Joe Biden yönetiminden kritik karar! Aylar sonra...

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran ile yaşanan gerilimlerden dolayı yaklaşık 9 aydır Orta Doğu'da bulunan ABD Donanmasına bağlı USS Nimitz Uçak gemisinin bölgeden çekildiğini duyurdu.

Joe Biden yönetiminden kritik karar! Aylar sonra...
Joe Biden yönetiminden kritik karar! Aylar sonra...
GİRİŞ 03.02.2021 06:47 GÜNCELLEME 05.02.2021 14:08
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, İran ile yaşanan gerilimlerden dolayı yaklaşık 9 aydır Orta Doğu'da bulunan ABD Donanmasına bağlı USS Nimitz Uçak gemisinin Hint-Pasifik Kuvvetlerinin operasyon bölgesine sevk edildiğini açıkladı.

AA'da yer alan habere göre, Kirby, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sözcü, "USS Nimitz Uçak Gemisi Görev Grubu, Merkez Kuvvetler (CENTCOM) bölgesinden ayrılarak INDO-PACOM bölgesine geçti." ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin sorusu üzerine Kirby, bu geminin yerine başka bir uçak gemisinin Orta Doğu'ya gönderilmesi konusunda bir planlarının olmadığını belirtti.

Uçak gemisinin Orta Doğu'dan çekilmesinin stratejik bir nedeninin bulunmadığını savunan Kirby, geminin gerektiğinden fazla süredir denizde olduğunu ve ABD'ye döneceğini kaydetti.

İran ile artan gerilim üzerine gemi, beraberindeki muhrip ve denizaltılarla yaklaşık 9 ay önce bölgeye sevk edilmişti.

Geminin bölgeden çekilirken yerine yeni bir geminin gönderilmemiş olması, Joe Biden yönetimin İran'a yönelik gerginliği azaltma çabası olarak yorumlanıyor.

PENTAGON'DAKİ TÜM DANIŞMA KURULLARININ ÜYELERİ GÖREVDEN ALINDI

Kirby, özellikle de eski Başkan Donald Trump döneminin sonlarına doğru çok sayıda atama yapılan bakanlıktaki 42 danışma kurulunun tüm üyelerinin 16 Şubat'a kadar istifalarını sunmalarının istendiğini bildirdi.

Bakan Lloyd Austin'in bu kurulların akıbeti, yapıları ve üyelik koşullarını gözden geçireceğini belirten Kirby, son dönemde yapılan çok sayıda atamaya ilişkin de "Bakan, son zamanlarda savunma danışma kurullarına yapılan atamaların hızından oldukça kaygılıydı. Bu inceleme süreci bu danışma kurullarının amaçlarına ve bunların Bakanlığa en iyi tavsiyelerde bulunmasını sağlamaya da bakacak." diye konuştu.

ETİKETLER
Ortadoğu
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Zeka küpü 10 ay önce Şikayet Et
  Bu mu kritik gelişme :) komik olmayın.
  Cevapla
 • Ali Er 10 ay önce Şikayet Et
  Türkiye başta yanlış yaptı . ESED Uçaklarla Halkını vurmıya kaktığında, ABD. PKK/PYD için Suriyeye yığınak yaparken ya ölüm, ya İstiklal, diyecekti. En az 3.000 TIR siahın inmesine fırsat vermiyecekti. Erbakan'ın Kıbrıs için düşünüp, yaptığı gibi. Şartlar her geçen gün ağırlaşıyor ve imkanlar DARALIYOR. İt, İTİN kuyruğuna gelince, benden diyor. Aslında Türkiye, Mısırın da Harbe girmesiniden çekinmeme lıdır. 1974'te de Yunan Cuntası Harbe müdahil olmuştu. Sonuç.... ne oldu ?
  Cevapla
 • Sahipkıran 10 ay önce Şikayet Et
  Devlet aklı senden daha iyi düşünür karar verir... O dönemde sadece Erbakan ın görüşü değildi yine devlet aklı idi...
  Cevapla
 • İsmail. K 10 ay önce Şikayet Et
  Bizim başımızda reis oldugu sürece onlar ancak fotograf cektirir hani fıransa şavaş gemisi göndemişti maşa ararlar bulamasalar kuyruklarını kısar ve giderler.
  Cevapla
 • Recep 10 ay önce Şikayet Et
  Zor değil beş tane eski uçak kamikâze ile cuffff.
  Cevapla
 • k-keskin 10 ay önce Şikayet Et
  inşallah batar o geminiz
  Cevapla
 • vay be arkadaş 10 ay önce Şikayet Et
  inşallah dayı batsında yansında o gemi donuyo millet ısınır az
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Fotoğraf ortaya çıktı! Öldürülen teröristin yanındaki isim bakın kim çıktı...
Son dakika haberi... Putin'e şoke eden tehdit: Çok sayıda Rus askeri ölecek!