Nazi kampında 4 çocuğa ait isim künye künyesi bulundu

İkinci Dünya Savaşı yıllarında Nazilerin Polonya’da kurduğu en büyük ölüm kamplarından biri olan Sobibor’daki yapılan kazılarda, Holokost sırasında öldürülen 6 ile 12 yaşları arasındaki 4 çocuğa ait isim künyesi bulundu.

Nazi kampında 4 çocuğa ait isim künye künyesi bulundu
Nazi kampında 4 çocuğa ait isim künye künyesi bulundu
GİRİŞ 27.01.2021 12:23 GÜNCELLEME 27.01.2021 12:23

İkinci Dünya Savaşı yıllarında Nazilerin Polonya’da kurduğu en büyük ölüm kamplarından biri olan Sobibor’daki kazılar sürüyor.

Arkeologlar, kampta yaptıkları kazılarda, kampta yaşayan yaşları 6 ile 12 arasında değişen 4 çocuğun isim künyesine ulaştı.

Kimlikleri tespit edilen çocukların Lea Judith De La Penha, Deddie Zak, Annie Kapper ve David Juda Van der Velde olduğu açıklandı.

KÜNYELER SADECE SOBİBOR'DA BULUNDU

Polonyalı ve Hollandalı meslektaşlarıyla birlikte kazıyı yürüten İsrail Eski Eserler Kurumu'ndan Yoram Haimi, "Bildiğimiz kadarıyla çocukların isimlerinin bulunduğu isim künyesi sadece Sobibor'da bulundu, başka hiçbir yerde rastlanmadı" dedi.

Naziler tarafından yapılan Sobibor’daki ölüm kampı, Mart 1942'de inşa edildi ve Ekim 1943'e kadar faaliyette kaldı.

Kampta yapılan araştırmalar sonucunda, çoğu Polonya'dan ve eski ismiyle Sovyetler Birliği'nin bazı bölgelerinden zorla getirilen yaklaşık 250 bin Yahudinin öldürüldüğü tespit edilmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan 'Adeta patlama yaşanıyor' deyip müjdeyi verdi
Maltepe'deki çöp rezaleti için istenen yardıma İBB'den şoke eden yanıt