çıktıktan birkaç saat sonra motorunun durduğu ve kötü hava koşulları nedeniyle alabora olduğu açıklandı.

Kurtarılan düzensiz göçmenlerin çoğunluğunun Fildişi Sahili, Nijerya, Gana ve Gambiya'dan, ölenlerin tamamının ise Batı Afrika ülkelerinden olduğu ifade edildi.

BM'nin her iki alt kuruluşu, "son trajik kazadan" sonra uluslararası topluma çağrıda bulunarak, Akdeniz'deki duruma ilişkin yaklaşımların acilen gözden geçirilmesini istedi.

Avrupa sahillerine ulaşmaya çalışan yüzlerce düzensiz göçmen 2020'de Akdeniz'de çeşitli tekne kazalarında can vermişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Gakko 2 ay önce Şikayet Et
    Yunan işi kesin
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Ukrayna: TB2 SİHA'lar, Donbass'ta düşman Pantsir-S1'leri tespit etti
Rize'de kazanan yok! Trabzonspor kayıplarda