Malcolm X suikastı sil baştan! İtiraf mektubu...

ABD’de sivil haklar alanında ve ırkçılığa karşı verdiği mücadele ile hatırlanan siyahi Müslüman aktivist Malcolm X'in avukatları, 56 yıl önce gerçekleşen suikastın azmettiricilerine yönelik yeni deliler olduğunu öne sürdü.

GİRİŞ 21.02.2021 23:44 GÜNCELLEME 21.02.2021 23:46
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Malcolm X'in avukatları yaptıkları açıklamada, 21 Şubat 1965'te Harlem bölgesindeki Audubon Ballroom Konferans Salonu'nda yaptığı bir konuşma esnasında uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden siyahi lidere New York Polis Teşkilatı (NYPD) veya Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından komplo kurulmuş olabileceğine dair delillere ulaştıklarını iddia etti.


İTİRAF MEKTUBU

Açıklamada, 1960'larda sivil polis olarak muhbirlik yapan siyahi Ray Wood'un ailesi ve avukatlarının, Wood'un ölüm döşeğindeyken, "NYPD ve FBI'nın Malcolm X'i öldürmek için komplo kurduğunu" itiraf eden bir mektup yazdığı belirtildi.

Basın açıklamasında konuşan Avukat Ray Hamlin, "Yapmaya çalıştığımız şey, onarıcı adalet hakkında konuşmak, Malcolm X'in mirası adına avukatlar olarak, adaletin peşine düşmek." ifadesini kullandı.

Malcolm'ın güvenlik ekibinin suikast tarihinden günler önce tutuklanmasını sağlama görevinin Ray Wood'a verildiği bilgisinin mektupta yer aldığı, Wood'un bu mektubu ölümünden sonra açıklaması için kuzeni Reggie'nin eline tutuşturduğu kaydedildi.

NYPD dün konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

"Birkaç ay önce, Manhattan Bölge Savcısı, iki mahkumiyetle sonuçlanan Malcolm X cinayetiyle ilgili soruşturma başlattı. NYPD, bu davayla ilgili tüm mevcut kayıtları Bölge Savcısına sağladı. Departmanımız bu incelemeyle ilgili her şekilde yardımcı olmaya kararlıdır."

Malcolm X’i kimin öldürttüğü konusu, cinayetin üzerinden 56 yıl geçmesine rağmen tam olarak açıklığa kavuşmadı. Suikasttan sonra tutuklanan 3 kişi, ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

ETİKETLER
şehit
YAZDIR
YORUMLAR 31
 • melih as 9 ay önce Şikayet Et
  Malcolm X , İslamiyeti kabulunden önceki yaşamında fanatik olarak siyahilerin toplumdaki haklarını savunan en fanatik ve aktif kişilerden birisiydi. kimse dokunmamıştı. Ama Müslümanlığı seçip, tebliğ işlerine başlayınca öldürüldü.
  Cevapla
 • hasan elçin 9 ay önce Şikayet Et
  küresel çete mason yahudiler haçlı zihniyeti hiç bir zaman bitmedi
  Cevapla
 • Yusuf turhan 9 ay önce Şikayet Et
  Zalimler için yaşasın cehennem
  Cevapla
 • Türkiye Erdoğan 9 ay önce Şikayet Et
  kim öldürecek abd istihbaratı öldürdü daha neyi arıyorsunuz
  Cevapla
 • TURGUT ÖZTAN 9 ay önce Şikayet Et
  Rahman Ve Rahim olan Allah'ım Rahmet eylesin mekânı cennet olsun inşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kasapoğlu: Bu çevrimdışı muhalefet zihniyetini bir kenara bırakın, online olun
İşte Turkovac'ın diğer aşılardan farkı! (7 Aralık 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)