Son dakika: Kanada'dan Çin'e Uygur Türkleri darbesi! Yasa onaylandı!

Son dakika: Kanada Federal Parlamentosu, Çin'in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarını "soykırım" olarak tanımlayan yasayı onayladı.

Son dakika: Kanada'dan Çin'e Uygur Türkleri darbesi! Yasa onaylandı!
Son dakika: Kanada'dan Çin'e Uygur Türkleri darbesi! Yasa onaylandı!
GİRİŞ 23.02.2021 01:59 GÜNCELLEME 23.02.2021 02:21
Bu Habere 84 Yorum Yapılmış

Son dakika: Kanada Federal Parlamentosu, Çin'in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarını "soykırım" olarak tanımlayan yasayı onayladı.

ÇİN'İN UYGUR TÜRKLERİNE YÖNELİK UYGULAMALARI ''SOYKIRIM'' OLARAK TANIMLANDI

Ana muhalefetteki Muhafazakar Parti Wellington Milletvekili Michael Chong tarafından genel kurula sunulan "Çin'deki Dini Azınlıklar" başlıklı tasarı, parlamentonun yerel saatle akşam saatlerinde yaptığı oturumda oylandı.

Oylamaya bağımsız ve muhalefet partilerine mensup 184, iktidardaki Liberal Parti’den de 82 milletvekili olmak üzere toplam 266 milletvekili katıldı.

Katılan milletvekillerinin tamamı tasarıya evet oyu verdi ve böylece Kanada Federal Parlamentosu, Çin'in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarını "soykırım" olarak tanımlamış oldu.

338 sandalyeli Kanada Federal Parlamentosu’ndaki oylamaya, iktidardaki Liberal Parti’den 72 milletvekili ise katılmadı. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, oylama öncesi yaptığı açıklamada, oylama konusunda çekimser olduklarını duyurmuştu.

KANADA DIŞİŞLERİ BAKANI, "SİNCAN'DAKİ SOYKIRIM İDDİALARINDAN" ENDİŞELİ

Öte yandan Dışişleri Bakanı Marc Garneau, parlamentodaki oylamanın hemen ardından söz konusu kararla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Bakan Garneau, açıklamasında, "Keyfi gözaltı, yeniden eğitim, zorla çalıştırma, işkence ve zorla kısırlaştırma gibi Sincan'daki insan hakları ihlallerine dair korkunç raporlardan derinden rahatsız olmaya devam ediyoruz.’’ ifadesini kullandı.

Konunun parlamentoda ele alınıp görüşülmesini değerlendiren Garneau, "Parlamenterlerin birlikte çalışmalarını ve bu kritik konuyu tartışmalarını memnuniyetle karşılıyoruz. Kanada Hükümeti soykırım iddialarını son derece ciddiye alıyor. Bu tür iddiaların bağımsız bir uluslararası hukuk uzmanları organı tarafından soruşturulmasını sağlamak için uluslararası toplumla birlikte çalışmak gerektiğine inanıyoruz." yorumunu yaptı.

Garneau, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Müttefiklerimiz, G7 ve Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi ile birlikte Çin'in insan hakları ihlallerini kınadık. Başbakan Trudeau, geçen hafta G7 liderler toplantısında bu konuyu gündeme getirdi. Kanada Hükümeti savunmasız azınlıkları savunmak için uluslararası ortaklarla çalışmaya devam edecek. Soykırım iddialarına yanıt olarak şeffaf ve güvenilir bir uluslararası soruşturma çağrımızı bir kez daha yineliyoruz. Bu soruşturma, tarafsız uzmanların durumu ilk elden gözlemleyebilmesi ve rapor edebilmesi için uluslararası ve bağımsız bir organ tarafından yürütülmelidir."

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, oylama öncesi yaptığı açıklamada, oylama konusunda çekimser olduklarını duyurmuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 84
 • Ezgi 2 yıl önce Şikayet Et
  Kanada bizden delikanlı imis
  Cevapla
 • Ccc 2 yıl önce Şikayet Et
  Uygur Türkleri sahipsiz tek başına bırakılmamalı Devlet olmanın sorumluluğu yerine getirilecek elbet . Allah zalimleri kahretsin mazlumlara yardım etsin inşallah
  Cevapla
 • akıncı 2 yıl önce Şikayet Et
  sahtekar kanada, güvenilmez, üç kağıtçı, terörist sevici, yalancı, faşist hıristiyan
  Cevapla
 • selim 2 yıl önce Şikayet Et
  bu nasıl bir kafadır arkadaş
  Cevapla
 • Rtg 2 yıl önce Şikayet Et
  Hey gidi Türk siyaseti bunla ilgilenin bu konu ile muhalefet olun.
  Cevapla
 • Zafer 2 yıl önce Şikayet Et
  Müslümanlarda tam tersini yapıyor teşekkürler kanada
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail-Filistin savaşı: Gazze'den son dakika açıklaması! Acı haberi duyurdular
MHP'den açıklama: Saffet Sancaklı'nın istifası istendi