Kıbrıs sorununa Hindistan-Pakistan çözümü

Haber7 yazarı Prof. Dr. Ata Atun, Kıbrıs sorununun çözümüne dair bir yazı kaleme aldı. Hindistan ile Pakistan arasındaki krize ve bunun çözüme kavuşturulma yollarını anlatan Atun, benzer bir durumun Kıbrıs'ta da uygulanabileceğini kaydetti.

Kıbrıs sorununa Hindistan-Pakistan çözümü
Kıbrıs sorununa Hindistan-Pakistan çözümü
GİRİŞ 25.02.2021 11:55 GÜNCELLEME 25.02.2021 11:56
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

İşte Ata Atun'un o yazısı;

"Kıbrıs’ta 1950’den beri süre gelen egemenlik ve yönetim sorununa, Hindistan-Pakistan çözümü örnek olabilir zira Kıbrıs sorunu, yıllarca Hintliler ve Müslümanlar arasında yaşanmış soruna tıpatıp benziyor. 1937-1940 yılları arasında ortaya atılan "İki Millet Teorisi" içeriğinde yapılan çalışmalar ve müzakereler sonucunda, 1947 yılında bağımsızlıklarını ilan eden Hindistan ve Pakistan benzeri çözüm Kıbrıs sorununa da uygulanabilir, uygulamalıdır da.

Dünya siyasi tarihinde bu çözümün örneği çok ve bu uygulama sonucunda birbirlerinden kadife bir ayrılıkla ayrılıp bağımsızlıklarını ilan eden Hindistan ve Pakistan, halen daha varlıklarını saygın bir şekilde sürdürmekte ve bölgede barış içinde yaşıyor.

Bölgede yaşayan Müslümanlar ile onlardan dört misli fazla nüfus sahip Hinduların arasında sürmüş olan yönetim ve egemenlik sorunu Kıbrıs adasında Rumlar ve Türkler arasındaki sorun tam bir benzerlik gösteriyor. Kıbrıs adasında yaşayan Türklerin ve Rumların hiçbir ortak noktaları olmadığı gibi Hint yarımadasında da Hindular ve Müslümanların ortak bir toprakları paylaştıkları gerçeğinden başka hiçbir ortak noktaları bulunmamaktaydı.

Kıbrıs adasında yaşamlarını sürdürmekte olan Türkler ve Rumlar gibi Hindu ve Müslümanlar da iki farklı dine, kültüre, dile, felsefeye, sosyal geleneklere ve edebiyata sahipler. İki halk arasında evlenmeler neredeyse sıfır. Asırların yaşayış tarzı ve gelenekler nedeni ile Hintliler ve Müslümanlar farklı fikirlere ve kavramlara dayanan farklı geçmişe, tarihe ve medeniyete, farklı inançlara sahipler.

Her iki halkın da edebiyatları, farklı destanları, farklı kahramanları, farklı iktidar süreçleri mevcut. Çoğu zaman, birinin kahramanı diğerinin düşmanı. Zaferleri ve yenilgileri birbirlerinin tersi aynen Türk ve Yunan tarihinde olduğu gibi.

Geçmiş asırlar içinde -İngiliz Sömürge Yönetimi yılları dahil olmak üzere- Hintlilerden cefa görmüş, ayırımcılık ve soykırıma uğramış Müslümanlar, 20. Yüzyılın başından itibaren Hint çoğunluğu altında azınlık olarak yaşamak istememişler, mücadelelerini de bu yolda yılmadan sürdürmüşlerdi.

İlk başlarda çözüm için, aynen Rumların yaptığı gibi, Hindistan Ulusal Kongresi ayrılığa karşı çıkmış ve yetkili Parlamenter sistemi olan güçlü bir merkezi hükümetli, üniter Birleşik Hindistan çözümünü öne sürmüş ve empoze etmeye çalışmıştı.

Müslümanların kabul etmemesi üzerine, "üç bölgeli, Hintli çoğunluk olan bölgeler, Müslüman çoğunluk olan bölgeler ve Müslümanlarla Hintlilerin nüfusunun birbirine çok yakın olduğu bölgeler" bulunan bir yönetimin kurulması ve Merkezi hükümetin, savunma, dış ilişkiler, para birimi ve iletişim yetkilerinin olacağı, diğer yetkilerin bölgelere devredileceği bir öneri ortaya atılmıştı, aynen Annan Planında olduğu gibi. Bu planda ilk kez Müslümanların çoğunluk olduğu bölgenin Pakistan olacağı ima edilmişti.

Müslümanlar geçmişin acı deneyimleri nedeni ile bu öneriyi de kabul etmemişlerdi.

Son aşamada, Hint yarımadasında yaşamlarını sürdüren Müslümanların lideri Muhammed Ali Cinnah tarafından 1944 yılında ortaya atılan "Hindu-Müslüman sorununu ve farklılıklarını çözmenin tek bir pratik gerçekçi yolu vardır. Bu, Hint yarımadasını Pakistan ve Hindistan olarak iki egemen parçaya bölmektir. Her birimiz kendi içimizdeki karşı tarafa ait azınlığa (Pakistan'daki Hindu azınlığa ve Hindistan'daki Müslüman azınlığa) adil bir muamele yapmak için birbirimize güvenmemiz gerekmektedir." fikri uluslararası taraftar bulmuş ve Hint yarımadasında barış, iki farklı egemen ve bağımsız devlet kurularak sağlanmıştı.

Hint yarımadasında yaşananlarla Kıbrıs’ta yaşananlar arasında büyük bir benzerlik bulunduğu için çözümü de aynı olabilir. Tabi işlerine nasıl gelirse o tür çözüm isteyen, bir bölgenin huzura kavuşmasını değil, kendi çıkarlarını düşünen, Yugoslavya’yı parçalayıp, Kıbrıs’ı birleştirmek isteyecek kadar ikiyüzlü kararlarda ısrar eden ağababalar razı olursa!"

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 23
 • Hüseyin Arıcılar 1 ay önce Şikayet Et
  KKTC diye bir devlet 1983 yılında Türkiye tarafından kuruldu. Kurulmasından hemen sonra Birleşmiş Milletler tarafından bu tarihte kurulu olan Kıbrıs Cumhuriyeti adanın tek hakim devleti olarak görülerek KKTC ayrılıkçı bir sahte devlet, Türkiye ise bu cumhuriyetin topraklarını işgal eden bir devlet olarak görüldü. BM daimi üyeleri bildiğiniz üzere Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Birleşik Krallık, Fransa ve Çindir. Bunlar Ab üyesi bir ülkeden ülkecik çıkmasını asla desteklemedi bu saatten sonra da desteklemez.
  Cevapla
 • Temelli 1 ay önce Şikayet Et
  Keşmir de bir çözüm yok ki. Hintliler Müslüman kardeşlerimizi baskı altına almış durumdalar.
  Cevapla
 • Hakan 27 1 ay önce Şikayet Et
  Çözüm olmaz orda Kıbrıs elimizden giderse Akdeniz gider. Yunan denizi olur. Çünkü bazen oraya cumhurbaşkanı olanlar tamamen yunan dan yana oluyorlar.
  Cevapla
 • Hüseyin Arıcılar 1 ay önce Şikayet Et
  Kıbrıs adasında barış isteniyor ise hem Türkiye hem de Yunanistan bu ada üzerinden siyaset yapmayı bırakmalıdır. O hain ilan edilen insan kendi ülkesi için en iyisini yapmaya çalışan biridir. Yunandan yana falan olmamıştır.
  Cevapla
 • Vatandaş-19 1 ay önce Şikayet Et
  Vay Prof. vay ,nasılda benzettin anlamadım.
  Cevapla
 • agali 1 ay önce Şikayet Et
  BOP PROJESi ile ortadoğuda aynı dinden oluşan insanların devletlerini üçe beşe bölmeye çalışırken neden kıbrısda farklı iki dine mensup ayrı halkları bir devlet altında birleştirmeye çalışıyorlar.ey müslüman gözlerini aç uyuma ey türk oğlu gözlerini aç uyuma
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rize'de kazanan yok! Trabzonspor kayıplarda
TUSAŞ'tan sıra dışı bor hamlesi! Test çalışmaları başladı