Rusya Avrupalı 3 diplomatı 'istenmeyen kişi' ilan etti

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rus muhalif Aleksey Navalnıy’a destek için yapılan yasa dışı protesto gösterilerine katıldıkları gerekçesiyle Almanya, Polonya ve İsveç büyükelçiliklerinden 3 diplomatı 'istenmeyen kişi' ilan etti.

Rusya Avrupalı 3 diplomatı 'istenmeyen kişi' ilan etti
Rusya Avrupalı 3 diplomatı 'istenmeyen kişi' ilan etti
GİRİŞ 05.02.2021 19:51 GÜNCELLEME 05.02.2021 19:51

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 3 ülkenin büyükelçilerinin bakanlığa çağrıldığı belirtildi.

St. Petersburg’da Polonya ve İsveç büyükelçiliklerinden, Moskova’da ise Almanya Büyükelçiliğinden diplomatların 23 Ocak’ta yapılan yasa dışı gösterilere katıldığının tespit edilmesiyle ilgili, bu ülkelere protesto verildiği kaydedilen açıklamada, büyükelçilik çalışanlarının bu eylemlerinin diplomatik statüye uygun olmadığı ve kabul edilemeyeceği vurgulandı.

Açıklamada, 3 diplomatın yasa dışı eylemlere katılarak 1961 tarihli diplomatik ilişkiler hakkındaki Viyana Sözleşmesi’ne aykırı hareket ettiği gerekçesiyle "istenmeyen kişi" ilan edildiği aktarıldı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov

22 Ağustos 2020'de zehirlendiği iddiasıyla Berlin’e götürülen ve burada tedavi gördükten sonra 17 Ocak'ta ülkeye giriş yaparken Moskova'da havaalanında tutuklanarak hapse konulan Rus muhalif Aleksey Navalnıy’a destek amacıyla 23 ve 31 Ocak’ta ülke çapında izinsiz protestolar düzenlenmişti. Gösterilerde Navalnıy yanlısı binlerce kişi gözaltına alınmıştı.

AB, RUSYA'NIN 3 AVRUPALI DİPLOMATI SINIR DIŞI ETME KARARINI KINADI

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya'nın Avrupalı 3 diplomatı "istenmeyen kişi" ilan edip sınır dışı etme kararını Moskova'da öğrendiğini, kararı kınadığını bildirdi. 

Borrell, yaptığı açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Moskova'da bugün yaptığı görüşme sırasında Rusya'nın kararından haberdar olduğunu belirtti.

Kararı güçlü şekilde kınadığını kaydeden Borrell, bu kişilerin yabancı diplomat statüsüne uymayan faaliyetlerde bulunduklarına yönelik suçlamaları reddettiğini aktardı.

Borrell, kararın yeniden değerlendirilmesini istedi ve AB'nin üye ülkeler ile dayanışmasını vurguladığını ifade etti.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Elazığ'da maden ocağında göçük meydana geldi
DEM/HDP’de oluşan ikircikli tutum 31 Mart sonrası nereye evrilir