Almanlar yazdı: Türkiye Afrika'daki varlığını güçlendirdi

Türkiye son dönemde yürüttüğü diplomatik adımlar ile dünyanın dört bir yanında oldukça etkili bir pozisyonda yer alıyor. Özellikle Afrika'da önemli yatırımlar yapan Türkiye'nin bölgedeki varlığı kuvvetleniyor. Alman Deutsche Welle, son 10 yılda, kıtadaki Türk diplomatik varlığının neredeyse dört katına çıktığını yazdı..

Almanlar yazdı: Türkiye Afrika'daki varlığını güçlendirdi
Almanlar yazdı: Türkiye Afrika'daki varlığını güçlendirdi
GİRİŞ 05.02.2021 16:16 GÜNCELLEME 05.02.2021 16:16
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Alman basını, son dönemde Afrika ülkeleriyle ilişkilerini geliştiren Türkiye'nin kıtaya yönelik politikasını mercek altına aldı.

Deutsche Welle, Türkiye'nin Afrika kıtası ile ilişkilerini yardımseverlik ile güçlendirdiğini belirtti.

"BAĞLARINI SAĞLAMLAŞTIRDI"

Haberde, Türkiye'nin geçtiğimiz 15 yılda Afrika ülkeleri ile siyasi ve ekonomik bağlarını kademeli olarak sağlamlaştırdığı, özellikle Doğu Afrika olmak üzere Sahra altı Afrika'da daha görünür hale geldiği aktarıldı.

Türkiye'nin son zamanlarda kendisini "Avrasya devleti" yerine "Afro-Avrasya devleti" olarak tanımlamaya başladığı görüşü ifade edildi.

BÜYÜKELÇİLİK SAYILARI ARTIRILDI

Afrika ülkeleriyle birçok alanda faaliyet yürüten Ankara'nın; ticaret, askeri iş birliği, eğitim, diplomasi, altyapı, sivil toplum ve siyasi ilişkilerle kıtadaki etkisini artırdığına dikkat çekildi.

Ayrıca son 10 yılda, kıtadaki Türk diplomatik varlığının neredeyse dört katına çıktığı kaydedildi. 2009 yılında 12 olan Türk büyükelçiliklerinin sayısının 2019'a gelindiğinde 42'ye yükseldiği, öte yandan Ankara'nın Togo ve Gine-Bissau'da iki yeni büyükelçilik açmaya hazırlandığı belirtildi.

TİCARET VE ASKERİ VARLIK

Türkiye'nin Sahra altı Afrika ile ticaret hacminin 2002'de 1 milyar dolardan 2019'da 7.6 milyar dolara çıktığı, Ankara'nın en büyük denizaşırı askeri üssünün Somali'de bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

Bu üste, Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin Somalili askerlere eğitim verdiği kaydedildi.

2011'DE BİR İLK

2011 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 20 yıl sonra Mogadişu'yu ziyaret eden ilk Afrikalı olmayan lider olduğu anımsatıldı.

KAYNAK: DW
ETİKETLER
almanya
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • GÖCMENISTAN 8 ay önce Şikayet Et
    Ne olursa olsun Yeterki ülkeyi sigintilardan kurtarsin hangi parti olursa olsun Oylar ona gider !
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Altın fiyatlarında büyük şok yaşanıyor! Aniden düşüşe geçti
Rus basını yazdı: Erdoğan hepsini dize getirdi!