Nikol Paşinyan: Ülkede yeni bir yönetim sistemine ihtiyaç var

Son Dakika haberi; Askeri darbe girişimiyle karşı karşıya kalan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, düzenlediği mitingde “Ermenistan halkından özür diliyorum” dedi. Paşinyan, parlamenter sistemden yarı başkanlık sistemine geçiş yapılması için de referandum yapmayı planladıklarını söyledi.

Nikol Paşinyan: Ülkede yeni bir yönetim sistemine ihtiyaç var
Nikol Paşinyan: Ülkede yeni bir yönetim sistemine ihtiyaç var
GİRİŞ 01.03.2021 18:44 GÜNCELLEME 01.03.2021 20:07
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Ermenistan'da ordunun istifasını talep ettiği Başbakan Nikol Paşinyan, bunu "darbe girişimi" olarak nitelendirerek destekçilerini meydanlara çağırmıştı. Geçtiğimiz hafta yaşanan olayın ardından artan yüksek tansiyon devam ederken, Paşinyan hem darbe girişimine karşı hem de 1 Mart 2008 yılında Ermenistan’da yaşanan olayların yıl dönümünde düzenlediği mitingle destekçilerine seslendi.

DARBE GİRİŞİMİNDEN ESKİ CUMHURBAŞKANI SARKİSYAN'I SORUMLU TUTTU

Başkent Erivan’daki Cumhuriyet Meydanı’nda destekçileriyle bir araya gelen Paşinyan, Ermenistan ordusunun darbe girişimine karşı sert mesajlar verdi. Paşinyan, darbe girişiminden eski Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ı sorumlu tutarak, “Direkt olarak söylemek isterim ki, Genelkurmay Başkanlığının açıklaması eski hükümetlerin, özellikle de Serj Sarkisyan'ın nüfuzunun bir sonucu. Genelkurmay başkanı, bu açıklamasıyla yasayı ihlal etti ve istifa etmesi gerekiyor. Bu kaçınılmaz ancak bu gelecekte ordu kademelerinde bir kan davası olacağı anlamına gelmez. Sarkisyan ve eski hükümetler, orduyu meşru hükümetlere karşı harekete geçirmeye çalışıyor" dedi.

PAŞİNYAN, ERMENİSTAN’DA YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARINI DUYURDU

Siyasi sistemi de eleştiren Paşinyan, “Ekim ayında parlamenter sistemden yarı başkanlık sistemine geçiş yapılmasını öngören yeni anayasanın veya düzenlemelerin kabul edilmesine yönelik bir referandum yapmayı planlıyoruz. Yeni hükümet sistemi, ülkemizde istikrarı garanti altına alacak ve gelecekte iç siyasi krizlerin çıkmasının önüne geçecek” ifadelerini kullandı.

“Özür dilerim”
Paşinyan, yaklaşık 10 bin destekçisine seslendiği konuşmasında kendi hükümetinin de hatalarda bulunduğunu ve af dilediğini belirterek, “Hem hükümetimiz hem de şahsım olarak yaptığımız tüm hatalar nedeniyle Ermenistan halkından özür diliyorum. Hem ben hem de hükümet olarak yaptığımız bu hatalardan dersler çıkarmaya çalışacağız” dedi.
Paşinyan’ın özür açıklaması meydandaki binlerce kişiden büyük alkış alırken, Paşinyan’ın konuşması sürekli atılan sloganlarla kesildi.

Muhalefette aynı saatte miting yaptı
Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın binlerce kişiye seslendiği miting ile aynı saatte muhalifler de miting yaptı. Başkent Erivan’daki Mareşal Bağramyan Caddesi’nde platform kuran muhalifler, Paşinyan’ın derhal istifa etmesi gerektiğini vurguladı. Paşinyan’ın mitingine nazaran daha az kitleye hitap eden muhalefet liderleri, Paşinyan’ı ülkeye ihanet etmekle suçladı.
Ermenistan’da 19 Şubat 2008 yılında yapılan seçimleri muhalefetin adayı Levon Ter-Petrosyan’ın kaybetmesi üzerine muhalefet seçimlere hile karıştırıldığını öne sürmüş, 1 Mart tarihinde sokaklara çıkmıştı. Çıkan olaylarda 10 kişi hayatını kaybetmiş, 200’den fazla kişi yaralanmıştı.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
muhtıra
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Uyan Müslüman 5 ay önce Şikayet Et
  Herkes Türkiye'yi taklit etmeye başladı, en son Yunan spiker Türkiye'deki sisteme geçmeliyiz diyordu. Sosyal medyada beyni kripto Sabetayist-Ermeni-Yunan çakalları tarafından yıkanıp devlet-İslam düşmanı haline getirilen insanlarımıza bir türlü anlatamıyoruz bu gerçekleri..
  Cevapla
 • Eninde Sonunda 5 ay önce Şikayet Et
  3 milyona ancak belediye başkanlığı yönetim sistemi olur...
  Cevapla
 • Kılıçaslan 5 ay önce Şikayet Et
  Türkiye de başkanlık sistemi gelmeseydi vay halimize
  Cevapla
 • Sivasli 5 ay önce Şikayet Et
  Dünya lideri dedik inanmadınız . Bak nasıl da Reisin yolundan geliyorsunuz. Ama değmezsiniz çünkü elinizde gardaslarimizin kanı var canınız cehenneme
  Cevapla
 • ercan 5 ay önce Şikayet Et
  erdogan reis gibi buda baskanlik sistemini getirecek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'den küresel atak! İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi'ne izin verilmedi
Canlı yayında hareketli anlar! Alevlerin içinden böyle çıktı!