Son dakika: Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden Filistin kararı!

Son dakika: Uluslararası Ceza Mahkemesi, Filistin topraklarında işlenen suçlar için mahkemenin yargı yetkisinin olduğuna hükmetti. ABD, UCM'nin İsrail'in Filistin topraklarında işlediği savaş suçlarıyla ilgili soruşturma konusunda yetkili olduğu yönündeki karara tepki göstererek, mahkemenin yetkisinin sadece rızası olan ülkelere ve BM Güvenlik Konseyinin talebine münhasır olması gerektiğini iddia etti.

Son dakika: Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden Filistin kararı!
Son dakika: Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden Filistin kararı!
GİRİŞ 05.02.2021 23:53 GÜNCELLEME 05.02.2021 23:54
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

Son dakika: Uluslararası Ceza Mahkemesi, Filistin topraklarında işlenen suçlar için mahkemenin yargı yetkisinin olduğuna hükmetti.

UCM'DEN FİLİSTİN KARARI!

UCM ilk derece dairesinin verdiği kararda, Gazze, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'ün, soruşturmaya dahil edilen Filistin toprakları içerisinde yer aldığı belirtildi.

Filistin'in Roma Statüsü'ne taraf devlet olduğu ve sınırlarının 1967 yılından bu yana işgal edilen Gazze, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'ü de içerdiği ifade edilen kararda, Filistin'in diğer üye ülkeler gibi UCM'ye taraf olduğu vurgulandı.

Mahkemenin yargı yetkisine giren toprakları belirlemeyi amaçladığı kaydedilen kararda, UCM'ye taraf devlet olmak için gerekli şartları yerine getiren Filistin'e diğer üye ülkeler gibi muamele edileceği bildirildi.

Kararda, Filistin halkının kendi kaderini tayin hakkının teyit edildiğine, Oslo müzakerelerinin mahkemenin yargı yetkisini sınırlandırmadığına hükmedildi.

Kararda, Filistin Kurtuluş Örgütü ile İsrail arasında 1993'te yapılan ve karşılıklı tanıma ve barış ilkeleri içeren Oslo Anlaşması'nın Filistin'in topraklarının işgal edilmesi durumunu ve mahkemenin yargı yetkisini engellemediği de vurgulandı.

SORUŞTUMANIN SEYRİ

Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Fatou Bensouda, 20 Aralık 2019'da İsrail'in Filistin topraklarında işlediği savaş suçlarıyla ilgili ön incelemesini tamamlamıştı.

İsrail'in işlediği savaş suçlarını soruşturmak isteyen Başsavcı Bensouda, soruşturmanın kapsamına giren işgal altındaki topraklarda UCM'nin yargı yetkisi olup olmadığına ilişkin ilk derece dairesinden karar vermesini talep etmişti.

Mahkeme, Filistin, İsrail, ilgili üçüncü ülkeler, sivil toplum kuruluşları ve hukukçulardan 'Mahkemenin işgal topraklarında yargı yetkisine ilişkin görüş almıştı.

Bensouda, Mahkeme'ye "işgal altındaki toprakların soruşturmaya dahil edilmesi gerektiği" yönünde mütalaada bulunmuştu.

İŞGALCİ İSRAİL'DEN KARARA TEPKİ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) İsrail'in işgal ve abluka altındaki Filistin topraklarında işlediği iddia edilen savaş suçlarına ilişkin soruşturma açmaya yetkili olduğu yönündeki kararına tepki gösterdi. 

Netanyahu yaptığı yazılı açıklamada, "UCM bugün bir yargı kurumu değil siyasi bir organ olduğunu bir kez daha kanıtladı." ifadesini kullandı. 

İsrail'in UCM'nin üyesi olmadığını hatırlatan Netanyahu, şöyle devam etti:

"UCM, gerçek savaş suçlarını görmezden geliyor ve bunun yerine, hukukun üstünlüğünü kutsallaştıran güçlü, demokratik hükümete sahip bir devlet olan İsrail'i takip ediyor. UCM bu kararla demokrasilerin kendilerini terörizme karşı savunma hakkını ihlal etti ve barış çemberini genişletme çabalarını baltalayanların eline geçti."

ABD KARARDAN RAHATSIZ OLDU!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM), İsrail'in Filistin topraklarında işlediği savaş suçlarıyla ilgili soruşturma konusunda yetkili olduğu yönündeki karara tepki göstererek, mahkemenin yetkisinin sadece rızası olan ülkelere ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin talebine münhasır olması gerektiğini iddia etti. 

UCM'nin ilk derece dairesinin Filistin toprakları olan Gazze, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te işlenen savaş suçlarını soruşturma yetkisinin bulunduğunu açıklaması ABD'de rahatsızlığa yol açtı. 

Konuya günlük basın toplantısında değinen Price, "UCM'nin İsrail personeli üzerinde yetkisini kullanma girişimi konusunda ciddi kaygılarımız var. Her zaman duruşumuz, mahkemenin yetkisinin rızası olan ülkelere ve BM Güvenlik Konseyinin talebine münhasır olması gerektiği yönündedir." diye konuştu. 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 50
 • Tarih i tekerrür 7 ay önce Şikayet Et
  Ey amerika ahmak coni....! israil şeytanı seni de kendiyle felakete sürüklüyor...! iki zalim ülkenin de sonu kaçınılmaz cehenneme yuvarlanmak..!Bu kadar masum kanı akıtan ların sonu hüsrandır..!
  Cevapla
 • Adanalı 7 ay önce Şikayet Et
  Biz yillardir rahatsiz oluyorduk bundan sonrada siz rahatsiz olun
  Cevapla
 • Kırkdokuzelli 7 ay önce Şikayet Et
  Abd daha çok rahatsız olacak dağılıp viran olacak inşaALLAH
  Cevapla
 • süleymançamlıdere 7 ay önce Şikayet Et
  Ey zalimler hep yaptığınız zulümler dünyada yanınıza kar kaldığı için herhalde şaşırıyorsunuz.Bunsan böyle hesap vereceksiniz Allah cc izniyle
  Cevapla
 • Fani dünya 7 ay önce Şikayet Et
  Ey amerika ve israil cehennem inşaallah sizin için kaynamaktadır..!zalimlerin sonu cehenneme zümera...!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bu gurur Türkiye'nin! Tarihe geçen anlar...
Ermenistan'dan Türkiye'ye 'görüşmeye hazırız' mesajı