İsrail basını: Cemal Kaşıkçı raporu ABD ile Türkiye'yi yakınlaştırabilir

CIA'in yayınladığı Cemal Kaşıkçı raporunu analiz eden İsrailli Haaretz gazetesi, bu gelişmenin ABD ile Türkiye ilişkilsinin düzelmesine önayak olabileceğini belirtti. Haberde ayrıca, CIA'in yayımladığı raporun içeriğinin iki yıl önce Türk istihbaratı tarafından ortaya çıkarıldığının altı çizildi.

İsrail basını: Cemal Kaşıkçı raporu ABD ile Türkiye'yi yakınlaştırabilir
İsrail basını: Cemal Kaşıkçı raporu ABD ile Türkiye'yi yakınlaştırabilir
GİRİŞ 01.03.2021 17:08 GÜNCELLEME 01.03.2021 17:11
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

ABD Başkanı Donald Trump döneminde kamuoyuna açıklanmayan istihbarat servisi CIA'in Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin raporu, geçtiğimiz günlerde yayınlandı.

Rapora göre, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman (MBS), 2018'de öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili "yakalama ya da öldürme" talimatı verdi.

ABD basını, Trump'ın başkanlığı döneminde Prens Selman'ın cinayetten kurtarıldığını belirtmiş, eski başkanın "Kongre'nin onu rahat bırakmasını sağladım. Onları durdurmayı başardım" ifadelerini kullandığı belirtilmişti.

"TÜRK İSTİHBARATI ORTAYA ÇIKARDI"

İsrail basınından Haaretz gazetesinde, CIA'in Kaşıkçı cinayetine ilişkin raporunu analiz eden "Biden'ın MBS'ye mesajı: Washington'daki dokunulmazlığı sona erdi" başlıklı bir yazı yer aldı.

Yazıda, "Prens Selman'ın cinayetle doğrudan ve kişisel ilişkisi Türk istihbaratı tarafından yaklaşık iki yıl önce ortaya çıkarıldı. Veliaht Prens'e nihayetinde ne kadar ağır ceza verilebileceğini söylemek için henüz çok erken" denildi.

"ABD-TÜRKİYE YAKINLAŞMASI OLABİLİR"

Kaşıkçı cinayetine ilişkin raporun olası bir ABD-Türkiye yakınlaşmasını sağlayabileceği, Joe Biden yönetiminin de NATO üyesi olan Ankara ile ilişkilerini geliştirme hedefini koyduğu kaydedildi.

Biden'ın, ayrıca Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili istihbarat raporuna rağmen Suudi Arabistan'dan vazgeçmeyeceği, ancak Veliaht Prens Selman konusunda bu kadar istekli olmayabileceğine dikkat çekildi.

"ASIL SORU SELMAN'IN İTTİFAKIN PARÇASI OLUP OLMAYACAĞI"

Haaretz'in analizinde "Suudi Arabistan Orta Doğu'da ABD müttefiki olarak kalmalı ve büyük olasılıkla kalacaktır. Ancak raporun yayınlanmasından sonraki asıl soru, Veliaht Prens Selman'ın da bu ittifakın bir parçası olup olmayacağı" denildi.

"CIA YETKİLİLERİ, TÜRK YETKİLİLERİN SUNDUĞU SES KAYITLARINI DİNLEDİ"

Washington Post gazetesinin Ekim 2018'deki bir haberinde, CIA yetkililerinin, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin ses kayıtlarını dinlediği aktarılmıştı.

İsmi açıklanmayan CIA yetkililerine dayandırılan haberde, "CIA yetkilileri, Türk yetkililerin belirttiği ses kayıtlarını dinledi" denilmişti. CIA sözcüsü ise habere ilişkin yorum yapmaktan kaçınmıştı.

YORUMLAR 5
 • Ahmet öztürk 1 yıl önce Şikayet Et
  Hiç bir zaman abd TÜRKiyeye dost olmamıştır dost gibi görünüp yönetmeye çalışmıştır gerçek bu rusyada olmasa bizi beşe bölerdi şimdi...
  Cevapla
 • Ahmet öztürk 1 yıl önce Şikayet Et
  İsrail şunu demek istiyor bunu yazalım da abd kuklası arabistanın selmanı Türkiyeye düşman olsun yazıdaki amaç resmen bu demek.israille selman sarmaş dolaş kanka ya....
  Cevapla
 • Yakub 1 yıl önce Şikayet Et
  İsrail ile Amerika bir zaten. Ruh ile vücut gibidir. İslam'a ve Müslümanlara düşmanlık yapanlar cehennemde cayır cayır yanar inşaAllah. Ve ki oldular. Gün gelecek Müslümanlar Yahudilere karşı çok şiddetli bir savaş yapacak. Biliyoruz! Bütün dünyanın başı bunlardan belada. Her pisliğin altından bunlar çıkıyor. Filistin'den defolun. Suriyeden defolup gidin ey israil amerika zalim devleti, siz Moğollardan daha tehlikelisiniz.
  Cevapla
 • vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Aman; uzak ve eksik kalsın..
  Cevapla
 • Cenk 1 yıl önce Şikayet Et
  Biz ABD ile artık öylesine yakınlaşıyor görünsek de (Darbe yapan, PKK/PYD ye tırlarca yardım yapan, Yunanistan ile Adalar Denizinde tarafını seçen ve daha bir çok sayamadığım neden ile karşımızda olan) artık güven kalmamıştır. Günü zamanı geldiğinde bu topraklardan kovulacaktır.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye korkusu sardı... Suriye'ye kara harekâtı öncesi yabancı terörist trafiği!
Başkan Erdoğan Konya'da! Soluğu orada aldı