2050 Türkiye haritası Rusya'yı karıştırdı

ABD'li düşünce kuruluşu Stratfor'un geçtiğimiz günlerde tekrar gündem olan 2008 yılı tarihli "2050'de Türkiye'nin etki alanları" haritası, Rus basını tarafından "tehdit" olarak algılandı. Rus haber ajansı RIA Novosti'ye konuşan üst düzey yetkililer, Türkiye'yi hedef alan açıklamalar yaptı.

2050 Türkiye haritası Rusya'yı karıştırdı
2050 Türkiye haritası Rusya'yı karıştırdı
GİRİŞ 13.02.2021 10:01 GÜNCELLEME 15.02.2021 08:45
Bu Habere 126 Yorum Yapılmış

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) birimleriyle birlikte özel kuruluşlara da kritik istihbarat satan ve "Gölge CIA" olarak bilinen Stratfor, 2008 yılında "2050'de Türkiye'nin etki alanları" adlı bir harita yayınlamıştı.

Bu harita geçtiğimiz günlerde yabancı gazeteciler tarafından tekrar paylaşılarak, Türkiye'nin 2021 yılında haritada gösterilen çoğu bölgede etkili bir strateji izlediği belirtilmişti.

Biz de Haber7 olarak, haritayı haberleştirerek yeniden gündeme getirmiştik.

RUS BASINI "TRT" İLE "TGRT"Yİ KARIŞTIRDI

Haberimiz sonrası Stratfor'un haritası Türkiye'deki medya organları tarafından manşetlere çıkartıldı.

Haritada Türkiye'nin etki alanları içinde Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, Kırım, Türkmenistan ve Kazakistan'ın bulunduğu Hazar havzası da yer alıyor. Rusya'nın güçlü olduğu bu bölgelerin kırmızı alan içinde gösterilmesi Rus basınını rahatsız etti ve bu duruma dikkat çekilmek istendi.

Ancak RIA Novosti, "TGRT Haber"de yayınlanan haberi, devlet televizyonu "TRT"de verilmiş gibi gösterdi. Rus haber ajansı bu hatasını saatler sonra düzeltildi ama sosyal medyada gündem olmaktan kaçamadı.

RUS VEKİLLER TÜRKİYE'Yİ TEHDİT ETTİ

RIA Novosti'ye konuşan Meclis Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı Andrei Krasov, "Ankara'nın Osmanlı topraklarını yeniden tesis etmek ve Rus topraklarını zorla ilhak etmek isteyeceğini düşünmüyorum. Kırım artık çoktan Rusya'ya katıldı, Kuzey Kafkasya'ya gelince ise başkalarının topraklarına göz dikmemeliler. Türk yetkilileri Rusya tarihini daha yakından incelemeliler. Rusya'nın ruhunu, gücünü ve bizim silahlarımızı kendileri üzerinde test etmek istiyorlarsa denemelerine izin verin" dedi.

Milletvekili Pavel Shperov ise, "Türkiye, Kırım ile ilgili iddialarını asla gizlemiyor ve Türkiye'nin siyasi çevreleri yarımadanın ilhakı konusunu her zaman tartışıyor. Türkiye gerçekten de üç yüzyıl önce sahip olduğu bölgelere geri dönmek, hatta bazı toprakları ele geçirmek istediği açık, ancak ciddi şekilde bir adım atacaklarını değerlendirmiyorum. Her şeye hazırlıklı olmalıyız, Türk siyasetçilerinin açıklamalarını yakından takip ediyoruz, Türk devlet kanalının yayınladığı haritaya Rusya Dışişleri tepki vermeli" ifadelerini kullandı.

Alexander Sherin de Rusya'yı bu tür gelişmeleri daha ciddiye almaya çağırdı ve "Dağlık Karabağ'daki başarılı operasyonun ardından, Türkiye kesinlikle kendi gücüne inandı. Bu nedenle Ankara resmi olarak nereye gideceğini gösteriyor" diye konuştu.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 126
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Sinsi bir oyun gibi bu harita
  Cevapla
 • Tiryaki 3 yıl önce Şikayet Et
  Gaza gelmeyin bu oyun tavlada zar atmaya benzemez kafa kafaya çarpıştırmak amaç ABD nin oyunu
  Cevapla
 • GAZETECI. 3 yıl önce Şikayet Et
  600 YILLIK OSMANLI SALTANAT SÜRDÜGÜ BU ÜLKELERDE (Bir Cok Ülkede) BÖYLE Bir HIRSA KAPILMAMISKEN ORTADOGUYA HÜKMETMEK HIRSI Bizim NEYIMIZE.. ANADOLUMUZ Bize YETMIYORMU.. Haaa !!! KASINANI KASIMAK YEGDIR AYRI.. YUNAN DAHIL Kimse TOPRAKLARIMIZA Göz KOYMASIN 600 YILLIK ÖRF ve ADETLER Bizi KOMSUYLA KOMSU Gibi GECINMEYI YEGLER INSANCA / INSAN Gibi YASAMAYI YEGLER.....
  Cevapla
 • Zekeriya 3 yıl önce Şikayet Et
  Korkonun ecele faydasi yok. Eninde sonunda her sey yerine gelecek yine.
  Cevapla
 • Bal kabağı 3 yıl önce Şikayet Et
  .. ABD , CIA ve İsrail ortamı geriyor bence ....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray'dan yılın çalımı! İmza an meselesi
Ortalığı karıştıran iddiaya TFF'den cevap geldi!