İran, Rusya'dan 2 milyon doz Sputnik V aşısı alacak

İran, Rusya'nın COVID-19’a karşı geliştirdiği Sputnik V aşısından 2 milyon doz ithal edecek. Rus aşılarının ilk sevkiyatı 10 Şubat’ta yapılacak.

İran, Rusya'dan 2 milyon doz Sputnik V aşısı alacak
İran, Rusya'dan 2 milyon doz Sputnik V aşısı alacak
GİRİŞ 27.01.2021 13:23 GÜNCELLEME 27.01.2021 13:23

İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Mahmud Vaizi, koronavirüse karşı aşı temini çalışmaları kapsamında Rusya, Hindistan ve Çin ile görüşmelerin sürdürüldüğünü açıkladı.

Bu ülkelerde geliştirilen aşılardan sipariş vermek için yaklaşık 2 aydır görüşmeler yaptıklarını söyleyen Vaizi, "Ruslar ile müzakereler hızlandı ve onlar da aşıyla ilgili tüm belgeleri bir ay önce bize gönderdi. Belgeler, bilimsel heyet tarafından incelendi ve dün aşının ülkede kullanımı onaylandı" dedi.

SPUTNİK V İÇİN SEVKİYAT

Vaizi, Sputnik V aşısından satın almak için yapılacak anlaşmanın ön hazırlıklarının, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in dünkü Moskova ziyaretinde tamamlandığını dile getirdi.

Aşıların teslim tarihini duyuran Vaizi şöyle konuştu:

"Rusya'dan yaklaşık 2 milyon doz aşı siparişi için anlaşmanın bugün ya da yarın imzalanacağını umuyorum. Rus aşılarının ilk sevkiyatı 22 Behmen'den (10 Şubat) önce ülkeye ulaşacak.”

SEVKİYAT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Dünya Sağlık Örgütü COVID-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) bünyesinde geliştirilen aşıdan da 16 milyon 800 bin doz sipariş verdiklerini hatırlatan Vaizi, ilk sevkiyatların bir an önce yapılması için çalışmaların sürdürüldüğünü duyurdu.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 16 Ocak'ta yaptığı açıklamada, COVID-19'a karşı aşılama çalışmalarına 21 Mart'a kadar başlamayı planladıklarını söylemişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Büyük kıtlık başladı! Tehlike çanları çalıyor: Aşıların üretimi durabilir
Erdoğan açıkladı: Meclis'te yeni bir komisyon oluşturuluyor...