Son dakika: Yunan F-16'larından Ege'de TCG Çeşme gemisine taciz! Türkiye'den açıklama

Son dakika haberi: Yunanistan'a ait savaş uçakları, Ege'nin kuzeyinde uluslararası sularında hidrografik alanda bilimsel ve teknik araştırmalar yapan TCG Çeşme gemisini taciz etti. Araştırma gemisine yaklaşan 4 Yunan savaş uçağından biri 2 deniz mili mesafede chaff fişeği bırakarak tacizde bulundu.

Son dakika: Yunan F-16'larından Ege'de TCG Çeşme gemisine taciz! Türkiye'den açıklama
Son dakika: Yunan F-16'larından Ege'de TCG Çeşme gemisine taciz! Türkiye'den açıklama
GİRİŞ 23.02.2021 15:21 GÜNCELLEME 23.02.2021 15:52
Bu Habere 163 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: TCG Çeşme araştırma gemisi, Ege'nin kuzeyinde uluslararası sularında hidrografik alandaki bilimsel ve teknik araştırmalarına başladı.

Yıllık planlı faaliyet programı kapsamında 2 Mart'a kadar Ege'de bilimsel ve teknik araştırmalarını yapacak gemi Yunanistan'a bağlı savaş uçakları tarafından taciz edildi.

Yunanistan Hava Kuvvetlerine bağlı 4 F-16 uçağı Limni Adası batısında TCG Çeşme'ye yaklaştı. Savaş uçaklarından biri  TCG Çeşme'ye 2 deniz mili mesafede bir chaff fişeği atarak tacizde bulundu.

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Yunan savaş uçaklarının 1000 metre irtifadan yaptıkları tacize yönelik gerekli karşılığın verildiğini belirtti.

Isı ve radar güdümlü füzeleri kandırmak için kullanılan Chaff önleme sistemi askeri uçakların çoğunda bulunuyor.  Sistem pilotlar tarafından veya uçaktaki sistemler tarafından otomatik olarak fırlatılıyor.

YUNANİSTAN'DAN PROVOKATİF EYLEMLER

Türkiye Ege ve Doğu Akdeniz'de sorunların uluslararası hukuk, diyalog ve iyi komşuluk ilişkileri içinde çözümüne yönelik duruşunu korurken, Yunanistan bölgede gerginliği tırmandıracak her türlü faaliyeti sürdürüyor. 

İstişari görüşmelerin başladığı 25 Ocak'tan bu yana Yunanistan, İskiri Adası kuzeybatısındaki uluslararası suları da kapsayan alanda 20 gemi ve çok sayıda hava unsuru ile Şimşek-21 Tatbikatı'nı gerçekleştirdi.

Bunun yanı sıra  10-17 Şubat 2021 tarihlerindeki denizaltı faaliyetlerine ilişkin yayınladığı denizaltı ilanlarında (SUBDANGER-Denizaltı Tehlike Sahası) gayri askeri statüdeki Bozbaba, Semadirek, Limni, Taşoz, Midilli, Sakız, İpsara, Ahikerya ve Sisam adalarının karasularını kapsayan sahaları ilan etti.

Aynı şekilde Ege Denizi ve Akdeniz'de 17  Mart-27 Nisan 2021'de atışlı eğitim yapılacağına yönelik denizaltı ilanında gayrı askeri statüdeki Limni, Bozbaba, Midilli, Meis, İpsara, Sakız, Semadirek adalarının karasularını kapsayan sahalara yer verdi.  

Güvenlik uzmanları söz konusu faaliyetleri, Yunanistan'ın sorunların görüşmeler ve diyalog yoluyla çözülmesini arzulamayan, gerginlikten yana ve uzlaşmaz tavrının açık bir göstergesi olarak nitelendirmişti.

BAKAN AKAR: GEREKLİ KARŞILIK VERDİ

TBMM'de 'nöbetçi bakan' uygulaması kapsamında milletvekilleriyle bir araya gelen Bakan Akar, gezetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Akar, Yunan jetlerinin Ege'de Çeşme gemisine tacizine ilişkin "Maalesef Yunanlı komşularımızın sık sık yaptığı taciz hareketlerinden biri bu. Dün meydana geldi. Dolayısıyla bizim de kendimize göre kurallarımız var. Kurallarımız çerçevesinde gerekli karşılık verildi. Bizim oradaki yaptığımız çalışma depremle alakalı bilimsel teknik bir çalışma. Daha önce de Yunan komşularımızın kendi aralarında yaptığı bir çalışma. Biz de kendi alanımızda kendimizle alakalı teknik ve bilimsel çalışmamızı yaparken bu şekilde bir tacizin uygun olmadığını hep birlikte görüyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi diyalogdan yanayız. Uluslararası hukuka uyulmasından yanayız. Maalesef zaman zaman bu hareketler oluyor. Bu konuda bizim tavrımız belli, kararımız belli, yapacağımız işler belli. Bundan kimsenin endişesi olması" diye konuştu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 163
 • Adnan 6 gün önce Şikayet Et
  Kaşınıyorsa, kaşıyacaksın. Biz Rus uçağına eyvAllah etmedik, kıytırık Yunan'amı edeceğiz. Belasını arıyorsa bir daha gelsin bakalım.
  Cevapla
 • Kutlu 1 hafta önce Şikayet Et
  Ahmaklar her savaşta yenilmis ekonomi batmis hala avrupanin abd nin kopekligini yapiyorlar. Hele bi dokunun sizi egeden sileriz.
  Cevapla
 • Osman 1 hafta önce Şikayet Et
  öyle bir teknoloji geliştirmek gerekiyor ki bizim hava veya kara sularımıza giren yabancı kim olursa olsun lazer gibi bir teknolojiyle otomatik imha edilsin... o zaman bir daha yaklaşamazlar bile...
  Cevapla
 • Orhan Öztürk 1 hafta önce Şikayet Et
  naparsan yap tokatlasanda sövsende sevsende bunlar havlayacak. bu itlerin işi bu havlamak susmazlar.
  Cevapla
 • Asım 1 hafta önce Şikayet Et
  Hawai fişek atalım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Trabzonspor deplasmanda moral buldu!
Bayrampaşa Belediye Başkanı Aydıner'den İBB'ye çağrı: Bu projeleri acilen bitirin