DSÖ: Virüsün Vuhan'daki gıda pazarından kaynaklandığına dair kanıt yok

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kökenini araştıran Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) heyeti, virüsün Vuhan'daki gıda pazarından kaynaklandığına dair kanıt bulunmadığını bildirdi.

DSÖ: Virüsün Vuhan'daki gıda pazarından kaynaklandığına dair kanıt yok
DSÖ: Virüsün Vuhan'daki gıda pazarından kaynaklandığına dair kanıt yok
GİRİŞ 07.02.2021 01:51 GÜNCELLEME 07.02.2021 01:51
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Çin haber ajansı Xinhua'nın haberine göre, DSÖ heyetinden Rus uzman Vladimir Dedkov, Kovid-19'un kökenine dair yeni bir açıklamada bulundu.

Dedkov, Vuhan'daki gıda pazarında salgının yayılması için tüm koşulların olduğunu ancak bunun virüsün oradan kaynaklandığı anlamına gelmediğini söyledi.

Kovid-19'un Vuhan Viroloji Enstitüsü laboratuvarından sızdığı iddialarını da yalanlayan Dedkov, "Laboratuvar mükemmel bir şekilde donatılmış. Oradan bir şeylerin sızmış olabileceğini hayal etmek benim için zor." ifadelerini kullandı.

2002-2003'teki Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS) salgınının ardından yarasa koronavirüslerinin genetik bilgilerinin olduğu bir arşiv yaratmak amacıyla kurulan enstitü, "Kovid-19'un buradaki laboratuvarda yapay olarak üretildiği ve yanlışlıkla dışarı çıktığı" iddialarına konu olmuştu.

Çinli yetkililer, söz konusu iddiaları reddetmiş, "Kovid-19'un başka bir ülkede ortaya çıktığı ve ithal dondurulmuş deniz ürünleriyle ülkeye geldiğine dair kanıtlanmayan" karşı iddialar ortaya atmıştı.

ÇİN, SORUŞTURMA ÇAĞRILARINI GERİ ÇEVİRMİŞTİ

Çin, daha önce ABD yönetiminin virüsün kökenine ilişkin soruşturma başlatılmasına dair talebini reddetmiş, Avustralya hükümetinin Nisan 2020'de DSÖ'ye uluslararası soruşturma çağrısı yapması üzerine bu ülkeye de ihracat kısıtlamaları getirmişti.

Daha sonra uluslararası baskıların artmasının ardından ABD, Avustralya, Almanya, Japonya, İngiltere, Rusya, Hollanda, Katar ve Vietnam'dan uzman ve araştırmacılardan oluşturulan heyet, ilk olarak ocak başında Çin'e gitmiş ancak Pekin yönetiminin geçerli vizelerin alınmadığı uyarısını yapmasının ardından geri dönmek zorunda kalmıştı.

İzinlerin alınmasının ardından 14 Ocak'ta özel uçakla kente gelen heyet 14 gün karantinada tutulmuş, bu sürede Çinli yetkililerle çevrim içi toplantılarla bilgi alışverişinde bulunmuştu.

Heyet, 29 Ocak'ta başladığı saha çalışmalarında, ilk vakaların görüldüğü Vuhan'daki deniz ürünleri gıda pazarının yanı sıra Hubey Çin ve Batı Tıbbı Bütünleşik Bölge Hastanesi, Vuhan Jinyintan Hastanesi, Hubey Eyaleti Hastalık Kontrol Merkezi ve Hayvan Hastalıkları Merkezinde incelemeler yapmıştı.

KOVİD-19, İLK KEZ VUHAN'DAKİ GIDA PAZARINDA GÖRÜLMÜŞTÜ 

Dünya, Kovid-19 salgınından ilk kez Çin'in 31 Aralık 2019'da Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde "kaynağı bilinmeyen gizemli solunum yolu hastalığının" ortaya çıktığını DSÖ'ye bildirmesiyle haberdar olmuştu.

Hastalık, ilk kez Vuhan'da deniz ürünleri gıda pazarını ziyaret eden kişilerde görülmüş, sebebi anlaşılamayan "solunum rahatsızlığı" şikayetiyle 17 Kasım'da ilk hasta hastaneye başvurmuştu.

Akciğer iltihaplanmasına yol açan hastalığa yarasalarda bulunan bir beta koronavirüsün mutasyona uğramış hali olduğu tahmin edilen, daha önce bilinmeyen türdeki bir koronavirüsün sebep olduğu anlaşılmıştı.

 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 13
 • insan 3 yıl önce Şikayet Et
  bir yıl sonra araştırma yaptılar ve bir şey bulamadılar vay be ! aklı başında insanları aptal yerine koymaya çalışanlar aptalın da ötesindedirler.
  Cevapla
 • Serhan 3 yıl önce Şikayet Et
  herşeye senaryo diyenler buna sesini çıkartmıyorlar,
  Cevapla
 • M.Türk. 6161 3 yıl önce Şikayet Et
  1 yıl geçti, herkesi kendiniz gibi aptal mı sanıyorsunuz. Çine zarar vermeyeceğinizi bizde biliyoruz. TRUMP ın en güzel ve doğru hareketiydi sizi aşşağılaması,bir işe yaramazssınız.
  Cevapla
 • Mustafa 3 yıl önce Şikayet Et
  DSÖ sen virüsün çıktı yeri değil de virüs olma yeter
  Cevapla
 • Mustafa 3 yıl önce Şikayet Et
  DSÖ sana dünyada kaç kişi inanıyor acaba? Öncelikle sen kendine inanıyor musun?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD askeri, Washington'da İsrail Büyükelçiliği önünde kendini yaktı
“Bu işlerin tamamı güçlü siyasi irade ile mümkün oldu”