Karaya vuran dev çeneli-keskin dişli 'yaratık' büyük paniğe neden oldu

Ekosistemi mahveden istilacı bir tür olan timsah balığının ölüsünün doğal yaşam alanı ABD'den binlerce kilometre uzaktaki Singapur'da karaya vurması panik yarattı.

Karaya vuran dev çeneli-keskin dişli 'yaratık' büyük paniğe neden oldu
Karaya vuran dev çeneli-keskin dişli 'yaratık' büyük paniğe neden oldu
GİRİŞ 22.02.2021 10:42 GÜNCELLEME 22.02.2021 10:42

Asya'nın doğusunda Hint Okyanusu'yla çevrili küçük ada devleti Singapur'da timsaha benzeri bir yaratığın ölü gövdesiyle karşılaşmanın şoku yaşandı. MacRitchie Doğa Koruma Parkı'nda karaya vuran devasa çeneli-keskin dişli yaratığın ölüsü, ziyaretçilerin ihbarı üzerine yetkililer tarafından kaldırıldı.

Tarih öncesi çağlardan kalma bir canavara benzeyen yaratığın ABD'nin güneyinde yaşayan timsah balığı türünden olduğu açıklandı. ABD'nin güneyinden Asya'nın doğusuna nasıl geldiği sorusuna, evde bakılmak üzere alındığı ve çok büyüyünce suya salındığı ihtimaliyle yanıt veriliyor.

Balık leşini ilk görenlerden olan Singapur'da yaşayan İskoç Karen Lythgoe (31) da tarih öncesi çağlardan kalma canavar benzetmesi yaparken, uzaktan timsah sandıklarını, yakına gidince şoke olduklarını, böyle bir yaratığın ancak hayvanat bahçesinde görülebileceğini anlattı. Imran Kassim (27) da timsah ya da büyük bir kertenkele sandığını, balık olabileceğinin asla aklına gelmediğini aktardı.

"Canavarın" ait olduğu timsah balığı türü, zehirli yumurtalar bırakıp hızla yayılarak istilacı olması nedeniyle ekosistemi mahveden özelliğe sahip. 

ABD'DE AVLANIP YENİLİYOR

ABD'de uzunluğu 20 santime ulaştığında ticari olarak avlanan ve eti satılan timsah balığı, biyolojik geçmişi çok eski çağlara uzandığından yaşayan fosil diye de niteleniyor. Ancak zehirli yumurtalarının yenmesi insanı hasta ediyor.

EVDE BAKANLARA UYARI

Singapur Doğal Parklar İdaresi, bu hayvanların evde besleyenler tarafından doğaya salınmasının hassas ekosistemi yıkacağı ve insanların da kullandığı suya zarar vereceği uyarısını yaptı.

KAYNAK: SPUTNİK
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Nevşin Mengü Kılıçdaroğlu'nun başörtüsü çıkışını yorumladı
ABD’nin ünlü dergisi Forbes: Türkiye hiper savaş yeteneği olan ordu kuruyor