İsrail'in siber ikna ordusu iş başında! Hedef Arap halkı

İsrail'in Arap halkını "normalleşmeye" ikna etmek için sosyal medya üzerinden algı operasyonları yaptığı ortaya çıktı. Son aylarda Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Sudan ve Fas hükümetleriyle anlaşmalar imzalayan İsrail, Arap halkını ikna etme çabasına girdi.

İsrail'in siber ikna ordusu iş başında! Hedef Arap halkı
İsrail'in siber ikna ordusu iş başında! Hedef Arap halkı
GİRİŞ 23.01.2021 11:13 GÜNCELLEME 23.01.2021 11:13
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

İsrail'in Arap halkını "normalleşmeye" ikna etmek için sosyal medya üzerinden algı operasyonları yaptığı ortaya çıktı. Son aylarda Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Sudan ve Fas hükümetleriyle anlaşmalar imzalayan İsrail, Arap halkını ikna etme çabasına girdi. Bunun için İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın Arapça bilen özel ekibi gece gündüz çalışıyor ve Arapça kampanyalar düzenliyor.

Özel ekip sosyal medya üzerinden her ay 100 milyon kişiye ulaşıyor. Bir kampanyada, Arapça "barış" ve İbranice karşılığı olan "Şalom" kelimelerinin kullanıldığı müzik, yemek ve spor konularında mesajlar yayınlandı.

HEDEF ARAP GENÇLER

İbranice öğretme bahanesi ile akıllı telefonlara yüklenen özel uygulamalarla Arap gençlere propaganda yapılıyor. Kalpleri ve akılları kazanma stratejisini izleyen İsrailliler, işgali "çok dostane kültürel bir pencereden" sunmayı hedefliyor. Arapça etkileşimleri, suçlarını haklı göstermek ve Filistin halkına yönelik sempati duygularını azaltmak için adeta bir silah gibi kullanıyorlar.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ
ETİKETLER
ibranice
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Abdullah b. 3 ay önce Şikayet Et
  onlar siber ordular kurarken 1 avuz yahudi ortadoğu yu sekillendirirken 1.5 milyar müslüman ne yapıyordu veya ne yaptı sadece izlemek
  Cevapla
 • vahim 3 ay önce Şikayet Et
  Şeytan boş durmaz....Böylece yaptıkları zulüm yanlarına kar mı kalacak sanıyorlar...Müslüman uyan....Ahiret var.Zülme razı olma...
  Cevapla
 • kerasuslu 3 ay önce Şikayet Et
  Aynı taktiği bizede uygulamadıklarını nerden biliyoruz.
  Cevapla
 • kurt 3 ay önce Şikayet Et
  Evet kesinlikle sistematik olarak Arapça twit atıyorlar. Normalleşmeyi savunan Arapların videolarını paylaşıyorlar. Dillerinden barış ve sevgi sözcükleri eksik olmuyor.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Korona temaslıları için çok önemli uyarı! (9 Mayıs 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)
Son dakika: TSK ve MİT'ten Kuzey Irak'ta nefes kesen operasyon!