Dünyanın en büyük Rus denizaltısı emekliye ayrılıyor!

Rusya Deniz Kuvvetleri envanterinde yer alan ve dünyanın en büyük denizaltısı olarak bilinen "Dmitry Donskoy 941", 41 yıllık faaliyetinin ardından emekliye ayrılıyor.

Dünyanın en büyük Rus denizaltısı emekliye ayrılıyor!
Dünyanın en büyük Rus denizaltısı emekliye ayrılıyor!
GİRİŞ 21.01.2021 21:32 GÜNCELLEME 21.01.2021 21:36

Rusya’da Sovyetler Birliği döneminde faaliyetine başlayan ve ülkede "Köpekbalığı" olarak aladırılan Rus Deniz Kuvvetleri envanterinde yer olan "Dmitry Donskoy 941" adlı  dünyanın en büyük denizaltısı 41 yıl sonra hizmetlerini durduracak. ABD ve NATO ülkeleri tarafından 'tayfun sınırı denizaltı' olarak bilinen dünyanın en büyük denizaltısı Dmitry Donskoy 941'nin modern savaş teknolojilerinin gerisinde kaldığı ve denizaltında çok ses çıkarttığı sebebiyle emekliye ayrılmasına karar verildiği bildirildi.

SU ALTINDA 180 GÜN KALABİLİYOR

Yapımıına 1976 yılında başlanan ve 1980’de suya indirilen Dmitry Donskoy 941'nin 172 metre uzunluğunda ve 23 metre genişliğinde olduğu ifade edildi. 6 torpido yuvasına ek olarak, denizaltının 20 adet R-39 balistik füzeyle donatıldığı belirtiliyor. Sargasso Denizi'nde bulunan denizaltının, dünyanın yarısını kontrol edebileceği ifade ediliyor. Denizaltının, Rusya'nın en büyük tersanesi olan Bolşoy Kamen şehrinde işçiler tarafından parçalanacağı belirtildi.

 

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türk mühendis: Elon Musk bizi köle gibi kullandı!
Son dakika: Rumlardan yeni provokasyon! Jet açıklama: Karşı adım atmak zorunda kalacağız...