ABD’li gazeteci ödülle aranan terör örgütü lideriyle röportaj yaptı

Amerikan PBS kanalının muhabiri Martin Smith, ülkesinin 10 milyon dolar ödülle aradığı terör örgütü Heyet Tahrir Şam (HTŞ) lideri Ebu Muhammed el Cevlani ile röportaj yaptı.

ABD’li gazeteci ödülle aranan terör örgütü lideriyle röportaj yaptı
ABD’li gazeteci ödülle aranan terör örgütü lideriyle röportaj yaptı
GİRİŞ 08.02.2021 11:59 GÜNCELLEME 08.02.2021 11:59

ABD'de ulusal çapta yayın yapan televizyon kanalı PBS'te yayınlanan "Frontline" isimli programın muhabiri Martin Smith’in terör örgütü lideri Ebu Muhammed el Cevlani ile yaptığı röportaj ülke gündemine oturdu.

ABD’nin 10 milyon dolar ödülle aradığı Cevlani’nin röportaj için takım elbiseyle giyerek verdiği poz vermesi ise dikkat çekti. Smith, sosyal medya hesabından Cevlani ile fotoğrafını paylaşarak, “Suriye, İdlib'de El Kaide'nin kolu olan el Nusra Cephesi'nin kurucusu Ebu Muhammed el Cevlani ile geçirdiğim üç günün ardından yeni döndüm. 11 Eylül, El Kaide, Ebubekir El Bağdadi, DEAŞ, ABD ve daha fazlası hakkında açık bir şekilde konuştu” ifadelerini kullandı.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Röportajın ardından ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yürüttüğü “Adalet için Ödül” programının sosyal medya hesabından Arapça açıklama geldi. Açıklamada, “Selam yakışıklı Cevlani, ne güzel bir takım elbise. Elbiselerini değiştirebilirsin ama bir terörist olarak kalacaksın. 10 milyon dolar ödülü unutma” ifadeleri kullanıldı.

HTŞ, 2019’da bölgedeki gruplarla girdiği çatışmaların ardından İdlib’in büyük bir kısmının kontrolünü ele geçirmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı, 2017 yılında Ebu Muhammed el Cevlani'nin yakalanması için 10 milyon dolara kadar ödül verileceğini duyurmuştu.

ETİKETLER
idlib
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Bakan Dönmez: Santrali tehdit eden yangın söz konusu değil