Pakistan'da Türkiye'nin yerli uygulaması BiP'e ilgi arttı

Turkcell mühendislerince geliştirilen Türkiye'nin yerli iletişim platformu BiP, WhatsApp'ta mahremiyetin korunmasına ilişkin endişelerin ardından Pakistan’da en çok tercih edilen uygulama oldu.

Pakistan'da Türkiye'nin yerli uygulaması BiP'e ilgi arttı
Pakistan'da Türkiye'nin yerli uygulaması BiP'e ilgi arttı
GİRİŞ 21.01.2021 03:41 GÜNCELLEME 21.01.2021 03:43
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Dünyanın önde gelen uygulama mağazası optimizasyonu ve mobil uygulama yazılım platformlarından biri olan MobileAction'a göre BiP, Pakistan'da Google Play Store’da tüm kategorilerde en çok indirilen uygulama oldu.

MobileAction platformunun paylaştığı verilere göre BiP’i, Telegram, Pi Network ve WhatsApp takip ediyor.

Öte yandan Bangladeş ve Endonezya gibi ülkelerde yoğun ilgiyle karşılaşan BiP, Hindistan’da da en çok indirilen anlık mesajlaşma uygulamaları kategorisinde 6’ncı sırada bulunuyor. 

65 milyondan fazla indirildi

Pakistan Ulusal Gençlik Meclisi lideri Atşan Ali Abbasi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Pakistanlıların Türkiye ile ilişkisi bulunduğunu, Türkiye'yi sevdiğini ve BiP’i kendi ülkelerinin mobil uygulamasıymış gibi düşündüklerini söyledi.

Turkcell'den yapılan açıklamada, BiP'in 2013'te kurulduğu ve şimdiye dek dünya genelinde 65 milyonun üzerinde indirildiği belirtilerek, uygulamanın son 10 günde yurt dışı ve yeni kullanıcıların geldiği en önemli pazarlardan olan Pakistan'da 8 milyonun üzerinde indirildiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, WhatsApp tartışmalarının ardından 10 milyon yeni kullanıcının uygulamayı indirdiği aktarıldı.

WhatsApp’ın çok sayıda ülkedeki kullanıcılarından tepki çeken kişisel verilerin korunmasına dair yeni politikasının ardından milyonlarca kişi alternatif mesajlaşma uygulamalarına yönelmeyi sürdürüyor.

 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Bozkurt 1 yıl önce Şikayet Et
  Pakistan can kardeş
  Cevapla
 • Refik 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar bip whatsapptan beter diye haberler çıktı bu konunun Aslı nedir
  Cevapla
 • Eyyamcı 1 yıl önce Şikayet Et
  yerli düşmanı değiliz keşke alışıldık standartlar veya üstünde bı yazılım olsa okadar çok çelişki var bu yazılımda insanların kafasının karışması elbet normal örnek olarak Whatsaptan daha çok izimler istiyor ve sözleşmede 2 sene dataların saklı kalacağı kurumların istemesi halinde paylaşılacağı yazıyo
  Cevapla
 • Burhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Yerli düşmanı, batı hayranı insanların uydurmalarıdır.
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Benim telefonu da BİP yükledim. Fakat rehberimde benim kaydetmediğim numaralar belirdi. Bu telegram ve WhatsApp da olmuyordu. Eğer bip dünya çapında bir uygulama olmak istiyorsa, bunun önüne geçmeli. Yazılımını yapan kişilere ulaşır inşallah.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: 25 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı! Korkutan artış
Balıkçı restoranına giden İmamoğlu'ndan açıklama! CHP'lilerin yalanı ellerinde patladı