Türkiye ağaçlandırmada Avrupa'da birinci oldu

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından hazırlanan "Küresel Orman Kaynakları Değerlendirmesi" raporu, Türkiye'nin ağaçlandırma yapan ülkeler klasmanında Avrupa'da birinci olduğunu ortaya koydu.

Türkiye ağaçlandırmada Avrupa'da birinci oldu
Türkiye ağaçlandırmada Avrupa'da birinci oldu
GİRİŞ 26.02.2021 13:18 GÜNCELLEME 27.02.2021 14:57
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Orman Genel Müdürlüğü verilerinden yaptığı derlemeye göre, kurum teşkilatının çabalarıyla Türkiye'deki orman varlığını artırmaya yönelik çalışmalar gece gündüz devam ediyor.

Orman envanter çalışmaları kapsamında 1973 yılında 20 milyon 199 bin 296 hektar olduğu tespit edilen ülkenin orman varlığı, 2018 yılında 22 milyon 621 bin 935 hektara, geçen yıl da 22 milyon 740 bin hektara ulaştı.

HER YIL 35 BİN HEKTAR ALANIN AĞAÇLANDIRILMASI PLANLANIYOR

Orman alanını artırma amacıyla uygun tür ve yöntemlerle ağaçlandırma çalışmaları yapılarak, doğal ormanlar korunup geliştiriliyor.

Ayrıca, fidan ve tohum üretilip, bakımları gerçekleştiriliyor. Fidan üretim kapasitesi ve toplam fidan üretimi içindeki boylu fidan üretim miktarı da her yıl artırılıyor. Söz konusu fidanlarla 2021-2023 döneminde her yıl için 35 bin hektar alanın ağaçlandırılması planlanıyor.

TÜRKİYE DÜNYADA 6'INCI SIRADA

Bu başarıya, FAO tarafından 5 yılda bir hazırlanan Küresel Orman Kaynakları Değerlendirmesi (FRA) raporunda da yer verildi.

Rapora göre, 2015 yılında Türkiye, orman varlığını artıran ülkeler sıralamasında 46'ncı basamaktayken 2020 yılı itibarıyla 27'nci sıraya yükseldi.

Aynı raporda Türkiye en çok ağaçlandırma yapan ülkeler sıralamasında, Avrupa'da birinci, dünyada ise 6'ncı sırada yer aldı.

EN AZ 100 BİN KATILIM OLMUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019'da 11 Kasım'ı Milli Ağaçlandırma Günü ilan etmesinin söz konusu başarının gelecek dönem de sürmesine katkı sağlaması bekleniyor.

Geçen yıl kampanya kapsamında yaklaşık 1000'in üzerindeki noktada, en az 100 bin vatandaş etkinliklere katılmıştı.

"2023 hedefimiz, ülkenin yüzölçümünün yüzde 30'unu orman alanı yapmak"

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Türkiye'nin orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Türkiye'nin orman varlığı ve ağaçlandırmada FRA raporuna yansıyan başarısının çok memnuniyet verici ve sevindirici olduğunu belirten Karacabey, "Bütün bunlar ülkemizin orman varlığındaki artışın uluslararası tescili anlamına geliyor. Son 18 yılda orman varlığımızı 2 milyon 100 bin hektar artırdık. 2023 hedefimiz ise ülke yüzölçümünün yüzde 30'una karşılık gelen 23 milyon 400 bin hektar orman alanına ulaşmaktır" dedi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 40
 • Osman 1 ay önce Şikayet Et
  Her yere ağaç dikme mecburiyeti getirilmelidir.
  Cevapla
 • Capla hama 1 ay önce Şikayet Et
  Yapraksız ağaç olur mu?
  Cevapla
 • Vahim 1 ay önce Şikayet Et
  Yangınlar için önlem almadıkça ağaç dikmenin bir yararı yok. Yanıp gidecek.. Yangın söndürme yatırımı önlem değildir...Önlem çok ucuzdur...Söndürme çok maliyetli ve yıkımdır. Yerleşim yerleri yanıp gidiyor Ormanın ihmalinden.
  Cevapla
 • Yerli ve Milli 1 ay önce Şikayet Et
  Özellikle hapishanedeki insanlara iş olarak Türkiye'nin her yerine fidan dikme işi verilsin.
  Cevapla
 • Gerçekler 1 ay önce Şikayet Et
  Doğada fidan dikerken insanlar fabrika ayarlarına dönüp rehabilite, olur topluma geri kazandırılır.
  Cevapla
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  İsabetli bir yaklaşım olmuş, bunu cimerden bir yazsanız değerlendirmeye alınır diye düşünüyorum. Hem tutuklu imsanımız da vaktini bu hayır işine değerlendirmiş olur.
  Cevapla
 • Çaldıran.....1514 1 ay önce Şikayet Et
  Ağaç dikiliyor ; ama dikilenler 25/30 cm boyunda.... Az dik ama biraz boyu olsun ve çabuk büyüsün.....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
DSÖ endişe veren gelişmeyi açıkladı!
128 milyar dolar nereye gitti? Canlı yayında tablolarla tek tek açıkladı