İsrailli arkeologlar, Mescid-i Aksa ve Şam Emevi Cami'nden daha eski bir camii keşfetti

İsrailli arkeologlar, ülkenin kuzeyinde yer alan Tiberya şehrindeki gölün kenarında, Erken İslam Dönemi'ne ait bir caminin (660-680) kalıntılarını bulduklarını açıkladı. Keşfedilen bu yapı, Şam'daki Emevi Cami (715) ile Mescid-i Aksa'nın (705) camii olarak açılışından daha eski bir döneme denk geliyor.

İsrailli arkeologlar, Mescid-i Aksa ve Şam Emevi Cami'nden daha eski bir camii keşfetti
İsrailli arkeologlar, Mescid-i Aksa ve Şam Emevi Cami'nden daha eski bir camii keşfetti
GİRİŞ 02.02.2021 17:08 GÜNCELLEME 03.02.2021 08:04
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Haber7.com / Erkan Talu

İsrail'deki Kudüs İbrani Üniversitesi'nde görevli arkeologlar, bugün ortaya çıkartılabilecek en eski camilerden birini gün yüzüne çıkardı. İsrail işgali altındaki tarihi Filistin topraklarında yapılan kazı çalışmaları, Geç Bizans Dönemi'ne ait bir pazaryerinin bulunmasıyla 1950'li yıllarda başlatıldı. Fakat ilerleyen senelerde daha derinlere inildikçe, Erken İslam Dönemi'ne ait sikkeler ve çeşitli seramik parçalarına rastlanıldı.

YENİ YAPI BİR ASIR DAHA ESKİ

Ülkenin kuzeyindeki Tiberya Gölü'nün (diğer adıyla Celile Gölü) yanı başında kazı yapan arkeologlar, daha önce 8. yüzyıldan kalma bir caminin kalıntılarının altında, bir asır daha eski başka bir cami olduğunu ortaya koydu.

Kazı alanına yukarıdan bir bakış

"660 İLA 680 YILLARI ARASINDA İNŞA EDİLDİ"

Bölgedeki kazı çalışmalarına, Kudüs İbrani Üniversitesi'nde görevli ve İslam arkeolojisi konusunda uzmanlaşmış Katia Cytryn-Silverman başkanlık ediyor. Tarihi keşif hakkında konuşan Silverman, kazının birçok yönden değer taşıdığını söyledi. Eserin yaklaşık olarak 660 ila 680 yılları arasında yapıldığı sonucuna vardıklarını söyleyen Silverman, binanın boyutlarını ve planını incelediklerinde, dönemin diğer camilerine çok benzediğini kaydetti.

Keşif çalışmalarına başkanlık eden arkeolog Katia Cytryn-Silverman

AKSA VE EMEVİ CAMİ'NİN CAMİİ OLARAK AÇILIŞINDAN DAHA ESKİ

Keşfedilen cami, Müslümanların ikonik yapılarından olan Şam'daki Emevi Cami (715) ile Mescid-i Aksa'nın (705) camii olarak açılışından daha eski döneme denk geliyor. Bu konuya atıfta bulunan Silverman, "Bu, dünyanın kazılabilecek en eski camisi. Diğer eski camiler hala kullanımda veya üzerine başka camiler inşa edilmiş. Bu da aramayı engelliyor" dedi.

İLK CAMİLERDEN OLDUĞU TAHMİN EDİLİYOR

Müslümanların ilk camisi, Hz. Muhammed'in Mekke'den Medine'ye hicret ettiği esnada konakladığı Kuba'da inşa edilmişti. Kuba Mescidi olarak bilinen bu yapı, 622 yılında yapılmıştı. Peygamber Mescidi Mescid-i Nebevi ise, 623 yılında yapılmış ve İslam dünyasında inşa edilen bütün camiler için ilk örnek teşkil etmişti. Tiberya Gölü kenarından yapılan bu eserin ise, ilk inşa edilen camilerden olduğu tahmin ediliyor.

PEKİ CAMİYİ KİM İNŞA ETTİRDİ?

İsrail'in Suriye sınırına yakın bir konumda bulunan bu bölge, 7. yüzyılda, Hazreti Ömer döneminde Müslümanların Bizans Ordusu'nu yenilgiye uğratmasıyla İslam beldesi oldu. Arkeolog Silverman da bölgeyi yöneten Müslüman liderlerin, burada yaşayan Hristiyanlara, Yahudilere ve Samirilere çok saygı duyduğunu söylüyor. Asırlarca Müslümanlara ev sahipliği yapan bu kadim topraklar, daha sonra İsrail tarafından işgal edildi.

1947'den günümüze İsrail'in işgali ve Tiberya Gölü'nün konumu

Tiberya bölgesini, türbesi Türkiye sınırları (Kilis) içinde bulunan Şurahbil Bin Hasene fethetmişti. Caminin de Hz. Muhammed ile Habeşistan'a göç eden, birçok savaşa katılan, Peygamber tarafından Mısır'a elçi tayin edilen, Hz. Ebubekir döneminde Şam'ı alan sahabe Şurahbil Bin Hasene tarafından inşa ettirildiği düşünülüyor. Bu konuya da değinen arkeolog Silverman "Bu camiyi onun yaptırdığını kesin olarak söyleyemeyiz. Ancak bizler, 635 yılında fethedilen Tiberya'da, onun bir cami inşa ettirdiğine dair tarihi kaynaklara sahibiz" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: HABER7 / ÖZEL
YORUMLAR 38
 • Halil 3 yıl önce Şikayet Et
  Mescidi aksayi yikmak icin on hazirlik yapiyorlar yeryuzunde insa edilen ilk mescid kabei muazzama ikincisi mescidi aksadir
  Cevapla
 • Adsız Yeşil 3 yıl önce Şikayet Et
  Ozaman yahudilerin müslüman olması lazım değilmi ve otomatikman o araziler müslümanlara ait şimdi israile soru şimdi buralar sizinmi yoksa zorluk kullanıp kendi kanunlarınızı uygulayıp zorla alınmış yerlermi
  Cevapla
 • Zangoç 3 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar durmadan sürekli bir yerleri kazıp duruyor boşuna aramayın onu nulamayacaksınız. Allah onu size vermeyecek.
  Cevapla
 • racal 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu da buraların müslümanların olduğuna delildir.
  Cevapla
 • Mert hakkı 3 yıl önce Şikayet Et
  İnşallah eski halinde restore edilip camii olarak hizmete açılır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünyanın istediği Gazze çağrısı: Asker göndermeye hazırız! Alternatif yok
Beyaz et sektöründeki 4 firmaya rekor ceza