Koronavirüse karşı yeni ilaç: Yüzde 99 başarı sağlandı, yeni belirtiler açıklandı

İspanyol ilaç firması PharmaMar'ın yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınına karşı geliştirdiği ilacın hayvanlar üzerindeki denemesinde yüzde 99 başarı elde edildiği açıklandı. Diğer yandan Kovid-19'un yeni belirtileri de ortaya çıktı.

Koronavirüse karşı yeni ilaç: Yüzde 99 başarı sağlandı, yeni belirtiler açıklandı
Koronavirüse karşı yeni ilaç: Yüzde 99 başarı sağlandı, yeni belirtiler açıklandı
GİRİŞ 26.01.2021 22:31 GÜNCELLEME 26.01.2021 22:35
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

İspanyol ilaç firması PharmaMar'ın yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınına karşı geliştirdiği ilacın hayvanlar üzerindeki denemesinde yüzde 99 başarı elde edildiği açıklandı.

Bilim dergisi Science'da yayımlanan makalede, Covid-19 bulaşan hayvanların, Aplidin (plitidepsin) adlı ilaç verilerek incelendiği belirtildi.YÜZDE 99'LUK BAŞARI SAĞLANDI

Makalede, hayvanların akciğerlerindeki Covid-19 virüslerinde söz konusu ilaç sayesinde yüzde 99'luk azalma olduğu kaydedildi.

Başlangıçta kanser tedavileri için tasarlanan ilacın alınan sonuçlardan sonra klinik denemelerde 3. aşamaya geçeceği ve Covid-19'un tedavisi için klinik çalışmalarının genişletilebileceği ifade edildi.

İlacın, insan hücrelerinde bulunan eEF1A proteinini bloke ederek çalıştığı ve Covid-19'a karşı antiviral etkisinin olduğu bildirildi.

Aplidin ile ilgili yayımlanan makalenin ardından PharmaMar'ın Madrid borsasındaki hisseleri yüzde 21 yükseldi.

YENİ BELİRTİLER DE ORTAYA ÇIKTI

Diğer yandan Madrid'deki La Paz Üniversite Hastanesi ve Madrid Sağlık Hizmetleri departmanına bağlı doktorların yaptığı bir çalışmada, Kovid-19'un belirtilerinin dilde, ayak tabanlarında ve avuç içlerinde de görülebileceği açıklandı.

Madrid'deki fuar alanında Nisan 2020'de kurulan sahra hastanesinde tedavi gören Covid-19 hastaları üzerinde yapılan araştırmalarda, "tat kaybı ile bağlantılı olarak dilde büyüme, dil üzerinde yara ve pürüzlerin de Covid-19 belirtilerinden biri olduğu" ileri sürüldü.

Araştırmada, daha çok ateş, öksürük, aşırı halsizlikle kendini gösteren Covid-19'un aynı zamanda "avuç içlerinde ve ayak tabanlarında yanma hissi, soyulma ve kızarıklıkların oluştuğu küçük lekelerle de belirti verebileceği" ifade edildi.

ETİKETLER
koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Vatansever 1 ay önce Şikayet Et
  Muhteşem birşey bu ilaç mutlaka ülkemize getirilmeli.
  Cevapla
 • Ergün 1 ay önce Şikayet Et
  DİKKAT İlaç şirketinin hisseleri artmış. Küresel güçlerin aşıdan cepleri tam olarak dolmamış anlaşılan
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  İlaç aşıdan daha iyi olacaktır. Aşı herkese lazım ama ilaç sadece hastalara gerekli. Herkes belirtide göstermiyor sonuçta.
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Bizim bilim insanlarımız da virüs ilacını yerli milli üretsinler İnşallah.
  Cevapla
 • Destan 1 ay önce Şikayet Et
  Nerde hani ilaç,
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yüz yüze eğitim ve normalleşmeye en yakın 30 il
Tuzla Belediye Başkanı Yazıcı'dan 'çöp' tepkisi! 'Bunu da yapamazsan daha neyi yapacaksın'