Trump’ın bakanından çok konuşulacak F-35 itirafı!

Son dakika haberine göre; ABD başkanlığını 20 Ocak’ta Joe Biden'a devreden Donald Trump’ın altıncı ve son Savunma Bakanı Miller’ın Türkiye’ye satışı durdurulan F-35 savaş uçaklarının 'beş para etmediğini', 'Frankenstein gibi bir canavara benzediğini' söylediği ortaya çıktı.

GİRİŞ 24.01.2021 09:36 GÜNCELLEME 26.01.2021 17:26
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Savaş teknolojileri alanındaki haberleriyle dikkat çeken Amerikan ‘Popular Mechanics’in aktardığına göre, eski bir Amerikan Özel Kuvvetler personeli de olan Christopher C. Miller, bir konuşmasında F-35 savaş jetlerini yerden yere vurdu.

Amerikan Savunma Bakanlığı’nın yayınladığı bir basın toplantısının deşifresine göre, Savunma Bakanı olduğu süreçte Miller, F-35 programına ilişkin bir gazetecinin sorusuna ilginç bir yanıt verdi.

Son dakika haberi: Trump’ın bakanından çok konuşulacak F-35 itirafı!

Yanıtında Miller şu ifadelere yer verdi:

'BİR CANAVAR YARATTIK'

"Görevi bırakmak için sabırsızlanıyorum. Ancak bir tarafım da satın alma ve deneme süreçlerinde yer almayı, sorunlarla ilgili konuşmayı seviyordu. F-35’e bakalım. Dün bir yarbayla konuşuyorduk. Dedim ki, ‘Ne uçuruyorsunuz?’. Dedi ki, ‘F-35.’ Ben de, ‘Yani bir ... parçası’ dedim. O da güldü. Sonra dedim ki, ‘Ciddiyim, bana biraz şundan bahsetsene.’ Kendisi bir F-16’cıydı ve F-35 için, ‘Bu kapasiteye bu kadar yatırım yapmazdım. Bunu asla kullanmamalıyız. Bundan vazgeçmek zorundayız. Bu 5’inci nesil. Ancak biz 6’ncı nesil silahlara yatırım yapmak zorundayız’ diye konuştu. Ben de, ‘Bir canavar yarattık’ diye düşündüm."

FRANKENSTEIN'A BENZETTİ

Konuşmasında Miller, 5’inci nesil F-35'lere 10 milyarlarca dolar yatırım yapılmasını eleştirdi. F-35’leri Frankenstein’a benzeten Miller, "İnsanoğlunun iyi niyetle yarattığı ancak sonunda durdurulamaz ve ruhsuz bir yüke dönüşen bir icat” dedi. 9 Kasım 2020’de göreve gelen Miller, 20 Ocak 2021’deki son gününe kadar kısa bir süre görevde kaldı. Popular Mechanics, Miller’ın son görev gününde yayınladığı haberi, “Miller artık F-35’ler hakkında endişelenmek zorunda değil çünkü artık görevini Biden yönetimine devrettiği için rahat" sözleriyle sonlandırdı.

Son dakika haberi: Trump’ın bakanından çok konuşulacak F-35 itirafı!

F-35 savaş jetlerinin teknik aksaklıklarına ilişkin haberler daha önce de gündeme gelmişti. 

Türkiye, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi aldığı gerekçesiyle, Trump yönetimi tarafından F-35 savaş uçağı projesinden çıkarılmıştı.

ETİKETLER
donald trump
YAZDIR
YORUMLAR 37
 • Nefer 1 ay önce Şikayet Et
  Bizim urecegimiz uçak herhalükarda F35 den çok daha iyi olur.... paramızı ABD ye vermeyelim ....
  Cevapla
 • Son Osmanlı 1 ay önce Şikayet Et
  İncirlikten ABD bizi vuracağı zaman çıkar, Ortadoğu'da tek üst bizdik, ama yıkılan ülkelerin yarattığı boşluk ile Irak Suriye gibi ülkelerde ABD yüzlerce Yeni askerî üst kurdu, eskiden bize mecburdu, şimdi incirlikle işi esasen kalmadı,
  Cevapla
 • aykırı 1 ay önce Şikayet Et
  adam durdurulamaz diyor, ne demekse artık. uçağamı durdurulamaz diyor yoksa projeyemi diyor. f35 gayet iyi bir uçak ancak ipler tamamen amerikanın elinde oluyor
  Cevapla
 • Serhan 1 ay önce Şikayet Et
  doksanların sonunda İsrailin heron hava araçlarını almasaydık, onlar da sürekli kullanılmaz durumda bırakmasalardı bugün elimizde sihalar tihalar olmayacaktı. Hadi aslanlar kısıtlı da olsa ilk savaş uçağımızı üretin. gerisi gelir inşallah.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Korsanlar bulunup agır bedel ödetilmeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray zirve yarışında ağır yara aldı!
Rodos'u ziyaret eden Yunanistan Cumhurbaşkanına ayakkabı tepkisi